Ana Sayfa | SİYASET

Başbakan Yıldırım Suriye konusunu görüşmek için Irak'a gitti


Başbakan Binali Yıldırım, Suriye'de yaşanan sıcak gelişmeler nedeniyle Irak'la gerginlik yaşıyordu. Suriye'nin konuşulacağı görüşmede, Türkiye-Irak arasındaki bazı meselelerde masaya yatırılacak.

Başbakan Binali Yıldırım, Irak'la uzun süren gerginlik döneminin ardından Bağdat'a gitti. İki yıl sonra ilk kez bir Türk Başbakan'ın Irak'ın başkentine yaptığı ziyaret, Suriye konusunda İran'la daha yakın işbirliğine gidildiği bir döneme denk geldi. Başbakan Binali Yıldırım'ın 2017'nin ilk yurtdışı teması olarak Irak'a yaptığı ziyaret, Türkiye-Irak ilişkilerinde yeni bir sayfa açacak gibi görünüyor.

BAŞBAKAN IRAK'TA

Başbakan Binali Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere Irak'a gitti. Başbakan Yıldırım, Esenboğa Havalimanı'ndan özel uçak 'TC ANA' ile Irak'a hareket etti. Başbakan Yıldırım'ı Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaarslan ve diğer yetkililer uğurladı.

HEYETTE KİMLER VAR

Başbakan Yıldırım ile birlikte Irak'a giden heyette, Milli savunma Bakanı Fikri Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yer aldı.

ÖNCE BAĞDAT SONRA ERBİL

Yıldırım'ın Irak ziyareti 2 gün sürecek. Yıldırım, ziyaretleri kapsamında Bağdat'a ardından Erbil'e geçecek. Erbil'de İKB Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Nerçivan Barzani ile görüşecek.Görüşmelerde şu başlıklar ele alınacak:Irak'ın toprak bütünlüğüne hassasiyetini her fırsatta yineleyen Ankara, bir dönem önemli kazanımlar sağlayan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin (YDSK) işler hale gelmesini hedefliyor.

MASADA 10 BAŞLIK VAR

Görüşmelerde şu başlıklar ele alınacak:

- Irak'ın toprak bütünlüğüne hassasiyetini her fırsatta yineleyen Ankara, bir dönem önemli kazanımlar sağlayan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin (YDSK) işler hale gelmesini hedefliyor

 

- PKK ile mücadele ele alınacak, Kandil konusunda da ortak çalışma masada olacak.

 

- Terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede işbirliğinin güçlendirilmesi değerlendirilecek. Irak ordusu ve peşmergelerin de aralarında olduğu birliklerce sürdürülen Musul'un yanı sıra, örgütün etkili olduğu diğer noktalardaki durum da ele alınacak.

- Suriye başta olmak üzere bölgesel meseleler ele alınacak. Bölgede bir terör devletine izin verilmeyeceği yönündeki kararlılık vurgulanacak.

- Türkiye ile Irak arasındaki güvenlik işbirliği görüşülecek. Türk askerinin bulunduğu Başika konusunda "Türkiye'nin hassasiyetleri" anlatılacak.

- Türkiye ile Irak arasındaki ticaretin ilerletilmesi değerlendirilecek. İki tanesi Musul'da olmak üzere dört sınır kapısının açılması üzerinde çalışmalar yapılıyor.

- Terörle ilgili gelişmeler ve Irak'taki anlaşmazlıklardan dolayı sorunlu giden enerji işbirliği de değerlendirilecek.

- Erbil'de, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani ile yapılacak görüşmelerde de, Türkiye'nin bölgeye verdiği önemin altı çizilecek. Peşmergelerin eğitimi, bölgenin ihtiyaçları konuları değerlendirilecek.

- Türkmenlerin durumu da gündemde olacak, bu konudaki hassasiyet muhataplara iletilecek.

- Sığınmacıların durumu, değerlendirilecek bir başka başlık olacak. Türkiye'de bulunan 300 bini aşkın Iraklı sığınmacının durumu ziyarette konuşulacak.

ZİYARET NEDEN ÖNEMLİ

Başbakan Binali Yıldırım'ın 2017'nin ilk yurtdışı teması olarak Irak'a yaptığı ziyaret, Türkiye-Irak ilişkilerinde yeni bir sayfa açacak gibi görünüyor.Tahran'ın etkisi altındaki Irak hükümetiyle Ankara arasındaki ilişkiler, son bir yıldır bir hayli gergindi. Ancak, Suriye politikası temel konularda taban tabana zıt olan Tahran ve Ankara, Moskova'yla da birlikte üçlü işbirliğine gitti. Tüm Suriye'de ateşkes ilan edildi ve üç ülkenin dışişleri bakanlarının Astana'da bir araya gelerek Suriye'de çözümü konuşması kararlaştırıldı.Suriye üzerinden Tahran'la işbirliğinin artmasının ardından, Irak Başbakanı İbadi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Aralık'ta telefonla görüştü. Ekim ayında birbirlerini çok sert sözlerle eleştiren iki lider, bu konuşmada "doğrudan diyaloğun güçlendirilmesi" gerektiğini vurguladı. Ardından Başbakan Yıldırım'ın Bağdat'a gideceği duyuruldu.Ağustos ayında İran Dışişleri Bakanı Zarif'in Ankara ziyaretinin ardından Irak'la ilişkilerin düzeldiği bir dönemde Al Jazeera'ye konuşan Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Alawi, "İran Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'ye gelişini biz olumlu bir gelişme olarak izledik. Çünkü bu, bizi çözüme götürebilir" ifadelerini kullanmıştı.

Bakan İsmet Yılmaz sinyal verdi Üniversiteye geçiş sınavı değişecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda öğrencileri kabul ederek üniversiteye geçiş sınavıyla ilgili açıklamada bulundu

Hava Kuvvetleri Komutanı CHP liderinin karşılanmasında kasıt yok kusur var

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanmasıyla ilgili inceleme hakkında bilgi verdi

CHP Başkanvekili Namuslu hakimlere YSK üyeleri hesap verecek

Olağanüstü ve basına kapalı toplantı gerçekleştiren CHP Grubu referandum sonrası YSK'nın kararını değerlendirdi