Ana Sayfa | SİYASET

Corbyn'den İngiltere’nin vergi cenneti olmaktan çıkması çağrısı

Corbyn'den İngiliz hükümetine 'vergi cenneti' ülkeler için çağrı

İngiliz ana muhalefet lideri Corbyn, hükümete İngiltere’nin deniz aşırı topraklarının “vergi cenneti” olmaktan çıkarılması için harekete geçmesi çağrısı yaptı.

İngiliz ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn, hükümete İngiltere’nin deniz aşırı topraklarının ve Kraliyet şemsiyesi altındaki ülkelerin “vergi cenneti” olmaktan çıkarılması için harekete geçmesi çağrısında bulundu. İşçi Partisi lideri Corbyn, merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık 11,5 milyon sayfalık belgenin sızdırılmasının ardından bir kez daha gündeme gelen İngiltere’ye bağlı British Virgin Adaları ve Cayman Adaları gibi "vergi cennetleriyle" ilgili olarak İngiliz hükümetini harekete geçmeye çağırdı.

 

Hükümetin bu adaların yönetimlerine İngiliz vergi kanunlarına uymaları ve vergi kaçakçılarına sığınak olmamaları uyarısında bulunması gerektiğini söyleyen Corbyn, gerekirse bu adalarda "doğrudan yönetime" geçilmesinin de gündeme gelebileceğini kaydetti.

 

Corbyn, "Bu adalar bağımsız değil. Öz yönetimleri var, doğru ancak bunlar İngiliz Kraliyet şemsiyesi altında. Dolayısıyla, buralarda İngiliz vergi kanunlarına uyulması gerekli." diye konuştu.

 

Dışişleri ve savunma alanlarında İngiltere'ye bağlı ancak öz yönetimlerine sahip 14 ada ve toprak parçası bulunuyor. İngiltere, bunlar arasında yer alan Turks and Caicos Adaları'nda, yerel idaredeki yolsuzlukları gerçekçe göstererek 2009'da yönetime el koymuştu.

 

Baba Cameron'ın off-shore yatırımı

İşçi Partisi lideri Corbyn, Başbakan Cameron'un babasının adının Panama belgelerinde geçmesine de değindi.

 

Corbyn, “(Cameron'ın) Ailesinin mal varlığı ve babasının yatırımları ile ilgili sorular var. Bunlar da bu konudaki soruşturmaya dahil edilmeli. Soruşturma bağımsız, hızlı, derinlemesine ve adil olmalı ki mesele iyice anlaşılabilsin.” ifadelerini kullandı.

 

İngiltere Başbakanı Cameron'ın 2010 yılında vefat eden babası Ian Cameron'ın Mossack Fonseca'yı yatırımlarını İngiliz vergi sisteminden muaf tutmak için kullandığı ve off-shore fonu işlettiği ortaya çıkmıştı.

 

MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan'ın programında büyük arbede

MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan'ın düzenlediği 'Hayırlı Anadolu Yürüyüşü' programları kapsamında konuşma yapacağı salon önünde toplanan MHP'li grupla Sinan Oğan taraftarları arasında arbede yaşandı. Kavgayı ayırmak isteyen 2 polis yaralandı

PKK gösterisine izin veren İsviçre'ye Türkiye'den çok sert tepki

İsviçre'de terör örgütü PKK ve PYD'nin protestosuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı öldürmeye yönelik afiş ile gösteri yapmasına izin veren İsviçre'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arayarak uyardı

AKP'li vekil Miroğlu'nun geçiş güzergahında mayın paniği

Mardin'e 16 Nisan referandumuna özel miting yapmaya giden AK Parti milletvekili Orhan Miroğlu'nun konvoyu geçiş güzergahında mayın döşendiği için yolda kaldı