Ana Sayfa | SİYASET

CHP'de 35. Olağan Kurultay hazırlıkları tamamlandı

chp

CHP'de merakla beklenen 35. Olağan Kurultay için hazırlıklar tamamlandı

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, bugüne kadar 34'ü olağan, 18'i de olağanüstü olmak üzere 52 kurultay gerçekleştiren CHP'de, 35. Olağan Kurultay için hazırlıklar tamamlandı.Genel seçimler nedeniyle ertelenen kongrelerini 940 ilçe ve 81 ilde tamamlayan CHP'de, İstanbul'da Cemal Canpolat, İzmir'de eski Parti Meclisi (PM) üyesi Alaattin Yüksel, Ankara'da da mevcut başkan Adnan Keskin il başkanlığına seçildi.Kongrelerde, genel başkan ve PM üyelerini seçecek bin 100 kurultay delegesi belirlendi. Genel başkanlığa adaylık için 120 delegenin imzası gerekiyor. Mevcut delege yapısı dolayısıyla, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na rakip çıkması düşük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor ancak genel başkanlık yarışında, CHP izmir Milletvekili Mustafa Balbay, Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile eski CHP Milletvekili Umut Oran'ın da isimleri geçiyor.Öte yandan, Kılıçdaroğlu'nun, 16-17 Ocak'ta Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek kurultay için çalışmalarını büyük ölçüde tamamladığı belirtiliyor.Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve PM listesi üzerinde çalışan Kılıçdaroğlu'nun, önemli değişikliklere imza atacağı ifade ediliyor. Parti kulislerinde Kılıçdaroğlu'nun, 10 isim hariç 60 kişilik PM'nin tamamını değiştirmeyi düşündüğü konuşuluyor.

Daha dinamik örgüt yapısı

Kılıçdaroğlu'nun daha dinamik bir örgüt yapısı oluşturmak üzere çalışmaların yoğunlaştırdığı belirtiliyor.2018'e kadar bir seçim görülmemesi nedeniyle, tüm ağırlığını örgütlere vermeyi planlayan Kılıçdaroğlu'nun, hem yerel hem de genel seçimlere iddialı bir örgüt yapısıyla girmeyi hedeflediği ifade ediliyor. CHP'nin "daha aktif" bir yapıya kavuşturulması amacıyla tüzük ve program değişikliğine gidilmesi de öngörülüyor.

Gelecek yıl içinde yapılması öngörülen bir "tüzük kurultayı" ile CHP Tüzüğü'nün kapsamlı bir şekilde ele alınacağı kaydediliyor.CHP'de tüzük kurultayının ardından bir de program kurultayının toplanması planlanıyor.Bu arada, kuruluşundan bugüne 11 kez büyük kurultay gerçekleştiren CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı da partinin 35. Olağan Kurultayı'nın ardından yeni genel başkanını seçecek.


Başbakan Yıldırım Cazibe Merkezleri programını yarın paylaşacak

Başbakan Yıldırım yarın sabah yapacağı basın toplantısıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Cazibe Merkezleri programını anlatacak.

CHP'nin o iddiası TBMM Başkanlık Divanı'nı toplayacak

CHP'nin, "TBMM Genel Kurulunun dünkü birleşiminde oy sahtekarlığı yapıldığı" iddia üzerine TBMM Başkanlık Divanı çarşamba günü toplanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdıran kaymakam İstanbul Vali Yardımcısı oldu

Muhtarlar toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz gazisine yardım etmediği gerekçeyle kızdığı kaymakamı İstanbul Vali Yardımcısı Vekili olarak görevlendirdi.