Ana Sayfa | SİYASET

CHP'li Özgür Özel'den Rüzgar Çetin hakkında açıklama

Özgür Özel

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Rüzgar Çetin'in tahliyesine ilişkin açıklama yaptı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Rüzgar Çetin'in tahliyesine ilişkin, "Türkiye'de hukuktan umudunu kesenler, ekonomik olarak daha güçlü olanların bir takım tekliflerine karşı 'hiç olmazsa bunu alayım', mahkemelere güven olmaz' hissiyatında" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel, TBMM'de gazetecilerin sorularını cevapladı. Özel, Rüzgar Çetin'in tahliyesine ilişkin soruya, "Bu konu önümüzdeki günlerde tartışılacak bir konu. Ama Türkiye'de hukuktan umudunu kesenler ve özellikle ‘ben bu mahkemeyi sürdürürsem hakkımı alamam diyenler, ekonomik olarak daha güçlü olanların bir takım tekliflerine karşı hiç olmazsa bunu alayım, hakkımı aramakla uğraşmayım, mahkeme koridorlarında uğraşmayım, mahkemelere güven olmaz' hissiyatında. Bu hukuka güvenmemenin bir sonucu. Bu konu çok tartışılacak. Ama hukuku ve hukuk insanlarının bağımsızlığını güçlendirirsek bu sorunlardan kurtuluruz" ifadelerini kullandı.

ZÜHTÜ ARSLAN'IN AÇIKLAMALARI

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın "OHAL hukuksuzluk değildir" sözlerini de değerlendiren Özel, şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi Başkanı temel hukuk kurallarını herkese hatırlattı. Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın söylediği şu; OHAL'i ilan ettim diye Anayasa'yı askıya alamazsın, hukukun dışına çıkamazsın, OHAL'de sana hangi sınırlar çizildiyse o sınırlarda kalacaksın. Bu sınırlar dışına taşıyorsan birisi bakar, kim bakar? Anayasa Mahkemesi bakar. OHAL'in hukuku bellidir, onun içindeysen Anayasa Mahkemesi'nin görev kapsamında ama adına OHAL deyip herkesi hayrete düşürecek hayatta Kanun Hükmünde Kararname değil Anayasa hükmünde, hatta Anayasa üzerinde kararnameler çıkarıyorsan birileri sana dur der. Ana muhalefet partisinin Anayasa Mahkemesi'ne başvurusu bir hak değil, bir ödevdir. O ödevi yerine getirdik. Anayasa Mahkemesi de Anayasa'ya aykırılıklar, yetki aşımı, süre aşımı, amaç aşımı konusunda zaten yetkili. O konulara bakacak, kararını verecek, herkes de saygılı olmak durumunda."

KHK KOMİSYONU

Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili komisyonda gelişme olup olmadığına ilişkin soruya ise Özel, şöyle karşılık verdi:

"Naci Bostancı'dan nihayet bugün bir telefon aldık. Hükümetin ve muhalefetin birer kişi temsiliyle komisyon kurulmasını öneriyorlar. Yetkili kurullarımıza götüreceğiz ama bunu her ortamda hatırlattığımız gibi burada da söylemek lazım. Birer kişiden bir komisyon kurmak yerine bu Meclis'te 20'in üzerinde üyeyle çalışan çok sayıda 20'ye yakın ihtisas komisyonu var. Mevcut komisyonları çalıştırmayıp, göstermelik komisyon kurarak, dünyaya siz KHK'larda arıyoruz diyemeyiz. Bundan sonraki KHK'lar çıkmadan önce istişare içinse elbette görüş sorsunlar. Ama bundan önceki KHK'ların görüşüleceği yer Meclis Genel Kurulu'dur. Bekleyenlerin görüşüleceği yer Meclis'in resmi komisyonlarının. Bu konuda yetki aşımına karar verecek olan Anayasa Mahkemesi'dir."

Bülent Arınç'ın eski ortağı FETÖ'den gözaltına alındı

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın eski ortağının FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltına alındığı açıklandı

Yıldırım ile Bahçeli görüştü İşte 45 dakikalık görüşmenin detayları

Başbakan Yıldırım ile MHP lideri Bahçeli Çankaya Köşkü'nde 45 dakikalık bir görüşme yaptı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ramazandan sonra olağanüstü kongre yapılacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ataş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partinin başına geçme sürecinin Ramazandan sonraya bıraktıklarını belirtti