Ana Sayfa | SİYASET

İsrail'le anlaşma 13.00'da tüm dünyaya duyurulacak

Numan Kurtulmuş

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yaptığı açıklamada bugün saat 13.00'da İsrail ile ilişkilere dair önemli bir açıklamanın duyurulacağını açıkladı

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı.

İşte Kurtulmuş’un açıklamasından satır başları:

İngiltere’nin AB’den ayrılması kararının Türkiye’ye pozitif etki etmesi için çalışıyoruz.

AB ile müzakereler kesintisiz sürüyor.

Türkiye'nin vize serbestisi konusunda üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirdiği, kalan beş yükümlülüğün nasıl yerine getireceği ile ilgili de samimi olarak niyetini ortaya koyduğu açıktır. Bu çerçevede, Avrupa Birliği'nin özellikle bu son gelişme karşısında, Türkiye'ye karşı çok daha duyarlı davranmasının, Avrupa Birliği'nin menfaatlerine olduğunu ifade etmek isterim. Özellikle vize serbestisi konusunda mutabık kalınmış adımların atılması için sürecin başlamasını talep ve temenni ediyoruz.

İSRAİL İLE ANLAŞMA

Belli bir noktaya gelinmiştir. Bu gelinen nokta her iki başbakanın saat 13:00’te eş zamanlı açıklamasıyla dünyaya duyurulacaktır.

RUSYA İLE İLİŞKİLER

Rusya ile ilişkilerin tekrar normalleşmesi konusunda sinyaller var. Türk vatandaşlarına tekrar çalışma iznini verildiğini memnuniyetle belirtmek isterim.

YATIRIMCIYA TEŞVİK PAKETİ

Beş yıl vadeli devlet tahvili alanlara oturma izni ve vatandaşlık hakkı verilmesi konusunda çalışmalarımızı yapıyoruz.

AD-SOYAD DEĞİŞTİRMEK KOLAYLAŞIYOR

Mahkeme kararı olmadan insanların adlarını ve soyadlarını değiştirme hakkı sağlanacaktır.Ayrıca adres ve nüfus değişikliklerine uzun prosedür işlemleri kaldırılacaktır.Nüfus ve ikametgah kayıtlarına e-devler üzerinden ulaşılması sağlanacaktır.

YABANCIYA KİMLİK NUMARASI

Türkiye’de yaşayan yabancılara kimlik numarası verilecektir.

‘GÜMRÜK BİRLİĞİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’

Türkiye AB üyesi olmadan Gümrük Birliği’ne girmekle önemli kayıplar yaşadı.AB ve ABD arasındaki ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle çok daha büyük kayıplarının olabileceğini görüyoruz.Türkiye’nin gümrük birliğini yeniden gözden geçirmesi zaruridir.

SORU – CEVAP

MARDİN VE VAN’IN BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNDEN ÇIKARILACAĞI İDDİALARI?

Böyle bir konu bakanlar kurulu gündemine gelmedi. Bunlar tartışıldığı zaman gündeme gelir ve biz de sizinle paylaşırız.

İSRAİL ANLAŞMASINDA TAKVİM NASIL İŞLEYECEK?

Sayın Başbakanımız gelinen noktayı saat 13.00’te anlatacaktır. Bundan daha fazla bir şey söylemeyeceğim.

PARALEL YAPIYLA MÜCADELEDE 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNDA DEĞİŞİKLİKTE NASIL ÇALIŞMALAR YAPILACAK?

Mevcut devlet memurlarımızın kazanılmış haklarında bir kayıp olmadan nasıl bir çalışma olacak bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor.

VİZE SERBESTİSİNDE HAZİRAN SONU ÖNGÖRÜLMÜŞTÜ. VİZE SERBESTİSİ OLACAK MI?

Bugün gelinen nokta 2013 yılında konuşulan öngörülen noktadır. Türkiye oyunbozanlık yapmadı. ‘Siz bize vize vermiyorsanız geri kabul anlaşmasını uygulamıyoruz’ demedi. Avrupa son anda ‘terörle mücadeleden vazgeçin’ dedi.Türkiye’nin beka meselesi olan bu mücadele AB istiyor diye akamete uğratılamaz. Kimse Türkiye’den terörle mücadeleden vazgeçilmesini isteyemez. Avrupa’nın terörle mücadelede en az Türkiye kadar hassas olması lazım. Türkiye’nin çoktan serbest dolaşım hakkını hak ettiğini görmelerini isteriz. Hiç lafı evirip çevirmeye gerek yoktur. Türkiye vize serbestisini hak etmiştir. Bundan sonrası AB’nin bileceği iştir.

ALMAN SAVUNMA BAKANI İNCİRLİK ÜSSÜ ZİYARET EDECEK Mİ?

Böyle bir siyasi ziyaret yapılması isteniyorsa bu, Dışişleri Bakanlığımızın uhdesinde olan bir konudur.

 

 


MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan'ın programında büyük arbede

MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan'ın düzenlediği 'Hayırlı Anadolu Yürüyüşü' programları kapsamında konuşma yapacağı salon önünde toplanan MHP'li grupla Sinan Oğan taraftarları arasında arbede yaşandı. Kavgayı ayırmak isteyen 2 polis yaralandı

PKK gösterisine izin veren İsviçre'ye Türkiye'den çok sert tepki

İsviçre'de terör örgütü PKK ve PYD'nin protestosuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı öldürmeye yönelik afiş ile gösteri yapmasına izin veren İsviçre'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arayarak uyardı

AKP'li vekil Miroğlu'nun geçiş güzergahında mayın paniği

Mardin'e 16 Nisan referandumuna özel miting yapmaya giden AK Parti milletvekili Orhan Miroğlu'nun konvoyu geçiş güzergahında mayın döşendiği için yolda kaldı