Ana Sayfa | SİYASET

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Teröre karşı durmak hepimizin ortak görevidir'

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'da gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu

Antalya'daki temaslarını sürdüren Kılıçdaroğlu, Muratpaşa Belediyesi'nin "19 Mart'ta 19 Projenin Toplu Açılış Töreni"ne katıldı. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, İstanbul'daki terör eylemi nedeniyle çok üzüntülü olduğunu, vatandaşların hayatlarını kaybettiğini söyledi. 

"Özellikle küçük çocukların olması bizi gerçekten çok üzüyor. O çocuktan ne istiyorsunuz o küçücük çocuktan. O çocuğun ne günahı var. Bir insan bu kadar vicdansız bu kadar ahlaksız olabilir mi? Bunu yapan kişiye insan denir mi? Emin olan anlamakta zorluk çekiyorum" diyen Kılıçdaroğlu, bunun anlaşılamaz bir şey olduğunu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Yazık günah bu ülkeye yazık günah insanımıza. İnsanlar bir kentin sokaklarında rahat gezmek isterler. Evlerine rahat gitmek isterler. Evlerinde huzur içinde yaşamak isterler. Sokaklarında evlerinde parklarında lokantasında, fabrikasında huzur içinde yaşamak, çalışmak isterler. Ne oldu bize de 14 yılda Türkiye bu hale geldi. İki şehidimizin yine Güneydoğu'dan bugün isimleri geldi. Hepimizin oturup düşünmesi lazım, bu güzel ülkede hepimiz huzur, barış içinde yaşayacakken nedir bu kavga, nedir bu terör. Kim bu ortamı hazırladı, bunlara? Kim bunlara bu imkanları verdi? Bu ülkenin hükümeti nerede acaba? Kim bu işin sorumluları? Bunu sormayacak mıyız? Bunu sorgulamayacak mıyız?"Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın güzel hizmetler yaptığını ancak alkışlayamadıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Elimiz kolumuz bağlanıyor, dilimiz bağlanıyor, insanlara acıyoruz. Böyle bir vicdansızlığı asla kabul edemeyiz, etmiyoruz da zaten. Terör kimden gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin lanet okumak hepimizin ortak görevidir. Teröre karşı durmak hepimizin ortak görevidir" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, buna ortam hazırlayanları unutmamak gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Kimler bu ortamı hazırladı bunlara? İzlenen politikanın Türkiye'yi getirdiği noktaya bakın. Durup, dururken sizin Suriye'de ne işiniz var? Neden Suriye'nin iç işlerine karışıyorsunuz, neden Mısır ile Rusya ile Irak ile kavga ediyorsunuz, neden? Hangi gerekçeyle kavga ediyorsunuz. Cumhuriyeti kuranlar savaş meydanlarından geldiler ama onlar savaşın ne kadar acımasız olduğunu en iyi bilen insanlar. Filistin'de, Yemen'de, Libya'da çarpıştılar, çalıştılar. Cumhuriyeti kurarken bütün o acıları yaşadılar, dediler ki 'bizim bir tek arzumuz var, yurtta sulh cihanda sulh' dediler. Tek arzuları buydu. Bundan sapmaya başladık."

Neredeyse insanların komşularına selam veremez hale geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, bunları insanlara herkesin anlatması gerektiğini ifade etti.

Doğu, Batı, Güney, Kuzey ayrımı, kimlik ayrımı yapmadan, inanç ayrımı yapmadan, insanca beraber yaşamak istediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, "Vatanseverlik kimsenin tekelinde değil, hiçkimsenin tekelinde değil. Hepimiz vatanseveriz, hepimiz ülkemizi seviyoruz. Hepimiz ülkemiz için çalışıyoruz. Çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakmak zorundayız. Eğer çocuklarımıza güzel bir Türkiye'yi bırakamıyorsak bizim sorumluluğumuz var demektir. Bizim yanlışımız var demektir" dedi. 

TSK hava harekatıyla Sincar'ı vurdu Putin tepki gösterdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın Sincar kentine hava harekatı üzerine Putin Türkiye'yi sert eleştirdi

Erdoğan bugün pilotları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti

26 Nisan Dünya Pilotlar Günü'nde Cumhurbaşkanlığı Erdoğan pilotları kabul ederek, tebrik etti

Başbakan Yıldırım Mesud Barzani ile görüştü işte görüşmenin detayları

Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüştüğü ortaya çıktı