Ana Sayfa | SİYASET

CHP'de Cumhurbaşkanı Erdoğan tepkileri sürüyor

chp

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesinin kararını eleştirdi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesinin kararına yönelik sözlerini eleştirerek,"Anayasa kararlarına uymayacağını beyan eden biriyle, anayasa yapmak mümkün mü?" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesinin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği karara yönelik sözlerini eleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Altay, "Anayasa kararlarına uymayacağını beyan eden biriyle, anayasa yapmak mümkün mü?" diye sordu. Türkiye'de herkesin anayasaya uymasının zorunlu olduğunu belirten Engin Altay, "Yüzde kaç ile seçilirse seçilsin, hangi makamda oturursa otursun Türkiye'de yaşayan herkesin Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına uymak gibi bir mecburiyeti vardır. Bulunduğu makamdan, elindeki devlet gücünden feyiz alarak anayasada kendisine biçilmiş rolün ve yetkinin dışına çıkmaya kimsenin hakkı yoktur. Hiç kimsenin yargı kararlarını, ‘kabul etmem, uymam, saygı duymam' demek gibi hakkı ve haddi yoktur" diye konuştu. 28 Şubatın yıl dönümünde Türkiye'de sivil darbenin pratiğe evrildiğini iddia eden Altay, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı anayasadan almadığı hiçbir yetkiyi kullanamaz, onun ötesinde anayasanın 138. maddesini açıkça çiğneyerek yargıya talimat veremez. Cumhurbaşkanı önce şunu bilecek; biz ona ‘diktatör' diyoruz, bu bir siyasi eleştiridir, bu konuda açılmış davalara da bir duyuru olsun, bundan sonra kendisine saygı duyulmasını, saygı görmesini bekleme hakkını da dün yaptığı açıklamayla kaybetmiştir. Cumhurbaşkanı orta yerdeki Cumhurbaşkanıdır, ama bence yargıyı tahakküm altına alma anlayışıyla, yargıya müdahale anlayışıyla ve ‘yargı kararlarına uymam' deme fütursuzluğunu gösterdiği için Türkiye'de bundan sonra Cumhurbaşkanına saygısızlık meşru bir hale gelmiştir. Paşa paşa uyacaksın Sayın Cumhurbaşkanı."

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın yeni anayasa yapımıyla ilgili gönderdiği mektuba ilişkin sorulara yanıt veren Altay, "Anayasa kararlarına uymayacağını beyan eden biriyle, anayasa yapmak mümkün mü?" dedi. Altay, Anayasa Mutabakat Komisyonunda AK Parti'nin değil sarayın iradesi olduğunu kaydederek "Sarayla oturup bu düzeltmeyi yapmazsa; açıklık getirmezse, oturmak mümkün değil" ifadelerini kullandı.

MAHMUT TANAL DA ELEŞTİRDİ

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP'li Tanal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamaları şöyle eleştirdi:

"Mahkeme kararları kutsal değildir, eleştirilebilir, yanlış olabilir, katılmayabilir ama 'mahkeme kararına ben uymuyorum' demek bu akla gelebilecek bir durum değil. Mahkeme kararları elbette yasal prosedür içinde eleştirilebilir, tartışılabilir ama 'ben uymuyorum kararı tanımıyorum' şeklinde bir açıklama gerçekten talihsiz bir açıklama. Çünkü, 'uymuyorum kabul etmiyorum' demesi, aynı şekilde aynı mantıkta olan 'PKK'yı da tanımıyorum IŞİD'i de tanımıyorum' diyor. Şeriat özleminde olanlar da diyenler de ben tanımıyorum diyor, uymuyorum diyor. Bu mantık, düşünce kabul edilebilir değil. Eğer meşruluğunu korumak istiyorsa Cumhurbaşkanı derhal halktan milletten, yargıdan özür dilemelidir. Anayasa Mahkemesi Türk milleti adına karar vermiştir. 'Anaysa Mahkemesi'nin tanımıyorum' demek, 'halkı tanımıyorum' demektir".

Tanal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yargılamayı etkilemeye çalıştığını ileri sürerek, "Bu açıklama adeta nasıl bir işlem yapılması gerektiğini tavsiye ve telkinde bulunmaktadır. Bu suç teşkil etmektedir. Bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağım" ifadelerini kullandı.


AKP Antalya vekili Gökcen Özdoğan Enç o kavgayı anlattı

AK Parti Antalya Milletvekili mecliste dün akşam yaşanan kavgayla ilgili konuştu. Enç, "Şafak Pavey'le aramızda 2 metre vardı. Benim bir temasım söz konusu değil. Aylin Nazlıaka'ya kelepçeyi açmasını ve eylemi bitirmesini söyledim. 4 HDP'li kadın milletvekili çevremi sarınca kendimi savundum. Şiddet değil, nefsi müdafaaya girer" dedi.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu Partimden istifa etmemeye karar verdim

Anayasa teklifine ilişkin referandumda "hayır" oyu vereceklerini belirten MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, partiden istifa edeceğini söylemişti. Ancak MHP lideri Devlet Bahçeli'nin istifa etmemesi gerektiğini belirttiğini söyleyen Halaçoğlu, "Devlet Bey de benim düşüncelerime saygı gösterdi. İstifa edeceğimi söyledim, etmemem gerektiğini belirtti. Bu nedenle istifa etmekten vazgeçtim" dedi.

Başbakan Yıldırım'dan Trump'a destek mesajı

Başbakan Binali Yıldırım sosyal medya hesabından Donald Trump'a başarılar diledi