Ana Sayfa | SİYASET

HDP'den Fırat Kalkanı operasyonuna dair açıklama

İdris Baluken

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TSK'nın IŞİD'e yönelik Fırat Kalkanı operasyonu hakkında konuştu

Baluken, düzenlediği basın toplantısında, Fırat Kalkanı operasyonu ile Türkiye'nin Suriye'deki çatışmaların fiili tarafı haline getirildiğini savundu.

Bu kararı kimin ve nasıl verdiğini uzun uzun anlatmaya gerek olmadığını belirten Baluken, "Başka bir ülkenin egemenlik alanına girme gibi çok ciddi bir durumla ilgili konuşuyoruz ama TBMM'yi bilgilendirme noktasında en küçük bir gündem bile bu saate kadar dillendirilmemiştir. Bu karar, Erdoğan ve AKP'nin yanlış üstüne yanlış yaptığı Suriye politikasında belki de geri dönülemez en büyük yanlışıyla maalesef bölge halklarının önüne getirilmiştir" ifadesini kullandı.

ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE YAPILAN ÜÇLÜ ZİRVEDE BELLİ Kİ BU SAVAŞ KARARI TARTIŞIMIŞTIR'

Söz konusu operasyona CHP ve MHP'nin de ortak olduğunu ileri süren, Baluken şöyle devam etti:

"İki gün önce Çankaya Köşkü'nde yapılan üçlü zirvede belli ki bu savaş kararı tartışılmış ve ortaklaşılmıştır. Şu anda ortaya çıkan tablo maalesef üç liderin çılgın bir şekilde sarayın talimatı doğrultusunda ülkeyi geri dönülemez bir savaş sürecine sürüklemesiyle karşı karşıyayız.

Bu savaş kararı uluslararası hukuk nezdinde Türkiye'yi oldukça zora sokacak bir karardır. Bu karar Suriye'deki savaş ortamını daha şiddetli bir şekilde Türkiye'nin içerisine taşıyacaktır. Gelinen aşamada yanlış olarak tespit ettikleri birkaç yıllık Suriye politikasından ders alıp bir doğru politika belirleme durumu yoktur. Yanlışın üstüne yanlış ekleyerek yanlışı büyütme durumuyla karşı karşıyayız."

‘ORADA KÜRTLERİN KAZANIMLARINI BOĞMAYA YÖNELİK BİR OPERASYONEL SÜREÇ'

Baluken, Suriye'ye dönük müdahaleyi kesinlikle IŞİD'le mücadele olarak değerlendirmediklerini belirterek, "AKP'nin ve Erdoğan'ın şu anda planlamış olduğu, CHP ve MHP liderlerinden de onay aldığı bu Suriye müdahalesini kesinlikle bir IŞİD'le mücadele hamlesi değil orada Kürtlerin kazanımlarını boğmaya yönelik bir operasyonel süreç olarak değerlendirdiğimizi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

‘BIDEN'IN TÜRKİYE ZİYARETİNE DENK GELMESİ GİBİ DURMUYOR'

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baluken, operasyonun, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyaretine denk gelmesinin tesadüf gibi durmadığını savundu.

Türkiye'nin barışçıl temele dayalı bir politika geliştirmesi gerektiğini ifade eden Baluken, şunları kaydetti:

‘TÜRKİYE'NİN SURİYE POLİTİKASININ NASIL İFLAS ETTİĞİNE HEPİMİZ ŞAHİTLİK ETTİK'

"Türkiye'nin Suriye politikasının nasıl iflas ettiğine hepimiz şahitlik ettik. Belli ki aynı ısrarı hala sürdürüyorlar. ABD'ye mesaj vererek, Rusya'ya mesaj vererek, Avrupa ülkelerine mesaj vererek her türlü çılgınlıkları yapabileceğini, bölgedeki halkların iradelerini esas almadıklarını ortaya koyuyorlar. Bunu son derece sakıncalı ve tehlikeli görüyoruz."


MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan'ın programında büyük arbede

MHP'den ihraç edilen Sinan Oğan'ın düzenlediği 'Hayırlı Anadolu Yürüyüşü' programları kapsamında konuşma yapacağı salon önünde toplanan MHP'li grupla Sinan Oğan taraftarları arasında arbede yaşandı. Kavgayı ayırmak isteyen 2 polis yaralandı

PKK gösterisine izin veren İsviçre'ye Türkiye'den çok sert tepki

İsviçre'de terör örgütü PKK ve PYD'nin protestosuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı öldürmeye yönelik afiş ile gösteri yapmasına izin veren İsviçre'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arayarak uyardı

AKP'li vekil Miroğlu'nun geçiş güzergahında mayın paniği

Mardin'e 16 Nisan referandumuna özel miting yapmaya giden AK Parti milletvekili Orhan Miroğlu'nun konvoyu geçiş güzergahında mayın döşendiği için yolda kaldı