Ana Sayfa | SİYASET

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan sert açıklamalar

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'nun yurtdışı ziyareti sırasında yaptığı açıklamaları eleştirdi ve "Yurtdışında CHP'yi şikayet edince eline ne geçti" ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;

Sayın Mustafa Koç'un zamansız ölümü herkesi üzdü. Gerçektende Cumhuriyetin yetişdirdiği önemli biri. Mustafa koç sadece üretmedi, sosyal projelere de destek verdi. Koç ailesine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Edebiyat dünyası Tahsin Yücel'i kaybetti. Edebiyat dünyasının başı sağolsun.

"HALKIN MİLLETVEKİLİ KAMER GENÇ"

Hani deriz ya milletinvekili, Kamer Genç milletinvekiliydi. Genç gerçekten rüzgara karşı yürüyen adamdır. Haksızlıklara tahammül edemiyordu. Tek başına bir muhalefet partisinin yapması gerekenleri yaptı. Kim olursa olsun ezilenlerin, hakkın, insandan yana tavrını koydu. Ailesine baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

"TÜRKMENLERDE MASAYA OTURMALI"

"Geçmişin acıları var. Biz geleceğe umutla bakmalıyız. Geçmişten ders alıp, geleceği inşa etmeliyiz.Temel sorunlarımızdan biri dış politikamızdır. Defalarca uyarı yapmamıza rağmen dinlemediler. Türkiye, Suriye konusunda ağır bir yenilgi alınmış. Bizim önerilerimiz Cenevre'de görüşülüyor. Şuan da hükümet bizim geldiğimiz noktada. Ortadoğu'da daha güçlü olmak istiyoruz. Türkmenleri de masaya oturtmaları gerekiyor. Eğer oturturlarsa biz hükümete destek veririz."

"HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANIYORUZ"

Yurtdışında CHP şikayet ediliyor. Merkel'le Başbakan basın toplantısı yaptı. Başbakan mühalefete yüklendi. Bu göç sorunu Avrupa'ya sıçrayınca harekete geçtiniz. Türkiye toplama kampı olmamalıdır. Değerli arkadaşlar biz hukuka bağlı ve hukukun üstünlüğüne inanıyoruz.

"SALİH MÜSLİM'İ HANGİ GEREKÇE İLE DAVET ETTİNİZ?"

Siz Salih Müslim'i hangi gerekçe ile Türkiye'ye davet ettiniz? Hangi gerekçe ile? Senin lafın, politikan havada kalmıyor mu? İtibarı kaybolan bir Türkiye ile karşı karşıyayız. İtibarımızı kazanmak için bizden ne istenirse yapmaya hazırız. Barış içinde yaşamak istiyoruz. Türkmenleri masaya oturtmazsanız bunun hesabını millete vereceksiniz.

"SAYIN ERDOĞAN İLE ARAMIZDA BİR TARTIŞMA VAR"

Biz hukuka bağlı, hukukun üstünlüğüne inanan bir siyasi gelenekten geliyoruz. Sayın Erdoğan ile aramızda bir tartışma var. Türkiye'nin içinde bulunduğu çürümüşlüğü topluma anlatma için fırsatımız oldu. Ahlak bütün inançların ortak temelidir. Bütün hukuk ahlak üzerine inşa edilir. Ahlak bir toplumun insanlık tarihinin kültüründen, geleneklerinden beslenir. Toplumda herkes o ahlaki kurallar uymak zorudadır. Ahlak toplumun temelidir der bir bilge. Bizim ahlak üzerinde durmamız bir zorunluluktur. CHP iktidara geldiğinde ilk üç ay içinde çıkaracağı kanunun adı temiz siyaset kanunuydu.

"KİŞİYİ KANAAT ÖNDERİ YAPAN..."

Kişiyi kanaat önderi yapan, onun ahlaklı duruşu ve toplumun ona verdiği değerdir. Onlar ahlak konusunda ne kadar duyarlı olursa, toplum da o kadar ahlaki temeller üzerinde yükselir. Eğer bir ülkede bir bakan rüşvet alıyorsa, siz vatandaşa "rüşvet alma" diyemezsiniz. Bir siyasetçi yalan söylerse siz "yalan söyleme" diyemezsiniz. Birbirimizi bilgiyle, ahlakla, sağduyu ile beslemek zorundayız. 13 yıldır bunlar ülkeyi yönetiyor. Toplumdaki çürümüşlüğü birisi çıkıp bunu ortaya koymalı.

1- Bugün Türkiye'de 4 kişiden 1'isi depresyonda. Antidepresan ilaç kullanımı 1 yılda 26 milyon. İnsanlar niye depresyona girer? 26 milyon insan antidepresan ilaç kullanır?

2- Boşanma olayları hızla artıyor. Yüzde 37,3 boşanma oranlarındaki artış. Aile temelden sarsılmaya başladı. Kadına şiddet yüzde 1400 arttı. Gaziantepli bir işçi kardeşim borçlarından dolayı kendini yakmak istiyor. Bunun hesabını veremiyorlar. 6 milyonu aşkın işsizimiz var. Ailelerin yüzde 85'i geçim sıkıntısı çekiyor. Kredi kartları, tüketici kredisi borçlarında artış yüzde 5682.

3- İntihar olaylarında artış. Neden intihar oranlarında artış olsun? Artış yüzde 33. Gencecik çocuklarımız intihar ediyorlar.

4- Uyuşturucu. Son 13 yılda yaygınlaşan uyuşturucu Türkiye'nin başına bela olmuştur. Uyuşturucu bağımlılığında artış yüzde 678. Bonzai kullanımında artış yüzde 300. Uyuşturucu kullanım yaşı 10'a indi. Bu uyuşturucu olayını Meclis çözsün diye getiriyoruz, AKP bunu reddediyor. Bize göstermedikleri gerçeklerdir bunlar. Fuhuşta yüzde 790 oranında artış var. 300 bini aşkın kadın esir ticareti gibi kullanılıyor. Cezaevlerinin tamamı tıklım tıklım artış yüzde 437.

"SUSARSAM, ÜLKENİN NAMUS VE ŞEREFİNİ NASIL KORUYACAĞIM?"

Neden ahlaktan, namus, şereften söz ediyorsun diyorlar. Bunları bildiğim halde susarsam, bu ülkenin namus ve şerefini nasıl koruyacağım? Oturdunuz, yemin ettiniz. Ben değil, sen ettin. Millete örnek olmak zorundasın. Sen örnek oldun da biz saygısızlık mı yaptık? Birisinin sana bunları hatırlatması lazım. Gazeteciler yazamıyor, vatandaş korkudan söyleyemiyor. Sen ettiğin yemine sadık kalmazsan, vatandaş kanuna sadık kalmaz.

Ben kanuna uymam, vatandaş neden uyuyor o zaman. Liderlerin görevi vardır. Topluma örnek olmak zorundadırlar. Siyasetin temeli ahlaksa ahlaksızlık yapana ceza vereceksin.

Bir ülkenin cumhurbaşkanı ettiği yemine sadık kalmazsa topluma örnek olamaz. Din iman edebiyatı yaptılar. Hangi inançta ahlak çöp sepetine atılmıştır. Sayın Erdoğan muhtarlar toplantısında bir konuşma yapıyor; "Aslında bu zatın asıl karın ağrısını ortaya dökerim ama bunları konuşmaktan hicap duyuyorum" diyor. Ben de söyledim nedir bu karın ağrısı öğrenelim dedim. Benim çok şükür bir sorunum yok.

Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Konuşurken dikkatli bir üslup takip ediyorum. "Ananı da al git, artislik yapma" diyen o. "Niye kaçıyorsun İsrail dölü" diyen o. "Gavur İzmir" söyleyen ben değilim, o. Cumhurun başkanı olan kişi böyle konuşursa ne olacak? Bunları söylüyor ama sonra benim terbiyem müsaade etmediği için ben ona cevap vermiyorum diyor. Ya terbiyen müsaade etseydi ne olacaktı bu memleketin hali."

YSK referandumun kesin sonuçlarını açıkladı

16 Nisan tarihinde yapılan referandum oylamasının kesin sonuçları YSK tarafından açıklandı

AKP Olağanüstü Kongresi'nin tarihi belli oldu

AKP, Olağanüstü Kongresi'ni 21 Mayıs'ta yapacağını duyururken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın genel başkan olacağı belirtildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'deki binamız tüm dünyaya örnek olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali'de inşaatı tamamlanan büyükelçilik binası hakkında konuştu