Ana Sayfa | SİYASET

Başbakan Davutoğlu muhalefet liderleriyle görüşecek

ahmet davutoğlu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TRT'ye yaptığı açıklamada muhalefet liderleriyle görüşeceğini duyurdu

Başbakan Ahmet Davutoğlu TRT Haber canlı yayınında konuşuyor.Davutoğlu'nun konuşmasının önemli satırbaşları şöyle:1 Kasım akşamı rahattım çünkü görevimi yapmıştım. Bize destek veren milletimize bir kez daha şükran borçluyum. Yanlış bir adım atmış olsaydık 1 Kasım'da başarıyı elde edemezdik.

"BİZ SEÇİMİ 7 HAZİRAN'DA KAZANDIK"
Biz aslında 1 Kasım seçimini 7 Haziran akşamı kazandık. Genel olarak 13 yıllık iktidarın ardından 7 Haziran'dan zafer konuşması yapmak kolaydır dedim. Esas konuşmam 7 Haziran akşamı yapmış olduğum konuşmamdı. Milletimize dönüp mesajınızı aldık dedim.Hep anayasal meşruiyet içerisinde kaldık. 7 Haziran'da millet bize aynı zamanda kendinize çeki düzen verin demişti, o anlamda da kongreye gittik. Kongrede eğer partimizin birliğini bütünlüğünü koruyamamış olsaydık istemediğimiz bir sonuçla karşı karşıya kalabilirdik. Parti içinde de istişarelere devam ettik.

"TÜRKİYE'Yİ KAOSA SÜRÜKLEYEBİLİRLERDİ"
20 Temmuz da kritik eşikti. Suruç saldırısında biz gerekli tepkiyi vermemiş olsaydık. Terörle mücadeleyi başlatmamış olsaydık, daha sonra DEAŞ ve PKK'ya yakın unsurlar Türkiye'yi kaosa sürükleyebilirlerdi. Şu ana kadar terörle mücadelede mükemmel bir gelişme sergiledik.Ankara saldırısının ardından da yasımızı tuttuk. İlkeli ve ahlaki bir tutumun içinde olduk. Burada katkıda olan parti yönetimine teşekkürü bir borç bilirim.

"BİZ NEREDE HATA YAPTIK DİYE DÜŞÜNSÜNLER"
Korku siyasetini egemen kılmak isteyenler DAEŞ ve PKK gibi terör örgütünü kullananlardır. Korku siyasetini egemen kılmak isteyenlerle mücadele ettiğimiz için Doğu ve Güneydoğu'da oylarımız arttı. Son derece açık ve net bir zafer kazandık. Kimse bu zaferin üstünü örtmeye kalkmasın. Muhalefet partilerine tavsiyem 'biz nerede hata yaptk' diye düşünsünler.

"SEÇİMLER ÜZERİNDEN KİMSE SPEKÜLASYON YAPMAYA KALKMASIN"
Seçimleri izlmeye gelen hiçbir gözlemcinin raporunda seçimlerin adil olmadığına dair bilgi yok. Türkiye'de seçimlerin adil olmadığına dair tek bir ölçü gösteremezler. Türkiye'de seçimlerin üzerinden kimse spekülasyon yapmaya kalkmasın.

"ÖNÜMÜZDE KEMİKSİZ DÖRT YILLIK SÜREÇ VAR"
Diğer partiler dalgalanma içindeyken AK Parti yoluna devam ediyor. Türkiye'de kutuplaşmadan uzlaşarak, sevgi tohumları ekerek tekrar kader birliği içerisinde olmalıyız. Önümüzde kemiksiz dört yıllık bir süreç var. Önümüzdeki dönemde hedefim her kesimle konuşarak tansiyonu düşürmek.

"HAYIR OYU VERDİĞİM 12 EYLÜL ANAYASASI'NI İÇİME SİNDİREMİYORUM"
Orta ve uzun vadede yapısal reform süreci başlatacağız. İlan ettiğimiz tüm projelerin takvimlendirilmesini yapacağız. Hükümet kurulmasından kısa bir süre sonra hükümet programını açıklayacağız. Yargı bir reform sürecinden geçmek zorunda. Kimse kendi geleceği ile ilgili kaygı duymamalı. Hayır oyu verdiğim 12 Eylül Anayasası'nı içime sindiremiyorum.

MUHALEFET LİDERLERİNE ÇAĞRI
Hükümeti kurduktan sonra Yeni Anayasa da dahil bütün konuları görüşmek üzere muhalefet liderleriyle görüşmek istiyorum. Hiç kimsenin siyaset kurumunun alanına girmesine izin vermeyeceğiz. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ounusunda hepimizin aynı hassasiyeti göstermesi lazım.


Dışişleri Bakanlığı'ndan o rapora büyük tepki

Dışişleri Bakanlığı AB üyesi istihbaratçılarından oluşan bir kurulun 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili hazırladığı rapora sert tepki gösterdi.

Melih Gökçek'ten flaş pavyon açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ulus'taki pavyonlardan çok acaip şikayetler geliyor, kapatacağız" şeklinde konuştu.

MHP lideri Bahçeli Türk'ün demir yumruğuyla teröristlerden eser kalmamalı

Suriye'de devam eden DAEŞ operasyonları kapsamında şehit olan 5 asker için MHP lideri sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.