Ana Sayfa | SİYASET

İngiltere Başbakanı, 'Hiçbir yerde hissem veya off-shore fonum yok'

ingiltere_basbakan_David_Cameron_

Merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık 11,5 milyon belgenin sızdırılmasının ardından, babasının bu şirket ile ilişkileri gündeme gelen İngiltere Başbakanı Cameron, Birmingham'da katıldığı bir toplantıda kendi mali durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İngiltere Başbakanı David Cameron: Hiçbir yerde hissem veya off-shore fonum yok dedi. İngiltere Başbakanı David Cameron, Panama belgelerinin ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen ailesinin maddi durumuyla ilgili sorular üzerine, hiçbir yerde hissesi veya off-shore fonu bulunmadığını söyledi. Kendi mali durumuyla ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Cameron, "Başbakan olarak maaşım, faizini aldığımı biraz tasarrufum, kiraya verdiğim bir evim var. Bütün sahip olduklarım bunlar. Hiçbir yerde hissem veya off-shore fonum yok." dedi.

 

İngiltere’de şirketlerin hisse yapılarının kendi iktidarında oluşturulan kayıt sistemiyle şeffaflaştırıldığını anlatan Cameron, "Kim, hangi şirketin sahibi bunu herkes görebilir." ifadesini kullandı.

 

Kendi başbakanlığı döneminde İngiltere’de vergi alanında yapılan düzenlemelerle milyarlarca sterlinlik gelir elde edildiğini belirten Cameron, "Bu konuda sadece İngiltere içinde çalışmadık, yurt dışında da bu alanda öncülük etti. İngiltere’nin deniz aşırı topraklarında ve Kraliyet şemsiyesi altındaki topraklarda da vergi bilgilerinin otomatik olarak paylaşılması ve şirketlerin vergilendirilmesi ile ilgili bilgilendirmede tek bir standarda bağlı olunması zorunluluğu getirildi." diye konuştu.

 

Baba Cameron Panama belgelerinde

 

İngiltere Başbakanı Cameron'ın 2010 yılında vefat eden babası Ian Cameron'ın Mossack Fonseca'yı yatırımlarını İngiliz vergi sisteminden muaf tutmak için kullandığı ve off-shore fonu işlettiği ortaya çıkmıştı.

 

Cameron'ın babasının off-shore fonu işlettiğine dair haberler 2012'de de çıkmıştı. 77 yaşında hayatını kaybeden Ian Cameron, Bahamalar'da yatırım fonları işleten "Blairmore Holdings" isimli bir şirketin yöneticisiydi


Gözaltına alınan Emine Ayna'yla ilgili flaş karar

Gözaltındaki eski DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna bugün serbest bırakıldı

CHP lideri net konuştu hepimiz 16 Nisan'da sandığa gideceğiz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 16 Nisan'da yapılacak referandumda herkesin oy kullanması gerektiğini duyurdu

CHP lideri Kılıçdaroğlu Trabzon'dan hem oy hem de kız isteyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Trabzon ziyaretinde Güney Kore doktorasını tamamlayan oğlu için hayırlı bir işe imza atacaklarını belirtti.