Ana Sayfa | SİYASET

CHP lideri Kılıçdaroğlu Derik'te şehit düşen askerin ailesini ziyaret etti

kemal kılıçdaroğlu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Mardin'in Derik ilçesinde şehit düşen Astsubay Çavuş Ömer Faruk Darbaş'ın Çorum'daki baba ocağını ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çorum'da şehit ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.Tokat'taki programının ardından karayoluyla Çorum'a gelen Kılıçdaroğlu, önceki gün Mardin'in Derik ilçesinde görevden dönen askerleri ve korucuları taşıyan minibüsün geçişi sırasında patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Astsubay Çavuş Ömer Faruk Darbaş'ın (22) Gülabibey Mahallesi'ndeki babaevini ziyaret etti.

Evin önündeki taziye çadırında şehidin babası Zekeriya, kardeşi Emre ile diğer yakınlarına başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, beraberindekilerle şehitler için dua etti.

"Bizden ne isteniyorsa biz yaparız"

Taziyelerini şehidin babasına ileten Kılıçdaroğlu, "Her seferinde 'Bu son olsun' diyoruz ama ama maalesef… Sonuçta biz ne dersek diyelim, ateş düştüğü yeri yakıyor. Hepimiz çok üzgünüz ama şehitlik mertebesi de elbet önemli bir mertebedir." ifadesini kullandı.

Şehidin amcası Abdullah Darbaş'ın, "Bizim de beklentimiz var Sayın Genel Başkanım, bu millet bunun bitmesini istiyor." sözleri üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"En büyük arzumuz o. Bu memleket terörden çok çekti. 81 ilimiz var, 81 ilimizde şehidimiz var. Nereye gitseniz acı bir tablo ile karşılaşıyorsunuz. Biz de arzu ediyoruz, son bulsun. Emin olun bizim üzerimize düşen bir şey varsa biz yaparız. Ne gerekiyorsa yaparız. Söylüyoruz da zaten, bizden ne isteniyorsa biz yaparız. Sonuçta bizim görevimiz. Biz kimsenin burnu bile kanamasın istiyoruz. Memleketimiz, dünyanın en güzel memleketi. Kimsenin burnu kanamasın istiyoruz. Maalesef içeriden dışarıdan pek çok unsur var. Sizler de takip ediyorsunuz, bizler de takip ediyoruz. Her seferinde diyoruz, inşallah bir daha olmaz."

"Memleket konusunda ortak noktayı bulmamız lazım"

Bir vatandaşın "Ortak noktada olmamız lazım, görüşlerimiz ne olursa olsun. Ülke konusunda, memleket konusunda ortak noktayı bulmamız lazım." şeklindeki sözleri üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

"Bir siyasetçi olarak bunu üzülerek ifade ediyorum ki bunu beceremedik, maalesef beceremedik. Siyasi partilerin ortak paydası ne kadar geniş ve büyük ise demokrasi o kadar güçlü olur. Ortak payda ne kadar daralırsa demokrasi o kadar sorunlu olur. Terör bizim ortak paydamız olmak zorunda, Milli Eğitim bizim ortak paydamız olmak zorunda, işsizlik ortak paydamız olmak zorunda, Türkiye'nin temel sorunları, dış politika ortak paydamız olmak zorunda. Bir siyasetçi olarak söylüyorum, bunu üzülerek ifade ediyorum, beceremedik, maalesef beceremedik. Bu açıdan haklı olarak da soruyorsunuz, bunlar ortak payda olmak zorunda. Nitekim ülke menfaatinin üzerinde başka bir menfaat yoktur. Olamaz da zaten. Hepimiz bu memlekette yaşıyoruz. Fikirlerimiz farklı olabilir ama iş memleket çıkarına gelince ortak politika oluşturmak zorundayız. Biz bunu isteriz."

Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, daha sonra mayıs ayında Mardin'de şehit olan Uzman Çavuş Şükrü Öngün'ün Bahçelievler Mahallesi'ndeki babaevini de ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, basına kapalı gerçekleşen ziyarette şehidin babası Kanber ile annesi Zahire Öngün ve yakınlarına başsağlığı diledi.

YSK referandumun kesin sonuçlarını açıkladı

16 Nisan tarihinde yapılan referandum oylamasının kesin sonuçları YSK tarafından açıklandı

AKP Olağanüstü Kongresi'nin tarihi belli oldu

AKP, Olağanüstü Kongresi'ni 21 Mayıs'ta yapacağını duyururken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın genel başkan olacağı belirtildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'deki binamız tüm dünyaya örnek olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali'de inşaatı tamamlanan büyükelçilik binası hakkında konuştu