Ana Sayfa | SİYASET

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Fransa'daki terör saldırısına ilişkin açıklama

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Fransa'daki terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa'daki terör saldırısıyla ilgili, "Terörün hangi boyuta geldiğini, teröristlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteren tipik bir örnektir Fransa'daki olay. Düşünün, bomba kullanmanıza, elinizde uzun namlulu silahlarla insanları taramanıza gerek yok, eğer niyetiniz varsa, bir kamyonu ele geçiriyorsunuz ve kalabalığın içine dalıyorsunuz. Aklın alacağı şey değil, yüzlerce masum insanı hedef seçiyorsunuz, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden. Terörün hangi boyutlara geldiğini artık bütün dünyanın görmesi ve terör konusunda ortak çaba harcaması gerekiyor." dedi.CHP Parti Meclisi (PM), Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı öncesinde konuşan Kılıçdaroğlu, aslında bugün, Başbakan Binali Yıldırım'ın kendisine, kendisinin de Yıldırım'a yönelttiği sorularla ilgili bir konuşma yapmayı düşündüğünü ancak Fransa'daki olayın Türkiye'deki gündemi tamamen değiştirdiğini belirtti.

Fransa'daki saldırıyla, dünyanın da gündeminin değiştiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Terörün hangi boyuta geldiğini, teröristlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteren tipik bir örnektir Fransa'daki olay. Düşünün, bomba kullanmanıza, elinizde uzun namlulu silahlarla insanları taramanıza gerek yok, eğer niyetiniz varsa, bir kamyonu ele geçiriyorsunuz ve kalabalığın içine dalıyorsunuz. Aklın alacağı şey değil, yüzlerce masum insanı hedef seçiyorsunuz, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden. Terörün hangi boyutlara geldiğini artık bütün dünyanın görmesi ve terör konusunda ortak çaba harcaması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, terörle mücadelenin, tek başına bir siyasi partinin veya bir iktidarın görevi olmasının ötesinde, toplumun ortak sorunu ve görevi olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Hiçbir ayrım yapmadan, kişileri ötekileştirmeden, herkesin düşüncesini söyleyebileceği bir ortamda, bizim, oturup terörle mücadele konusunda, strateji geliştirmemiz, çaba harcamamız gerekiyor. Bunu yapmadığınız takdirde, terörle mücadele edemezsiniz. 'Benim teröristim, onun teröristi' diye bir ayrım yapamazsınız. 'Benim teröristime göz yumayım, onun üstüne daha şiddetli gideyim.' diye bir politika izleyemezsiniz. Bu bağlamda dış politikanın, terörle mücadele konusunda ne kadar önemli olduğunu sanıyorum Türkiye'deki yetkililer artık görmüştür. Başka ülkelerin iç işlerine müdahale etme, dünyanın değişik ülkelerinden insanların büyük bir kısmını Türkiye üzerinden Ortadoğu'ya transfer etme gibi bir politikanın, sadece Türkiye için değil, dünya için felaket getirdiğini de artık hepimiz görüyoruz."

"Keşke haklı çıkmasaydık"

Suriye, PKK, DAEŞ, cihatçı örgütler, Ortadoğu, Mısır ve Irak politikası konularına uyarılarda bulunduklarını anımsatan Kılıçdaroğlu, "Bugün geldiğimiz noktada üzülerek söylüyorum, haklı çıktık ama keşke haklı çıkmasaydık. Keşke sorunların tamamı çözülmüş olsaydı. Ortadoğu bataklığı artık sadece Türkiye'yi değil, dünyayı tehdit eder noktaya geldi. Ülkeyi yönetenlerin oturup ciddi, samimi bir öz eleştiri yapmaları gerekiyor." diye konuştu.


Kendini kürsüye kelepçeleyen Nazlıaka'ya AKP'li kadın vekillerden sert müdahale

MHP'li vekillerin referandumda "hayır" oyunu kullanmaları için Meclis'te kendini kürsüye kelepçeleyerek eylem yapan Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya AKP'li kadın vekiller saldırınca arbede çıktı.

Meclisteki kavgada protezi çıkan Şafak Pavey olay anını anlattı

Kendini kürsüye kelepçeleyen Aylin Nazlıaka'nın MHP'li vekillere seslenmesinin ardından TBMM Genel Kurulu'nda arbede yaşandı. Kavgada protezi çıkan CHP Milletvekili Şafak Pavey, "Gözleri dönmüş şekilde hepimize saldırdılar. Bu saldırı Anayasa geçtikten sonra bizlere yapacaklarının ayak izlerini gösteriyor. Ben kürsünün oradaydım" dedi.

Meclis'te çıkan kadın kavgasında AKP'li Gökcen Özdoğan Enç hastanelik oldu

Meclis'te kendini kürsüye kelepçeleyen Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın MHP'li vekillere seslenmesinin ardından kadınlar arasında arbede yaşandı. AKP vekili Gökcen Özdoğan Enç kavgada hastaneye kaldırıldı.