Ana Sayfa | SİYASET

Star davasında Selahattin Demirtaş'a 3 yıl hapis istemi


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sancaktepe'de düzenlenen HDP mitinginde yaptığı konuşmadan dolayı 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, müştekiler Dinamik Radyo Televizyon A.Ş. ve Star Medya Yayıncılık A.Ş. yetkilileri, 'şüpheli' olarak ise HDP İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş yer aldı. İddianamede, Demirtaş'ın 7 Haziran 2015 tarihindeki genel seçimlerden önce partisinin Sancaktepe'deki mitingde Star Gazetesini kalabalığa sallayarak konuşma yaptığı anlatıldı.Demirtaş'ın konuşmasından sonra 19 Temmuz 2015 tarihinde Star Medya Yayıncılık A.Ş ve Dinamik Radyo Televizyon A.Ş ve yetkililerinin bulunduğu Küçükçekmece'deki adrese bomba konulduğu belirtildi. 

Bombayı koya ortada yok

Star Medya Yayıncılık A.Ş ve Dinamik Radyo Televizyon A.Ş ve yetkililerinin bulunduğu Küçükçekmece'deki adrese bomba konulmasıyla ilgili bugüne kadar herhangi bir şüpheli bulunamadı.  İddianamede soruşturma başlatıldığı, şüphelilerin tespit edilememesi nedeniyle olaydan 5 ay sonra dosyanın daimi aramaya alındığı kaydedildi.Demirtaş'ın ifadeye gelmediği belirtilen iddianamede, 'Demirtaş'ın Sancaktepe'de yapmış olduğu müştekilere yönelik konuşmasından sonra söz konusu bombanın konulduğu, bombayı benzer gerekçelerle terör örgütünün müştekilere ait binanın çevresine koydukları tüm dosya kapsamından ve toplanan delillere göre şüphelinin atılı suçu işlediği anlaşılmaktadır" denildi. Demirtaş hakkında "Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme" suçlamasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı. Şüphelinin yargılanmasına Anadolu 34. Asliye Ceza Mahkemesi'ne önümüzdeki günlerde başlanacak.

DEMİRTAŞ MİTİNGTE NE DEMİŞTİ? 

Demirtaş 7 Haziran seçimlerinden önce partisinin Diyarbakır Mitingi'ne düzenlenen IŞİD saldırısının ardından yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:  Bugünün gazeteleri. Katliam olmuş bakın AKP'nin yayın organı Star gazetesi. Ne manşet atmış. Haçlı ittifakı... Hâlâ bizi hedef gösteriyor. Madem bu saldırı tüm Türkiye'ye olmuş. Bunlar 2 aydır bizi hedef gösteren, saldırı düzenleten AKP gazeteleri. Güneş Gazetesi. Bizi hedef gösteriyor. Sabah Gazetesi. Neymiş tek satır geçmeden hedef gösteriyorlar. Akşam Gazetesi. AKP'nin yayın organı.Öfkeyle, kızgınlıkla hareket etmeyeceğiz. Ortak akılla, vicdanla hareket edeceğiz. Yarın akşam Allah'ın izni halkın desteği ile beladan kurtulacağız. HDP dışında kime oy verirseniz verin AKP'ye yarıyor. Baraj altında kalırsak bu zihniyet Türkiye'yi kaosa sürükleyecek.Yarın halkın iradesinin gücünü gösterin. Türkiye AKP gidiyor diye korkmasın. Panik yapmaya gerek yok. Merak etmeyin imanımız da inancımız da onlardan kuvvetlidir. Biz başörtülü kardeşlerimize bunlardan daha fazla sahip çıkarız. Asla geçmiş yıllar gibi olmaz içiniz rahat olsun. Ne kadar inanç varsa HDP geliyor diye hepsinin içi rahattır. Herkesin inancı kendinedir diyorsak saygı duymak boynumuzun borcudur."


Bakan Çavuşoğlu'ndan Halkbank yöneticisinin ABD'de tutuklanmasına sert tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlui Halkbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de yakalanmasıyla ilgili süreci yakından takip ettiklerini açıkladı

16 adet işbirliği anlaşması imzalandı Rusya ve İran karşılıklı vizeleri kaldırdı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin terör örgütlerini yok etmek için Rusya'ya askeri üsleri kullanma hakkı tanımasının ardından Rusya-İran karşılıklı olarak vizeleri kaldırarak turistlerin kolay seyahat etmesinin yolunu açtı

Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın çadır ziyaretine ne dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayır çadırını ziyaret etmesi hakkında açıklama yaptı