Ana Sayfa | SİYASET

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ABD Büyükelçisi Bas ile bir araya geldi

ABD  Büyükelçisi John ve Kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ABD Büyükelçisi John R. Bass ile görüştü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ABD  Büyükelçisi John R. Bass ile görüşmesinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  darbe girişimi sonrası çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK), görevden  alınan kamu personeline ilişkin uygulanan kriterler, yargının bağımsızlığı, mini  anayasa paketi konularının gündeme geldiği belirtildi.  Edinilen bilgiye göre, ABD Büyükelçisi Bass görüşmede, Kemal  Kılıçdaroğlu'na Artvin'deki saldırı nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletti. Bass ve Kılıçdaroğlu, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası  yaşanan sürece ilişkin tespit ve değerlendirmelerde bulundu.

 Görüşmede, darbe girişiminin ardından çıkarılan Olağanüstü Hal  Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameler'in  hukuka uygun olup olmadığı, KHK'lar kapsamında görevden alınan kamu personeline  ilişkin uygulanan kriterler, yargının bağımsızlığı, mini Anayasa paketi konuları  gündeme geldi.Ayrıca Türkiye-ABD ilişkilerinde FETÖ terör örgütü elebaşı Fetullah  Gülen'in iadesi ve Suriye konusu da değerlendirildi.

BAZI KHK'LARI AYM'YE TAŞIYABİLİRİZ 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da darbe girişimi sonrasındaki sürecin  hukukun üstünlüğü çerçevesinde yapılmasına büyük önem atfettiklerini, bunun için  hep parti içinde hem TBMM'de çaba sarf ettiklerini ifade etti ve "OHAL sürecinin  ötesine geçip, etki doğuracak bazı KHK'ları Anayasa Mahkemesine  taşıyabileceklerini" kaydetti. Kılıçdaroğlu, görüşmede, "Normalde parlamentonun yetkisinde olan  konuların KHK'larla düzenlenmesini doğru bulmadıklarını, bu sürecin 'bir cadı  avına' dönüştüğü yönünde yoğun şikayetlerin geldiğini, OHAL sürecinin en kısa  sürede tamamlanmasını arzu ettiklerini" aktardı.  Büyükelçi Bass ise bu süreçte hukukun üstünlüğüne, yargının  bağımsızlığına ve tarafsızlığına değer verdiklerini ifade etti.

AKP BAŞKANI AGRAMUNT İLE GÖRÜŞME 

Öte yandan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro  Agramunt da Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde, Türk halkını, Türk  demokrasisini desteklemek ve iş birliğini geliştirmek için Türkiye'de  bulunduklarını aktardı.  Demokrasinin yine demokrasi kanalıyla savunulacağını vurgulayan  Agramunt, Kılıçdaroğlu’na FETÖ'nün devlete nasıl sızdığına ilişkin sorular  yöneltti. Kemal Kılıçdaroğlu da devlete FETÖ'nün sızmadığını, yerleştirildiğini  iddia ederek, bunların kimler olduğunun, siyasi ayağını kimlerin oluşturduğunun  tartışılması gerektiğini vurguladı.


Emniyet Genel Müdürlüğünden suikast riskine karşı flaş hamle

15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra gündeme gelen siyasi suikast riski için Emniyet Genel Müdürlüğü bir adım daha attı

TBMM Genel Kurulu'nda ilk 7 madde kabul edildi

Meclis Genel Kurulunda görüşülen anayasa değişikliği teklifinin 2. turunun ilk 7 maddesi kabul edildi

3. madde Meclis Genel Kurulundan geçti

TBMM Genel Kurulunda görüşülen anayasa değişikliği teklifinin 3. maddesi de yapılan oylama sonucu kabul edildi