Ana Sayfa | SİYASET

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Parlamenter sistemi güçlendiriyorsanız gelin destek verelim'

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Biz söyledik, parlamenter sistemi güçlendiriyorsanız buyrun gelin, destek olalım, her türlü desteği verelim. Daha demokratik bir anayasa istiyorsanız buyrun gelin her türlü desteği verelim ama ülkenin bölünmesine yol açacak bir düzenlemeye CHP bir kişi bile olsa TBMM'de izin vermeyeceğiz." dedi. Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen "Tam Demokrasi ve Güçlü Bir Parlamenter Sistem" programına katılan Kılıçdaroğlu, vatandaşların sorularını yanıtladı.Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemiyle ilgili bir soru üzerine, bir ülkenin rejimini o ülkenin tarihinin belirlediğini, Almanya'da 100 yıllardır eyalet, ABD'de kurulduğu günden bugüne başkanlık sisteminin bulunduğunu anımsatarak, "Başkanlık sisteminin tam anlamıyla uygulandığı yer var Amerika. Başkan en zayıf halkadır, eyaletlerin parlamentoları vardır, ayrıca kanun çıkarabilirler. Bizim özümüzde parlamenter sistem vardır Osmanlı'dan beri. 150 yıllık bir tarihi geçmişi var parlamenter sistemin. Biz bunu daha iyi çalıştırabilir miyiz, güzel hale getirebilir miyiz? Evet. Aksayan yönleri var mı, düzeltilmesi mümkün mü? Evet, bunları yapabiliriz." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüklerinde kendisine, "Bu anayasada sizin görevinizi yapmaya engel olan bir düzenleme var mı?" sorusunu sorduğunu belirterek, "Dedi ki 'hayır yok' ama bu anayasada değişmesi gereken kurallar, maddeler var. Sayın Davutoğlu da inanıyor ben de inanıyorum. Daha demokratik, özgürlükçü bir anayasaya ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Bakan Sema Ramazanoğlu'na yönelik sözleri

Bir vatandaşın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğu'na yönelik sözlerine ilişkin sorusunu yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Hayatımda en çok değer verdiğim insan annemdir. Ben tüm dertlerimi annemle paylaştım. Bakan konumunda olan birisi, bizim için fark etmez, bakandır. Bakan olarak görevini yapması lazım. Çıkıp şunu söylerse, 'Bir seferlik bir olay oldu. Bunu Ensar Vakfına niye yakıştırıyorsunuz? Bu doğru değil' dediği andan itibaren bu olmaz. O çocuklar bizim çocuğumuz. O çocukların aileleri, fakir aileler. Çocukları Ensar Vakfı ve KAİMDER'e yerleştiriyorlar. Bu yurtlar kanun dışı." diye konuştu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşması sırasında bir partili, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un kendisi hakkında dava açtığını ileri sürerek, "Partiden istifa ediyorum" diye bağırıp, ardından da salonu terk etti. Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Adapazarı ilçesindeki bir otelde basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda meslek odaları başkanlarıyla bir araya geldi.


MHP lideri Bahçeli referandum kaçınılmaz olacaktır dedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişiklik teklifine ilişkin açıklama yaptı

Aylin Nazlıaka kendisini Meclis kürsüsüne böyle kelepçeledi

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, TBMM Genel Kurulu’nda kendisini kelepçe ile kürsüye kelepçeledi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a beraat kararı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Terör örgütü propagandası yapma" davasında beraat kararı alındığı belirtildi.