Ana Sayfa | SİYASET

Irak'tan BM Güvenlik Konseyi'ne resmi başvuru

Irak Başbakanı Haydar Abadİ

Türkiye'nin IŞID terör örgütüyle mücadele kapsamında Musul'a asker göndermesi Irak Hükümeti ile sürtüşmeye yol açtı. Irak Başbakanı Haydar Abadi Türk askerinin geri çekilmesi için BM Güvenlik Konseyi'ne resmi başvurunun yapılacağını belirtti.

Irak Başbakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin asker göndermesi "işgal ve BM prensiplerinin çirkin şekilde ihlali" olarak değerlendirildi. Askerlerin gelişine kendilerinin izin vermediğini ve bunun da Irak'ın egemenliğinin ihlali anlamına geldiği savunuldu.Dışişleri Bakanlığı'na gönderilen talimatta, “Türkiye'nin ve Türk askerinin yaptığı bu ihlalin BM Güvenlik Konseyi'nin emriyle derhal sonlandırılması, askerlerin ön şartsız olarak sınırın gerisine çekilmesinin talep edilmesi” istendi. Benzeri tek taraflı eylemlerin tekrarlanmaması ve uluslararası ilişkiler ile bölgesel güvenliğin tehlikeye atılmaması gerektiği belirtildi.Yazılı açıklamaya göre Irak ayrıca, konunun BM Güvenlik Konseyi'nde özel bir oturumda ele alınmasını talep etti.

SİSTANİ: MÜSAMAHA GÖSTERİLMEMELİ

İbadi'nin açıklamasından kısa süre önce Iraklı Şiilerin ruhani lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani, "ülkenin egemenliğini ihlal edenlere karşı müsamaha gösterilmemesi" için Bağdat hükümetine çağrıda bulunmuştu.

BAŞBAKANLIK: DESTEKTE KARARLIYIZ

Türkiye Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın dün Irak'ta, aralarında İbadi'nin de bulunduğu Iraklı yetkililerle yaptıkları görüşmelerde, "Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne duyulan saygının vurgulandığı" ve Türkiye'nin "DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelede Irak yönetimine verdiği desteğin sürdürülmesi konusundaki kararlılığının teyit edildiği" belirtildi.

ERDOĞAN: SÖZ KONUSU OLAMAZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Türkmenistan'a yapacağı ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:"Dün Milli İstihbarat Müsteşarımızı merkezi yönetime gönderdik orada görüşmeler yaptılar. Ben bugün konferans yaptım ve biz bu işin şu anda askerimiz geri çekmek gibi bir şey söz konusu olamaz. Oradaki eğitim sürecimize devam edeceğiz. Orada bulunmamız bir muharip asker bulundurmak noktasında değil sadece bizim orada eğitim veren subay ve askerlerimizin korumasına yönelik takviye olmuştur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'deki binamız tüm dünyaya örnek olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali'de inşaatı tamamlanan büyükelçilik binası hakkında konuştu

Merkel'den AKPM'nin Türkiye kararıyla ilgili çarpıcı açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AKPM'nin Türkiye kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu

TSK hava harekatıyla Sincar'ı vurdu Putin tepki gösterdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın Sincar kentine hava harekatı üzerine Putin Türkiye'yi sert eleştirdi