Ana Sayfa | SİYASET

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Fransa'daki terör saldırısına ilişkin açıklama

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Fransa'daki terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa'daki terör saldırısıyla ilgili, "Terörün hangi boyuta geldiğini, teröristlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteren tipik bir örnektir Fransa'daki olay. Düşünün, bomba kullanmanıza, elinizde uzun namlulu silahlarla insanları taramanıza gerek yok, eğer niyetiniz varsa, bir kamyonu ele geçiriyorsunuz ve kalabalığın içine dalıyorsunuz. Aklın alacağı şey değil, yüzlerce masum insanı hedef seçiyorsunuz, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden. Terörün hangi boyutlara geldiğini artık bütün dünyanın görmesi ve terör konusunda ortak çaba harcaması gerekiyor." dedi.CHP Parti Meclisi (PM), Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı öncesinde konuşan Kılıçdaroğlu, aslında bugün, Başbakan Binali Yıldırım'ın kendisine, kendisinin de Yıldırım'a yönelttiği sorularla ilgili bir konuşma yapmayı düşündüğünü ancak Fransa'daki olayın Türkiye'deki gündemi tamamen değiştirdiğini belirtti.

Fransa'daki saldırıyla, dünyanın da gündeminin değiştiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Terörün hangi boyuta geldiğini, teröristlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteren tipik bir örnektir Fransa'daki olay. Düşünün, bomba kullanmanıza, elinizde uzun namlulu silahlarla insanları taramanıza gerek yok, eğer niyetiniz varsa, bir kamyonu ele geçiriyorsunuz ve kalabalığın içine dalıyorsunuz. Aklın alacağı şey değil, yüzlerce masum insanı hedef seçiyorsunuz, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden. Terörün hangi boyutlara geldiğini artık bütün dünyanın görmesi ve terör konusunda ortak çaba harcaması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, terörle mücadelenin, tek başına bir siyasi partinin veya bir iktidarın görevi olmasının ötesinde, toplumun ortak sorunu ve görevi olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Hiçbir ayrım yapmadan, kişileri ötekileştirmeden, herkesin düşüncesini söyleyebileceği bir ortamda, bizim, oturup terörle mücadele konusunda, strateji geliştirmemiz, çaba harcamamız gerekiyor. Bunu yapmadığınız takdirde, terörle mücadele edemezsiniz. 'Benim teröristim, onun teröristi' diye bir ayrım yapamazsınız. 'Benim teröristime göz yumayım, onun üstüne daha şiddetli gideyim.' diye bir politika izleyemezsiniz. Bu bağlamda dış politikanın, terörle mücadele konusunda ne kadar önemli olduğunu sanıyorum Türkiye'deki yetkililer artık görmüştür. Başka ülkelerin iç işlerine müdahale etme, dünyanın değişik ülkelerinden insanların büyük bir kısmını Türkiye üzerinden Ortadoğu'ya transfer etme gibi bir politikanın, sadece Türkiye için değil, dünya için felaket getirdiğini de artık hepimiz görüyoruz."

"Keşke haklı çıkmasaydık"

Suriye, PKK, DAEŞ, cihatçı örgütler, Ortadoğu, Mısır ve Irak politikası konularına uyarılarda bulunduklarını anımsatan Kılıçdaroğlu, "Bugün geldiğimiz noktada üzülerek söylüyorum, haklı çıktık ama keşke haklı çıkmasaydık. Keşke sorunların tamamı çözülmüş olsaydı. Ortadoğu bataklığı artık sadece Türkiye'yi değil, dünyayı tehdit eder noktaya geldi. Ülkeyi yönetenlerin oturup ciddi, samimi bir öz eleştiri yapmaları gerekiyor." diye konuştu.

CHP'li Gök'ten sert çıkış YSK üyeleri mutlaka bir gün hesap vereceklerdir

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın attığı tweetlere ilişkin açıklama yaptı

23 Nisan Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı

Cumhurbaşkanı 23 Nisan nedeniyle mesaj yayınladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı