Ana Sayfa | SİYASET

Reza Zarrab'ın kefalet talebi reddedildi

reza sarraf

ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab'ın kefaletle serbest bırakılma talebi reddedildi.

New York Savcısı Preet Bharara, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Federal yargıç, sanık Reza Zarrab'ın kefalet talebini reddetti, tutuklu yargılama devam edecek" dedi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre Yargıç Richard Merban, Zarrab'ın kaçma riski bulunduğuna ve yargılandığı süre içinde duruşmalara geleceğinin güvencesi bulunmadığı hükmüne vardı.

Yargıç, AB ile iade anlaşması bulunmayan ya da kaçması halinde iade ihtimalinin düşük olduğu ülkelerle güçlü bağlantıları nedeniyle kefalet talebinin geri çevrilmesine karar verildiğini duyurdu.

İran doğumlu Zarrab'ın, Türkiye, İran ve Makedonya pasaportları bulunuyor.

Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman ise müvekkilinin kararı temyize götürebileceğini söyledi.

Brafman yazılı açıklamasında, "Yargıç Berman'ın kararından dolayı derin bir hayal kırıklığı yaşıyoruz ama masum olduğuna inandığımız Zarrab Bey'i güçlü bir şekilde savunmaya devam edeceğiz" mesajı verdi.

İranlı iş adamı eşi ve kızıyla Mart ayında ABD'ye Miami'den giriş yapmak isterken havaalanından gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.

Kapıda silahlı güvenlik talebi

Zarrab'ın avukatı federal mahkemeden müvekkilinin 10 milyon doları nakit olmak üzere 50 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakılması talebinde bulundu. Avukat ayrıca, müvekkilinin New York'taki bir gökdelenin 15'inci katında bulunan dairesinde kapısında 24 saat boyunca, masraflarını kendisinin karşılayacağı silahlı güvenlik birimlerinin nöbet tutmasını da talep etti.

Zarrab'ın ayrıca GPS'le izleneceği taahhüt edilmişti. Ancak yargıç tüm bu talepleri reddetti.

Zarrab, İran'a yönelik yaptırımlara uymayarak ABD'yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı yapmak ve kara para aklamakla suçlanıyor. İranlı işadamı bu iddiaları reddediyor.

Savcı Bharara tarafından hazırlanan ön iddianamede 33 yaşındaki Zarrab hakkında toplam 75 yıl hapis cezası isteniyor.

İranlı iş adamı New York'un Manhattan bölgesindeki Metropolitan Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor.

Reza Zarrab'ın kefaletle serbest kalma talebine karşı daha önce mütalaa veren savcılık, talebin reddedilmesini istemiş ve Zarrab'ın Türkiye'de kurduğu rüşvet ağıyla siyasette nüfuz satın aldığını iddia etmişti.

Savcılığın mahkemeye sunduğu gerekçe dosyasında 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında adları geçen eski bakanların da isimleri yer aldı.

17 Aralık soruşturmasının başlamasının hemen ardından adı geçen bakanların görevlerinden istifa etti ve suçlamaları reddetti.

AKP hükümeti 17-25 Aralık soruşturmalarını Fethullah Gülen Cemaati'nin hükümete yönelik 'darbe girişimi' olarak niteliyor.

(BBC TÜRKÇE)


Başbakan Yıldırım referandum mitinglerine darbe gecesinin sembol ilçesinden başladı

Başbakan Binali Yıldırım, referandumun ilk mitingini 15 Temmuz darbe gecesinin sembol ilçesi Kahramankazan'da gerçekleştirdi. Yıldırım miting konuşmasında halka seslenerek, "Siz 'evet' dedikçe FETÖ fenalaşıyor." dedi.

MHP konvoyunda kaza refüje çarparak takla attılar

MHP Alanya Kadın Kolları üyelerinin içinde bulunduğu araç refüje çarparak takla attı. İlk müdahaleyi partililerin yaptığı kazada, 4 kişi yaralandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu Erbakan da başkanlık sistemine karşıydı dedi

CHP lideri Kılıçdaroğlu Necmettin Erbakan'ı anma programına katılarak, Saadet Partisi'nin referandumda kullanacağı oya karşılık "Erbakan da başkanlık sistemine karşıydı" şeklinde konuştu. Saadet Partisi hayır oyu kullanacağını ancak "hayır" oyu verenlere destek vermeyeceklerini açıklamıştı.