Ana Sayfa | SİYASET

TBMM Başkanı Kahraman 'Atatürk tablosu' ile ilgili ilk kez konuştu

İsmail Kahraman

TBMM Başkanı İsmail Kahraman Meclis'in bombalamadan sonra tadilat gören bölümleri ile yıkım çalışması devam eden eski halkla ilişkiler binalarında incelemelerde bulundu

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yıkılan eski halkla ilişkiler binalarının yerine TBMM Ana Binasına uyumlu yeni bina yapılacağını, caminin ise yıkılmayacağını belirterek, "Muhalefet kulisindeki Atatürk tablosu, kuliste müze olarak düzenlenecek bölümde duvara asılacak." dedi.

TBMM Başkanı Kahraman, incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu ve sorularını yanıtladı.

TBMM Başkanı Kahraman, yıkılan eski halkla ilişkiler binalarının yerine TBMM Ana Binasına uyumlu yeni bina yapılacağını, caminin ise kalacağını, yıkılmayacağını söyledi.

A ve B blokların 4 katlı ve kat yüksekliklerinin 2,75 olduğunu anlatan Kahraman, "Üst yükseklik değişmesin diye aradan bir kat çıkacak; yeni bina 3 kat yapılacak ve kat yükseklikleri 3,20'ye çıkmış olacak. Çünkü, yapılacak yeni binanın TBMM Ana Bina ile bütünlük arzetmesi lazım." diye konuştu. 

İsmail Kahraman, yeni binada komisyon ve toplantı salonları olacağını, böylece Ana Binadaki tıkanıklığın giderileceğine, daha ferah olacağına dikkati çekerek, "Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğine ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. İnşaat Malzemeleri İmalatçıları Derneği de katkıda bulunacaklar, onların katkısı 30 milyon TL. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin katkısı ise şu an için 50 milyon TL'dir. Bu rakamlar, ihtiyaç olduğu zaman artacaktır. Güzel bir eser ortaya çıkacak." değerlendirmesini yaptı.

"YENİ BİNADA SIĞINAK DA OLACAK"

Yeni binada, sivil savunmanın bugünün şartlarına uygun sığınak da yapacaklarını ve böylece çok büyük bir ihtiyacı gidermiş olacaklarını vurgulayan Kahraman, "15 Temmuz darbe gecesinde o eksikliği gördük. Aşağıda toplantı yeri, su deposu, jeneratör, hiç bir şey yok. Yeni binada aşağısı sığınak olacak, üstü otopark ve onun üstünde de katlar olacak." diye konuştu.

TBMM Başkanı Kahraman, Meclis Ana Binasında yapılan tadilat çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Kahraman, şunları belirtti: 

"Meclis Ana Binasını yapan Avusturyalı Mimar Holzmeister'in projesinde, Genel Kurul Salonunun sağında ve solunda yer alan her iki kulis de eşittir. Ancak duvar örülerek ve ışıklar kesilerek bir taraf karanlık bir vaziyette idi. O duvarları kaldırdık, düzledik, geniş ve ışıklı bir mekan haline geldi. İçeriye başka dokunmayacağız, Genel Kurul Salonu aynen kalacak. Bazı teknik eklentiler yapacağız tabi. Ümit ediyorum ki böylece Türkiyemize uygun, milli iradenin tecelligahı olan yere uygun, bizim göğsümüzü kabartacak bir bina ortaya çıkmış olacak."

TBMM Başkanı Kahraman, "Yeni bina ne zaman tamamlanır?" sorusunu, "Çalışmaları en seri şekilde götüreceğiz. Blokların yıkımı çok seri yürüdü, inşaat da aynen öyle olacaktır." şeklinde yanıtladı.

"ASPARAGAS... AMA BU, SÜPER ASPARAGAS" 

"Muhalefet kulisindeki Atatürk tablosunun kaldırıldığı" iddiasına yönelik haberlerin anımsatılması üzerine ise İsmail Kahraman, "Bunlar spekülasyon, gerçeği ve mesnedi olmayan beyanlar. Bu tür beyanların olmaması lazım ama söylenti, yazık." diye konuştu.

Kahraman, Atatürk'ün bu portresinin, eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in, eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a hediye ettiği halı portresi olduğunu belirterek, bu portreyi, Meclis Başkanlarına gelen hediyelerin sergileneceği, muhalefet kulisinin girişinde müze olarak kullanılacak bölümde duvara asacaklarını bildirdi.

"Abdülhamid'in resmi asıldı" iddialarının ise doğru olmadığını ifade eden Kahraman, "Hiç bir yerde yok, bu iddianın aslı ve astarı yok. Ne diyorsunuz, asparagas... ama bu, süper asparagas." dedi.

TBMM Başkanı Kahraman, muhalefet kulisindeki yüksek bölümün, locanın, zamanında sergileme için yapıldığını ifade ederek, kulisi daraltan bu alanın, diğer bölümle eşit seviyeye getirildiğini bildirdi. 

Bakan İsmet Yılmaz sinyal verdi Üniversiteye geçiş sınavı değişecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda öğrencileri kabul ederek üniversiteye geçiş sınavıyla ilgili açıklamada bulundu

Hava Kuvvetleri Komutanı CHP liderinin karşılanmasında kasıt yok kusur var

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanmasıyla ilgili inceleme hakkında bilgi verdi

CHP Başkanvekili Namuslu hakimlere YSK üyeleri hesap verecek

Olağanüstü ve basına kapalı toplantı gerçekleştiren CHP Grubu referandum sonrası YSK'nın kararını değerlendirdi