Ana Sayfa | SİYASET

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Parlamenter sistemi güçlendiriyorsanız gelin destek verelim'

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Biz söyledik, parlamenter sistemi güçlendiriyorsanız buyrun gelin, destek olalım, her türlü desteği verelim. Daha demokratik bir anayasa istiyorsanız buyrun gelin her türlü desteği verelim ama ülkenin bölünmesine yol açacak bir düzenlemeye CHP bir kişi bile olsa TBMM'de izin vermeyeceğiz." dedi. Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen "Tam Demokrasi ve Güçlü Bir Parlamenter Sistem" programına katılan Kılıçdaroğlu, vatandaşların sorularını yanıtladı.Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemiyle ilgili bir soru üzerine, bir ülkenin rejimini o ülkenin tarihinin belirlediğini, Almanya'da 100 yıllardır eyalet, ABD'de kurulduğu günden bugüne başkanlık sisteminin bulunduğunu anımsatarak, "Başkanlık sisteminin tam anlamıyla uygulandığı yer var Amerika. Başkan en zayıf halkadır, eyaletlerin parlamentoları vardır, ayrıca kanun çıkarabilirler. Bizim özümüzde parlamenter sistem vardır Osmanlı'dan beri. 150 yıllık bir tarihi geçmişi var parlamenter sistemin. Biz bunu daha iyi çalıştırabilir miyiz, güzel hale getirebilir miyiz? Evet. Aksayan yönleri var mı, düzeltilmesi mümkün mü? Evet, bunları yapabiliriz." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüklerinde kendisine, "Bu anayasada sizin görevinizi yapmaya engel olan bir düzenleme var mı?" sorusunu sorduğunu belirterek, "Dedi ki 'hayır yok' ama bu anayasada değişmesi gereken kurallar, maddeler var. Sayın Davutoğlu da inanıyor ben de inanıyorum. Daha demokratik, özgürlükçü bir anayasaya ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Bakan Sema Ramazanoğlu'na yönelik sözleri

Bir vatandaşın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğu'na yönelik sözlerine ilişkin sorusunu yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Hayatımda en çok değer verdiğim insan annemdir. Ben tüm dertlerimi annemle paylaştım. Bakan konumunda olan birisi, bizim için fark etmez, bakandır. Bakan olarak görevini yapması lazım. Çıkıp şunu söylerse, 'Bir seferlik bir olay oldu. Bunu Ensar Vakfına niye yakıştırıyorsunuz? Bu doğru değil' dediği andan itibaren bu olmaz. O çocuklar bizim çocuğumuz. O çocukların aileleri, fakir aileler. Çocukları Ensar Vakfı ve KAİMDER'e yerleştiriyorlar. Bu yurtlar kanun dışı." diye konuştu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşması sırasında bir partili, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un kendisi hakkında dava açtığını ileri sürerek, "Partiden istifa ediyorum" diye bağırıp, ardından da salonu terk etti. Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Adapazarı ilçesindeki bir otelde basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda meslek odaları başkanlarıyla bir araya geldi.

Çavuşoğlu AB liderleri Türkiye'yle ilişkileri nasıl düzeltebiliriz diye sordu

Avrupa Birliği'nin referandum sürecinde yaptığı hataları anladığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, "AB liderleri Türkiye'yle ilişkileri nasıl düzeltebiliriz diye sormaya başladılar" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan o tarihte yeniden AK Partiye üye olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Partiye üyeliği 2 Mayıs Salı günü yeniden başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi davasında cezalar belli oldu

15 Temmuz darbe gecesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 sanık için mahkeme 6'şar kez ağırlaştırılmış hapis cezası verdi