Ana Sayfa | SİYASET

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Fransa'daki terör saldırısına ilişkin açıklama

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Fransa'daki terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa'daki terör saldırısıyla ilgili, "Terörün hangi boyuta geldiğini, teröristlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteren tipik bir örnektir Fransa'daki olay. Düşünün, bomba kullanmanıza, elinizde uzun namlulu silahlarla insanları taramanıza gerek yok, eğer niyetiniz varsa, bir kamyonu ele geçiriyorsunuz ve kalabalığın içine dalıyorsunuz. Aklın alacağı şey değil, yüzlerce masum insanı hedef seçiyorsunuz, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden. Terörün hangi boyutlara geldiğini artık bütün dünyanın görmesi ve terör konusunda ortak çaba harcaması gerekiyor." dedi.CHP Parti Meclisi (PM), Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı öncesinde konuşan Kılıçdaroğlu, aslında bugün, Başbakan Binali Yıldırım'ın kendisine, kendisinin de Yıldırım'a yönelttiği sorularla ilgili bir konuşma yapmayı düşündüğünü ancak Fransa'daki olayın Türkiye'deki gündemi tamamen değiştirdiğini belirtti.

Fransa'daki saldırıyla, dünyanın da gündeminin değiştiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Terörün hangi boyuta geldiğini, teröristlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteren tipik bir örnektir Fransa'daki olay. Düşünün, bomba kullanmanıza, elinizde uzun namlulu silahlarla insanları taramanıza gerek yok, eğer niyetiniz varsa, bir kamyonu ele geçiriyorsunuz ve kalabalığın içine dalıyorsunuz. Aklın alacağı şey değil, yüzlerce masum insanı hedef seçiyorsunuz, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden. Terörün hangi boyutlara geldiğini artık bütün dünyanın görmesi ve terör konusunda ortak çaba harcaması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, terörle mücadelenin, tek başına bir siyasi partinin veya bir iktidarın görevi olmasının ötesinde, toplumun ortak sorunu ve görevi olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Hiçbir ayrım yapmadan, kişileri ötekileştirmeden, herkesin düşüncesini söyleyebileceği bir ortamda, bizim, oturup terörle mücadele konusunda, strateji geliştirmemiz, çaba harcamamız gerekiyor. Bunu yapmadığınız takdirde, terörle mücadele edemezsiniz. 'Benim teröristim, onun teröristi' diye bir ayrım yapamazsınız. 'Benim teröristime göz yumayım, onun üstüne daha şiddetli gideyim.' diye bir politika izleyemezsiniz. Bu bağlamda dış politikanın, terörle mücadele konusunda ne kadar önemli olduğunu sanıyorum Türkiye'deki yetkililer artık görmüştür. Başka ülkelerin iç işlerine müdahale etme, dünyanın değişik ülkelerinden insanların büyük bir kısmını Türkiye üzerinden Ortadoğu'ya transfer etme gibi bir politikanın, sadece Türkiye için değil, dünya için felaket getirdiğini de artık hepimiz görüyoruz."

"Keşke haklı çıkmasaydık"

Suriye, PKK, DAEŞ, cihatçı örgütler, Ortadoğu, Mısır ve Irak politikası konularına uyarılarda bulunduklarını anımsatan Kılıçdaroğlu, "Bugün geldiğimiz noktada üzülerek söylüyorum, haklı çıktık ama keşke haklı çıkmasaydık. Keşke sorunların tamamı çözülmüş olsaydı. Ortadoğu bataklığı artık sadece Türkiye'yi değil, dünyayı tehdit eder noktaya geldi. Ülkeyi yönetenlerin oturup ciddi, samimi bir öz eleştiri yapmaları gerekiyor." diye konuştu.


Celal Kılıçdaroğlu CHP liderine artık ağabeyim değilsin dedi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Celal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından ağabeyi Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik sert sözler söyledi

Başbakan Yıldırımın 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı

Başbakan Binali Yıldırım, "10 Aralık İnsan Hakları Günü" nedeniyle mesaj yayınladı

Anayasa değişikliği teklifi yarın açıklanacak

AKP ve MHP arasında yeni anayasa teklifi konusunda uzlaşma sağlanmıştı. Teklifin açıklanması ise 10 Aralık Cumartesi gününe kaldı