Ana Sayfa | SİYASET

Davutoğlu, 'Rusya, DAEŞ bahanesiyle Türkmenleri bombaladı'

ahmet davutoğlu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Diplomasi Akademesi'nde önemli açıklamalarda bulundu

İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;Türkiye Orta Asyalı bir ülkedir. Türkiye ne Asya'yı ne Avrupa'yı ihmal edilebilir. 5-6 ay içerisinde yaptığımız kongrelere bakın. G20'yi yaptık. Ben AB liderleri zirvesine katıldım. Bizim politikamız çok yönlüdür.

"TÜRKİYE, TÜM SURİYE MESELESİNİ ÜZERİNE ALMIŞTIR"
Türkiye'nin dünyanın her yerindeki meselelerle ilgisi çok boyutludur. Suriyeli masumların üzerine bomba yağdığında hepsine kapımızı açtık. Türkiye, tüm Suriye meselesini üzerine almıştır. Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz.

Kim Suriye halkını bombalarsa bombalasın biz her zaman Suriye halkının yanında olacağız. Dağlık Karabağ'da nasıl 1 milyon Azeri kardeşimiz aziz ise Suriyeli kardeşlerimiz de öyle azizdir.

"AZERBAYCAN TOPRAKLARI İŞGALDEN KURTULMALIDIR"
2002 yılından sonra AK Parti iktidarları ve sayın Cumhurbaşkanımızın katkılarıyla Türkiye'de istikrarını başlattı. Hem Türkiye hem de Azerbaycan istikrarını sürdürdü. Türkiye ve Azerbaycan bu bölgenin iki yükselen yıldızıdır. Bir millet iki devletiz. Bakü - Tiflis - Ceyhan ve TANAP projeleri tüm bölge için çok önemli projelerdir. İster enerji, ulaşım politikaları olsun Türkiye ve Azerbaycan ortaklık yapmıştır. Bizler kimseye hasmane bir tutum içinde değiliz ama Azerbaycan toprakları işgalden kurtulmalıdır. Türkiye ile Azerbaycan hep barışa, istikrara ulaşmak için iş birliği yaptılar. Azerbaycan toprakları işgal altından çıkana kadar Türkiye, Azerbaycan'ın yanındadır.

"RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZE HER ZAMAN ÖNEM VERDİK"
Türkiye bir Avrupa ülkesidir ve Avrupa Kıtasının geleceğinde en aktif rolü üstlenecektir. Biz Rusya ile ilişkilerimize her zaman önem verdik. Rusya'nın Türkiye üzerinden bir çok alana açılmasını temil ettik. Milyonlarca Rus dostumuzu Antalya'da ağırladık, ağırlamaya da devam edeceğiz. Rus halkına sesleniyorum, Türk ve Rus halkı arasında hiçbir sorun yoktur ve yaşanmayacaktır. Rus halkı onurlu bir halktır ve saygı duyuyoruz ama Türk halkı da onurlu bir halktır ve saygı duyduğu halktan, saygı duymayı bekler. İftira kampanyasını kabul etmemiz, anlayış göstermemiz mümkün değildir. Türkiye-Suriye sınırı 5 yıldır problemli bir sınırdır, gelen herkesi mülteci olarak kabul ettik. Biz kimsenin sınırını ihlal etmedik, ama bizim sınırımız ihlal edildi. Rusya'nın operasyon yaptığı yerde kesinlikle DAEŞ yok, orada Türkmenler yaşıyor.

"RUSYA DEFALARCA SÖZ VERDİ"
Rusya sınır ihlali olmayacağına dair bize defalarca söz verdi. DAEŞ'e bomba yağdırıyorum denerek, Türkmenlerin bombalanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Uçaklar 3 kez sınırı ihlal edip, Türkmenleri bombaladı. Uçak Türkiye sınırı içinde hedef alındı ve düşürüldü. Hedef, Rusya'ya saldırı mahiyeti taşımaz. Rus uçaklarına başka bir milletin hava sahasında operasyon yapmış da değiliz. Rus uçağı, Türkiye sınırı içinde düşürülmüştür ve bizden bu yüzden özür beklenemez. Biz milletimiz dışında kimseye hesap vermeyiz. Bu olay Türk Hava Sahası'nın içinde olmuştur. Rus dostlarımızın bunun farkında olması gerekir. Bu olay Rusya'ya saldırı mahiyeti taşımaz, biz sınırlarımızı koruduğumuz için özür dilemeyiz.


Gözaltına alınan Emine Ayna'yla ilgili flaş karar

Gözaltındaki eski DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna bugün serbest bırakıldı

CHP lideri net konuştu hepimiz 16 Nisan'da sandığa gideceğiz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 16 Nisan'da yapılacak referandumda herkesin oy kullanması gerektiğini duyurdu

CHP lideri Kılıçdaroğlu Trabzon'dan hem oy hem de kız isteyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Trabzon ziyaretinde Güney Kore doktorasını tamamlayan oğlu için hayırlı bir işe imza atacaklarını belirtti.