Ana Sayfa | SİYASET

Yüksekdağ ve Demirtaş'ın gönderdiği mektuplar grup toplantısında okundu

selahattin demirtaş ve figen yüksekdağ

HDP'nin tutuklanan Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın gönderdiği mesajlar partinin grup toplantısında okundu

HDP'ye yönelik 4 Kasım günü gerçekleştirilen operasyonla eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Grup Başkanvekili İdris Baluken, milletvekilleri Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Ferhat Encü ve Abdullah Zeydan tutuklanmış, İmam Taşçıer, Ziya Pir, Sırrı Süreyya Önder adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Tutuklamaların ardından HDP, TBMM'deki yasama çalışmalarını durdurduğunu açıklamıştı.

Tutuklamalar ve alınan kararın ardından HDP Grubu bugün ilk kez toplandı. Dış misyon temsilcileri ile çok sayıda siyasinin katıldığı toplantının başında, "Bizler tutuklamalara karşı direneceğiz. Kararlı ve ilkesel duruşumuzu sürdüreceğiz. Siyasi çalışmalarımız engelleniyor. Ama biz bu baskılara asla teslim olmadık, olmayacağız ve mutlaka kazanacağız" açıklaması yapıldı.

Açıklamanın ardından eş genel başkanların tutuklu bulundukları cezaevinden gönderdikleri mesajlar okundu.

FİGEN YÜKSEKDAĞ: DİRENCİMİZİ KIRAMAZLAR

Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ gönderdiği mesajda, "Her şeye rağmen umudumuzu tüketemez, direncimizi kıramazlar. İçeride ya da dışarıda HDP ve bizler yine Türkiye için demokrasi demeliyiz" ifadelerine yer verip, "Kimse moralini bozmasın, direnişi düşürmesin. Mutlaka sevgi ve cesaret kazanacaktır" dedi.

DEMİRTAŞ: TEK ÇIKIŞ YOLU ORTAK MÜCADELE

Yüksekdağ'ın ardından Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın Edirne'deki cezaevinden avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajı okundu. Sivil bir darbe sonucu rehin alındıklarını söyleyen Demirtaş, tutuklamaların "tek adam yönetimi" uğruna atılmış bir adım olduğunu söyledi. "Ülkemizde kardeşçe, barış içinde yaşamı savunan bizlere yönelik bu saldırının ortak bir saldırı olduğu unutulmamalıdır. Bu tür rejimlere karşı ortak mücadeleyi büyütmek tek çıkış yolumuzdur" diyen Demirtaş, Avrupa'ya da "bu baskılar karşısında çok daha etkili bir tutum sergilenmeli" mesajı gönderdi.

Demirtaş şunları kaydetti:

Bu korku imparatorluğu dağılacaktır. Bizler her koşulda mücadeleye devam edeceğiz. Aynı göğün altında olduğumuzu unutmadan özgürlük halayının neşesinden yararlanmaya devam edeceğiz. Bütün yoldaşlara selamımı iletiyorum.

GÖZALTINA ALINMA GÖRÜNTÜLERİ BARKOVİZYONDAN İZLETİLDİ

Demirtaş'ın mesajının yayımlanmasının ardından HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınma görüntüleri barkovizyonda gösterildi.


Bakan Işık Almanya'nın silahlarını teröristlerin elinde

Almanya'nın DAEŞ ile çatışan Türkiye'ye silah ve askeri mühimmat ambargosu uygulaması üzerine Bakan Işık tepkisini gösterdi.

Tutuklu HDP'li vekil Nursel Aydoğan'ın hapis istemi onandı

HDP'li milletvekili Nursel Aydoğan'a 4 yıl 8 ay 7 günlük hapis cezası mahkeme kararıyla kabul edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İngiltere'ye taziye telefonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Londra'da yaşanan terör saldırısının ardından İngiltere'nin Başbakanı May ile telefonda görüşerek dayanışma içinde olduklarını belirtti.