Ana Sayfa | SİYASET

Deniz Baykal'dan Tahir Elçi hakkında açıklama

deniz baykal

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Tahir Elçi'nin bu şartlar altında yani silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmesi sadece üzüntüyle karşılanamaz. Kamuoyunun yakından izlediği ve saygı duyduğu bir insandı" dedi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ailesinin ardından Diyarbakır Barosunu da ziyaret etti. Ziyaretten sonra açıklamalarda bulunan Baykal, "Tahir Elçi'nin bu şartlar altında yani silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmesi sadece üzüntüyle karşılanamaz. Kamuoyunun yakından izlediği ve saygı duyduğu bir insandı. Terör, şiddet ve silah konusunda çok açık bir insandı. Hukuk ve demokrasi anlayışı içerisinde hak mücadelesini yerine getiren ve destekleyen biriydi. Böyle barışı önceleyen, şiddete ve silaha içtenlikle gönülden karşı çıkan Elçi, siyasetin bunun dışında şekillenmesini düşünürdü. Bu doğrultuda böyle bir insanın şiddet olayında silahla hayatına son verilmiş olmasında herkes kendisini sorgulamalıdır. Bu konulara bakışını gözden geçirmelidir" dedi.

"ŞÜPHELİ SIFATIYLA HENÜZ GÖZALTINA ALINAN KİMSE YOK"
Daha sonra konuşan Diyarbakır Baro Başkan vekili Ahmet Özmen ise bu alçakça cinayetin 12'inci güne girdiğine dikkat çekerek, henüz şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulmuş veya gözaltına alınan hiç kimsenin olmadığını dile getirdi.

"KATLİAMIN FAİLLERİNİN BULUNMASI İÇİN ÇABA SARF EDİLMELİDİR"
CHP Aydın milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar ise sorunların siyasetle çözülmesini isteyen ve ciddi çabalar sarf eden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesini hem ailesiyle hem de baroyla paylaşmak amacıyla ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade etti. Baydar, "Bu katliamın faillerinin bulunması konusunda ciddi şekilde çaba sarf edilmelidir. Bunun her zaman hatırlatılması ve taze tutulması gerekir. Onun ötesinde Elçi'nin bu ölümü bölge halkı ile kurulan empatiye kaynak ve vesile olmasını önemsiyoruz. Bu duygular içerisindeyiz. Böyle katliamların olmamasını istiyoruz. Silahlar dışında gündemlerle Diyarbakır'ı ziyaret etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.Yapılan açıklamaların ardından Baykal ve beraberindekiler daha sonra basına kapalı olarak görüştü.


ABD'de yaşayan Türkler referandum için sandık başına gidecek

ABD'de yaşayan ve Türk vatandaşı olan seçmenlerin, Türkiye'deki anayasa değişikliğini içeren halk oylaması için oylarını 1-9 Nisan'da kullanabileceği bildirildi

Bakan Bekir Bozdağ Gülen'in iadesi için ABD'ye mi gidiyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CNN Türk televizyonunda katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı

Torba kanun teklifi Meclis Genel Kurulundan geçti

Mecliste görüşülen "torba kanun teklifi" TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı