Ana Sayfa | SİYASET

CHP İstanbul Milletvekilinden sert açıklama, 'Tecavüzcü birden fazlaysa ne olacak'

Gamze Akkuş

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, '18 Kasım, Avrupa Çocuğun Cinsel Sömürüsü ve İstismarına Son Verme Günü' nedeniyle yazılı açıklama yaptı

AK Parti grubu tarafından, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde, fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkân sağlayan bir önerge verildiğini anımsatan CHP'li İlgezdi, asli görevi istismar suçlarını önlemek ve mağdurları korumak olan hükümetin büyük bir skandala imza attığını söyledi.

'ÇOCUK İSTİSMARI HER HALÜKARDA SUÇTUR'

İktidarın, çocuk istismarını önlemeye ve çocukları korumaya yönelik bütüncül bir politikası olmadığını ifade eden İlgezdi, “Cinsel istismar suçlarının ardında yatan sosyopolitik ve sosyokültürel etkenleri göz ardı ederek, çocukları tecavüzcüleriyle evlendirmeye çalışmak, tecavüz ve tacizi meşrulaştırdığı gibi suç olmaktan da çıkartır. Tecavüzcüsüyle evlendirilen çocuklarımızı da bir kez daha mağdur eder. Oysa çocuk istismarı her halükarda bir suçtur. Hangi sebeple olursa olsun, bu suçu ortadan kaldırmaya, azaltmaya, ceza indirimine tabii tutmaya çalışmak, suça ortak olmaktır” dedi.

'YASAYI BİLMEMEK MAZERET DEĞİL'

İktidar kanadından yapılan, 'Yaşı tutmadığı halde, erken yaşta evlenenler var. Yasaları bilmedikleri için hapse giriyorlar. Mağdur oluyorlar' açıklamasının kamuoyunda oluşan tepkiyi ortadan kaldırmayacağını vurgulayan İlgezdi, “Çocuk istismarını meşrulaştıracak adımlar atmak yerine, öncelikle çocuk evlilikleri başta olmak üzere, hak ihlallerini ortadan kaldıracak yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Türk Medeni Kanunu'nun bu kapsamda değiştirilmesi gerekiyorken, 'mağdur olanlar var' denilerek, çocuk istismarının önünü açacak ve çocuk yaştaki evliliklere meşruiyet zemini hazırlayacak bu değişikliği kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

'TECAVÜZCÜ BİRDEN FAZLASYA NE OLACAK?'

Konuyla ilgili Meclis Başkanlığı'na bir de önerge verdiğini belirten CHP'li İlgezdi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, “Bir kız çocuğuna, birden fazla kişinin tecavüz ettiği durumlarda, kız çocuğunu kiminle evlendirmeyi düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti. 

İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“2015 yılından itibaren 18 Kasım, Avrupa Çocuğun Cinsel Sömürüsü ve İstismarına Son Verme Günü olarak belirlenmiştir. Çocukların uğradıkları cinsel sömürü ve cinsel istismarı, tüm toplumlarda karşılaşılan trajik bir durumdur. Bu tür suçlar, çocukların haklarının gerçek ve ciddi bir şekilde ihlali anlamına gelmektedir. Sömürü ve istismara uğrayan mağdur çocukların hayatlarında kalıcı ve zararlı sonuçları olmaktadır. Bu tür suçları önlemek, mağdurları korumak ve suçluları cezalandırmak için adımların atılmasını sağlamak gerekirken, iktidar partisi bugün yani 18 Kasım Avrupa Çocuğun Cinsel Sömürüsü ve İstismarına Son Verme Günü'nde, kamuoyunda 'Çocuk tecavüzcüyle evlendirilsin' olarak bilinen önergeyle bir skandala imza atmaktadır. Bu teklif ile tecavüzlerin önü açılmakta ve çocuklar güvencisizleştirilmektedir. 


Bakan Çavuşoğlu'ndan Halkbank yöneticisinin ABD'de tutuklanmasına sert tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlui Halkbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de yakalanmasıyla ilgili süreci yakından takip ettiklerini açıkladı

16 adet işbirliği anlaşması imzalandı Rusya ve İran karşılıklı vizeleri kaldırdı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin terör örgütlerini yok etmek için Rusya'ya askeri üsleri kullanma hakkı tanımasının ardından Rusya-İran karşılıklı olarak vizeleri kaldırarak turistlerin kolay seyahat etmesinin yolunu açtı

Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın çadır ziyaretine ne dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayır çadırını ziyaret etmesi hakkında açıklama yaptı