Ana Sayfa | SİYASET

Devlet Bahçeli, "Metinde cumhurbaşkanı deniyor"


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında seslenerek, Anayasa taslak metni hakkında merak edilenleri açıklandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında milletvekillerine seslendi.Grup toplantısının ardından soruları yanıtlayan Bahçeli, AK Parti’nin hazırladığı Anayasa taslak metninin kendilerine iletildiğini söyledi. Bahçeli, şöyle konuştu: “Her şeyi yerinde ve zamanında konuşmak gerekiyor. Şu an Sayın Başbakan’la olan görüşmelerimizde değerlendirmeler bize ülkemiz açısından makul ve mantıklı gelmiştir. Şimdi de kendi düşünceleri doğrultusunda hazırlamış oldukları anayasa değişikliği metnini Milliyetçi Hareket Partisi'nin incelemesine bırakmışlardır. MHP de geçmişte olduğu gibi, Anayasa Komisyonu'na verdiği üyesi olan Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak ve arkadaşlarının incelemesine göndermek suretiyle gözden geçirmeyi ve en kısa zamanda da MHP’nin görüş ve düşüncelerini AKP’ye ulaştırmayı düşünmektedir. Gazetelerde yalan-yanlış açıklamalar oluyor, en doğrusunu önümüzdeki süreçte göreceksiniz."

“Kaç madde?” sorusu üzerine Bahçeli, şu ifadeleri kullandı: “Genelde bütün anayasa değişikliğini kapsamaktadır. Ancak bunlar içerisinde ülkemiz için yarayışlı olan metinler üzerinde öncelik verilmesini yararlı bulduklarını ifade etmişlerdir. Biz komisyon üyesi arkadaşımız ve hukukçularımızla üzerinde çalışıyoruz. Komisyon kurmayı düşünüyorsa üyemiz Mehmet Parsak’ı görevlendirmeyi düşünüyoruz.”

METİNDE 'CUMHURBAŞKANI' DENİYOR

Bahçeli, "AK Parti'nin hazırladığı anayasa değişikliği teklif taslağında 'cumhurbaşkanlığı' ifadesi mi yoksa 'başkanlık' ifadesi mi var?" şeklindeki soruya, "Metinde 'cumhurbaşkanı' geçiyor" diye cevap verdi.Devlet Bahçeli, “Metin de cumhurbaşkanı diye geçiyor. Metni Genel Kurul’a getirmek isteyenler de geniş bir açıklama kamuoyuna yapabilirler. MHP’nin düşüncelerinin korunduğu bir zeminde biz mücadelemizi sunarız. Korunmadığı zaman bizim orada ne işimiz var?” dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN "KAPIMIZ AÇIK" AÇIKLAMASI

Bir soru üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "kapımız açık" açıklamasını da değerlendiren Bahçeli, “Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti’ye açık çağrıda bulundu. Bu yaklaşım doğrudur. Bir araya gelmelerinde, değerlendirmelerde bulunmaları ülkemiz için yararlı olur” diye konuştu. Devlet Bahçeli, grup toplantısında ise şu ifadeleri kullandı: "Huzurumuza kasteden odaklar faaldir. Mücadelmiz gevşemeyecektir. Türkiye üzerinde hesap yapanlar yine kaybedecektir. Terör saldırılarına rağmen dayanacak, sabredecek ve mutlaka saldırıları boşa çıkaracağız. Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk şehit düşmüştür. Evladının kaymakam olmasıyla grurulanan babaısnın duruşu da hayranlık vericidir. Herkese ders verir nitelikte konuşmuştur. Fatih'ler oldukça, baba Asım'lar dimdik durdukça, Allah bu millete yeni bir İstiklal Marşı yazdırmayacaktır.Terörle mücadele zor ve yüksek maliyetli bir süreçtir. Türkiye çok sayıda kanlı örgütün direkt hedefindedir. Sözde gelişmiş ülkeler ne yazıktır ki terör örgütleriyle kapalı ilişki halindedir... Caniler Avrupa'da baştacı edilmektedir.

Milletvekli dokunulmazlıklarının kaldırılmasından sonra mahkeme çağrılarını dikkate almayan HDP'lilerin hukukun önüne çıkarılmaları Avrupa'yı ayağa kaldırmıştır... HDP'liler için kıyameti koparan Avrupalılar, hayatlarını kaybeden mazlumlar karşısında sessiz kaldı. Avrupalıların yanlı tavırları ne HDP'yi ne de PKK için yeterli olmayacaktır. HDP'li milletvekillerinin tutuklanmasından sonra tehdit dozu yüksek mesajlar verenler önce kendilerine bakmalıdırlar... Avrupa Birliği, hendeklerden özyenetim çıkarmaya çalışanların yanındadır... Dostluk ve müttefik demek terör örgütlerine yardım ve yataklık demek değildir. Terör bir insanlık suçudur ve hibir şekilde haklı çıkamayacaktır. Türkiye, egemenlik haklarından taviz verecek çakma bir devlet değildir. Türkiye ne karanlıkta yatacak ne de kara düş görecektir...AB Komisyonu'nun aday ülkelerle ilgili lerleme raporu açıklanmış, Türkiye raporu da 102 sayfadır. Yine tarafgirdir ve Güneydoğu'daki sorunun siyasi süreçle çözülebileceğini söylemektedir. AB, klasik ve şablon ezberlerinden kurtulamamıştır... AB'nin, terörle mücadelemizi engelleme çabaları ortadadır... Bu raporla, serbest dolaşım için terörle mücadeleden taviz verelim istiyorlar. Türkiye'nin buna evet demesi, normal karşılaması her şeyden önce dökülen şehit kanlarına ihanettir. 

Zarar çok Deniz Baykal'ın iş hanı soyuldu

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın yapımı süren iş hanı soyulması sonucu zararın 150 bin TL olduğu belirtiliyor

Erdoğan'dan net Sincar mesajı Bir gece ansızın gelebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'nın Sincar'ı vurması hakkında konuşarak, 'Sincar'a bir operasyon yaptık. Yaklaşık 210-220 teröristi orada hallettik. En önemli merkezlerini oralarda vurduk. Bu milletle oyun oynanmaz. Herkes bunu görecek. Vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz.' dedi

CHP referandumla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu

16 Nisan'da yapılan referandumun ardından YSK'ya ardından Danıştay'a giden itirazda bulunan CHP, AİHM'ye başvurdu