Ana Sayfa | SİYASET

Reza Zarrab ve Ak Partili bakanlarla 17 Aralık soruşturma vurgusu

reza_zarrab

Newyork savcılık mütalaasından alınan ilgili bölüm şöyle, İran ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Zarrab, Türk yetkililer tarafından servetini ve nüfuzunu kullanarak tahliye kararı alınmasını sağlamakla itham ediliyor. Sanık servetiyle sadece birden fazla ev, yat ve diğer varlıklar almakla kalmamış, Türkiye'de yolsuzluğa bulaşmış siyasilere de erişim sağlamıştır. Eski bakanlar ise iddiaları reddediyor

Zarrab'ı tutuklatan savcı Pret Bharara, kefalet başvurusundaki taahhütleri "yetersiz" bularak, talebi reddetmişti. '17 Aralık soruşturması' vurgusu. AP haberinde kefalet başvurusunun reddinin bir diğer gerekçesi ise Reza Zarrab'ın Türkiye'deki siyasilerle olan ilişkilerinin gösterildiğini aktarılıyor. Haberde savcılık mütalaasından alınan ilgili bölüm şöyle: "İran ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Zarrab, Türk yetkililer tarafından servetini ve nüfuzunu kullanarak tahliye kararı alınmasını sağlamakla itham ediliyor. Sanık servetiyle sadece birden fazla ev, yat ve diğer varlıklar almakla kalmamış, Türkiye'de yolsuzluğa bulaşmış siyasilere de erişim sağlamıştır."

Eski bakanlar iddiaları reddediyor

Soruşturmanın başlamasının hemen ardından adı geçen bakanlar görevlerinden istifa etti. Çağlayan, Güler ve Bağış, haklarındaki suçlamaları reddediyor. AKP hükümeti, 17-25 Aralık soruşturmalarını Fethullah Gülen Cemaati'nin hükümete yönelik 'darbe girişimi' olarak niteliyor. Bu soruşturmayı yürüten savcı ve emniyet yetkilileri hakkında 'darbeye teşebbüs' suçlamasıyla dava açıldı. Savcıların görevden alınmasının ardından, 17-25 Aralık dosyalarıyla ilgili yürütülen soruşturmalar takipsizlikle sonuçlandı.

Zarrab'ı tutuklatan savcı Pret Bharara, kefalet başvurusundaki taahhütleri "yetersiz" bularak, talebi reddetmişti. Avukatı kefalet dilekçesinde, Zarrab'ın bazı şartları yerine getireceğini belirtmişti.

Zarrab'ın Güney Manhattan sınırları dışına çıkmayacağı, New York'taki bir konutta kalacağı, konutun 24 saat boyunca silahlı güvenlik görevlileri tarafından korunacağı ve GPS'le izleneceği taahhüt edildi.

İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab 21 Mart'ta eşi Ebru Gündeş ve kızıyla birlikte ABD'nin Miami kentine giriş yaparken, havaalanında tutuklanmıştı.

Zarrab "İran'a yönelik yaptırımlara uymayarak ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı yapmak ve karapara aklamak"la suçlanıyor.

Savcı Preet Bharara tarafından hazırlanan ön iddianamede, Zarrab hakkında toplam 75 yıl hapis cezası isteniyor.

33 yaşındaki Zarrab, New York'un Manhattan bölgesindeki Metropolitan Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. bbc turkce

 

 

Başbakan Yıldırım Milletin verdiği kararı hiçbir mahkeme değiştiremez

Başbakan Binali Yıldırım referandumda alınan sonucun hiç bir şekilde değişmeyeceğini açıkladı

YSK referandumun kesin sonuçlarını açıkladı

16 Nisan tarihinde yapılan referandum oylamasının kesin sonuçları YSK tarafından açıklandı

AKP Olağanüstü Kongresi'nin tarihi belli oldu

AKP, Olağanüstü Kongresi'ni 21 Mayıs'ta yapacağını duyururken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın genel başkan olacağı belirtildi