Ana Sayfa | SİYASET

TBMM Genel Kurulu'nda, 26. Dönem 1. Yasama Yılı başladı

tbmm

TBMM'de, 26. Yasama Dönemi'nin başlaması dolayısıyla Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi

TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ve üzerinde "TBMM Başkanlığı" yazan çelengi Meclis'teki Atatürk Anıtı'na bıraktı. Törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Törene Başkanlık Divanı üyeleri, partilerin grup başkanvekilleri, milletvekilleri ve Meclis çalışanları katıldı.TBMM Genel Kurulu, en yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Baykal'ın yanında, Başkanlık Divanı'nda Meclis'in en genç milletvekillerinden AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik ile HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birleşim açılırken locada yerini aldı. Erdoğan'a, en yaşlı ikinci üye AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman eşlik etti. Deniz Baykal, 26. Dönem 1. Yasama Yılı'nın ilk birleşimini açtıktan sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın locadaki yerini aldığını bildirdi. AK Parti milletvekilleri ve bakanlar, Erdoğan'ı ayakta alkışladı. Genel Kurul'da daha sonra İstiklal Marşı okundu. Geçici Meclis Başkanı Baykal, yemin etmeden önce kısa bir konuşma yaptı.

Baykal, yaptığı konuşmada, 5 ay içinde iki ayrı milletvekili seçimini yaşayan Türkiye'de, üyelerinin bir kısmı iki kez seçilmiş bir TBMM olarak toplandıklarını kaydetti."Öncelikle, TBMM'nin bu tarihi ve şerefli çatısı altında birlikte görev yapacağımız siz değerli milletvekillerini geçici başkanınız olarak saygıyla selamlıyorum" diyen Baykal, 7 Haziran'dan sonra TBMM'de bir hükümet kurulabilmesi için partiler arasında bir uzlaşmayı gerçekleştirmek zorunluluğu bulunduğunu dile getirdi. Bugün ise hükümet kurulabilmesi için partiler arasında uzlaşmanın artık bir zorunluluk olmaktan çıkmış göründüğünü belirten Baykal, "Bu durum, bir büyük yanılgıya yol açmamalıdır. Bugün bir tek parti hükümetinin kurulabilecek olması, ülkede bir büyük uzlaşma ihtiyacını ortadan kaldırmamış, tam tersine daha da artırmıştır" ifadesini kullandı.

Milletvekilleri yemin etti
TBMM Genel Kurulu'na ilk gelen lider, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli'nin hemen ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti milletvekillerinin alkışlarıyla Bakanlar Kurulu sırasındaki yerini aldı. Daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da salona girdi.Genel Kurul'da ilk olarak birleşimi yöneten Geçici Başkan Deniz Baykal yemin etti.Baykal, yürüme engelli AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun'u öncelikle yemin etmek üzere kürsüye çağırdı. Karaburun, kendisi için konulan rampadan çıkarak kürsüde yemin etti. Karaburun, yemine başlamadan önce besmele çekti. Karaburun'un ant içmesinin ardından rampa kavaslar tarafından kaldırıldı. Sağlık mazereti nedeniyle AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Özdemir  de Karaburun'un ardından yemin etti. Daha sonra Adana ilinden başlayarak milletvekilleri alfabetik sırayla yemin etmeye başladı.


Kendini kürsüye kelepçeleyen Nazlıaka'ya AKP'li kadın vekillerden sert müdahale

MHP'li vekillerin referandumda "hayır" oyunu kullanmaları için Meclis'te kendini kürsüye kelepçeleyerek eylem yapan Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya AKP'li kadın vekiller saldırınca arbede çıktı.

Meclisteki kavgada protezi çıkan Şafak Pavey olay anını anlattı

Kendini kürsüye kelepçeleyen Aylin Nazlıaka'nın MHP'li vekillere seslenmesinin ardından TBMM Genel Kurulu'nda arbede yaşandı. Kavgada protezi çıkan CHP Milletvekili Şafak Pavey, "Gözleri dönmüş şekilde hepimize saldırdılar. Bu saldırı Anayasa geçtikten sonra bizlere yapacaklarının ayak izlerini gösteriyor. Ben kürsünün oradaydım" dedi.

Meclis'te çıkan kadın kavgasında AKP'li Gökcen Özdoğan Enç hastanelik oldu

Meclis'te kendini kürsüye kelepçeleyen Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın MHP'li vekillere seslenmesinin ardından kadınlar arasında arbede yaşandı. AKP vekili Gökcen Özdoğan Enç kavgada hastaneye kaldırıldı.