Ana Sayfa | SİYASET

Deniz Baykal, 'Meclis Başkanı'nın kriz yaratmadan seçilmesi güzel bir şey'

deniz baykal

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, TBMM Başkanlığı seçimlerinin ardından "Görev yapıldı. Meclis Başkanı seçimi bir kriz yaratmadan sonuçlandı. Bu sevindirici, güzel bir şey" açıklamasında bulundu

Parlamentonun 26. Döneminin Geçici Meclis Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Nusaybin'de yaşananların TBMM'nin Başkanlık Divanı oluşumunu, başkan seçimini, divan oluşumunu geciktirmek, engellemek için gerekçe olmaması gerektiğini söyledi. Baykal, Mecliste gazetecilerin Meclis Başkanı'nın seçildiğini anımsatmaları üzerine, "Görev yapıldı. Meclis Başkanı seçimi bir kriz yaratmadan sonuçlandı. Bu sevindirici, güzel bir şey" dedi.

TBMM'nin bir an önce göreve başlamasının yararlı olduğunu ifade eden Baykal, bu arada Nusaybin'de yaşanan üzüntü verici olaylar dolayısıyla HDP grubunun görüşlerini ifade etmesinin doğal hakkı olduğunu belirtti.

O görev ve imkanın HDP tarafından kullanıldığını dile getiren Baykal, şöyle devam etti:

"HDP'li arkadaşlarımız bu olayların Meclis'in olağan gündeminin işleyişini engelleyici, geciktirici bir unsur olarak değerlendirilmesini bir anlamda talep ettiler ama gerçek şudur; bu yaşanan olaylar gerçekten üzüntü vericidir. Bir milletvekilinin bana gösterilen fotoğrafı her milletvekilini, her insanı derin acıya, üzüntüye sürükler. Bu konuda hiçbir tereddüt yok. Ben de gerçekten çok üzüldüm. Bu tablo, böyle bir sıkıntının yaşanmış olması gerçeği TBMM'nin Başkanlık Divanı oluşumunu, başkan seçimini, divan oluşumunu geciktirmek, engellemek için bir gerekçe olmamalıdır. Tam tersine belki TBMM'nin bir an önce Başkanını seçip, Başkanlık Divanı'nı, organlarını oluşturup tam yetkili olarak görev yapmasını acilen sağlamak için bir gerekçe, bir teşvik olmalıdır. Ben bu anlayış, düşünce içinde arkadaşlarımın düşüncelerini ifade etmesine olanak tanırken Meclisin temel görevini, gündemimizi yani Başkanlık seçimimizi o olaylar vesilesiyle engelleme ya da geciktirme çabalarına destek olmamayı görev bildim, o doğrultuda davrandım."

Baykal, Meclis Başkanı'nın seçildiğini yineleyerek, Divan'ın grupların işbirliğiyle en kısa zamanda oluşacağına inandığını kaydetti.

"Ankara katliamının kınanması yönünde Sayın Kahraman'a bir tavsiyeniz olacak mı?" sorusuna Baykal, "Sayın Başkan geldi, görevi devraldı. O konuda artık tam yetki kendisindedir. Gerekeni en iyi şekilde takdir edecektir, etmelidir. Ben görevini noktalamış bir Meclis Geçici Başkanı olarak bunu ifade etmeliyim" yanıtını verdi.

Baykal, HDP Grubu'nun yaptığı basın toplantısında kendisini eleştirdiğinin ifade edilmesi üzerine de "Ben gitmek isteyenlere karşı çıkmıyorum. Elbette Nusaybin'e arkadaşlar gitmelidirler. Engelleme karşısında gereken tepkiyi göstermeliler. Nitekim ben de gösterdim. Bu ayrı bir iş. Meclis Başkan seçimini bıraksın, devreye girme arayışından vazgeçsin ve sadece bunu konuşalım. Bunun ortamı, zamanı Başkanı seçersek daha çabuk gelir" diye konuştu.

Bakan İsmet Yılmaz sinyal verdi Üniversiteye geçiş sınavı değişecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda öğrencileri kabul ederek üniversiteye geçiş sınavıyla ilgili açıklamada bulundu

Hava Kuvvetleri Komutanı CHP liderinin karşılanmasında kasıt yok kusur var

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanmasıyla ilgili inceleme hakkında bilgi verdi

CHP Başkanvekili Namuslu hakimlere YSK üyeleri hesap verecek

Olağanüstü ve basına kapalı toplantı gerçekleştiren CHP Grubu referandum sonrası YSK'nın kararını değerlendirdi