Ana Sayfa | SİYASET

Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli selamlaşmadı

kemal kılıçdaroğlu ve devlet bahçeli

TBMM'deki yemin töreninde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin tokalaşmaması dikkat çekti

7 Haziran Genel Seçimleri sonrası MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye Başbakanlık teklif eden ve CHP-MHP-HDP bloğunun hükümeti kurması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu'nun 'Blok Siyaseti' hayali 1 Kasım öncesi suya düşmüştü. Meclis'te yapılan milletvekilliği yemin töreninde Bahçeli ve Kılıçdaroğlu'nun tokalaşmayıp, yüzlerine dahi bakmaması dikkat çekti.

7 Haziran'dan 1 Kasım'a blok seyri
7 Haziran sonrası %60'lık muhalefet bloğunun hükümeti kurması gerektiğini iddia eden Kılıçdaroğlu'na Bahçeli'den olmusuz yanıt gelmişti. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin oyunun yüzde 40'a kadar düştüğü ortaya çıkar çıkmaz, siyasi kulislerde koalisyon partilerinin olası koalisyon ihtimalleri konuşulmaya başlandı. Ama MHP lideri Devlet Bahçeli, daha 7 Haziran gecesi yaptığı ilk açıklamada, gerek AK Parti ile, gerekse muhalefetle koalisyon ihtimallerinin hepsine "hayır" mesajı verdi. 7 Haziran seçiminin akşamında dahi "erken seçimden" bahseden Bahçeli, hem olası koalisyonlara, hem de herhangi bir azınlık hükümetine kapıyı kapattı.

Bahçeli: Sen koltuk tedarikçisi misin!
7 Haziran genel seçimlerinin ardından MHP'ye Başbakanlık teklif eden Kılıçdaroğlu'na Bahçeli'den hiç beklmediği bir yanıt gelmişti. MHP lideri Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nu "koltuk tedarikçisi" olmakla eleştirmesi, iki parti arasındaki ilişkilerin bozulduğunu ortaya koyduğu gibi "blok siyaseti" kavramının ölü doğduğunu gözler önüne serdi.

Koç: Kimin tedarikçi olduğunu gördük
İki partinin sözcüleri arasındaki "koltuk tedarikçiliği" tartışması, MHP'nin Meclis Başkanlığı seçiminde oy kullanmamasıyla yeniden alevlenmişti. CHP'li Haluk Koç MHP'ye "Kimlerin koltuk tedarikçisi olduğunu gördük" sözleriyle yüklenmişti.

Bahçeli'den teröre karşı deklarasyona da 'hayır'
Suruç Saldırısı ve 7 Haziran sonrası Türkiye'ye karşı harekete geçen terör örgütlerinin yarattığı kaos ortamının değerlendirilmesi amacıyla Meclis'i toplanmaya çağıran Kılıçdaroğlu Bahçeli'den 'hayır' yanıtı almıştı. Kılıçdaroğlu "MHP ve HDP teröre karşı ortak deklarasyona hayır dedi, anlayamıyorum. Bu kadar ölüm olduğu bir dönemde Meclis kapalı olur mu? MHP bende hayal kırıklığına neden oldu" ifadeleriyle Bahçeli'ye yüklenmişti.

Kılıçdaroğlu'na "zamanlama" hayırı
Bahçeli, Ankara saldırısını konuşmak üzere randevu isteyen CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun görüşme talebini reddetmişti. Bahçeli, görüşme talebini kabul etmemesine "zamanlama"yı gerekçe göstermişti.

"MHP vatandaşın önüne nasıl çıkacak!"
7 Haziran sonrası MHP'yi sert dille eleştiren Kılıçdaroğlu, "MHP bütün çağrılara olduğu gibi hayır dedi. Yüzde 60'lık çağrımıza MHP hayır dedi. Her şeye hayır diyen parti vatandaşın önüne nasıl çıkacak? Her şeye hayır! Evet yok... MHP vatandaşın önüne nasıl çıkacak. Evet dediği hiç birşey yok. MHP'nin tavrıyla AKP'ye moral avantajı sağladı" diye konuşmuştu.


Bakan Çavuşoğlu'ndan Halkbank yöneticisinin ABD'de tutuklanmasına sert tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlui Halkbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de yakalanmasıyla ilgili süreci yakından takip ettiklerini açıkladı

16 adet işbirliği anlaşması imzalandı Rusya ve İran karşılıklı vizeleri kaldırdı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin terör örgütlerini yok etmek için Rusya'ya askeri üsleri kullanma hakkı tanımasının ardından Rusya-İran karşılıklı olarak vizeleri kaldırarak turistlerin kolay seyahat etmesinin yolunu açtı

Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın çadır ziyaretine ne dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayır çadırını ziyaret etmesi hakkında açıklama yaptı