Ana Sayfa | SİYASET

CHP lideri kontrollü darbe 20 Temmuz günü yapılmıştır dedi

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısından önce yaptığı toplantıda asıl darbenin 20 Temmuz'da OHAL ilan edildiğinde yapılığını açıkladı

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşması:

“Anayasalar vatandaşın haklarını güvence altına alır. Yargıyı siyasi otoritenin emrine verirseniz siyasi otoritenin yaptığı işlemleri denetleyecek organ bulamazsınız, çünkü yargı, siyasi otoritenin emrinde olur. Bu aynı zamanda adalet dediğimiz kavramın yıpranmasına neden olur. Aksi halde devlet dediğimiz kurum çökmüş olur. Geldiğimiz nokta budur. Türkiye Cumhuriyeti sıradan bir devlet değildir. Demokrasi, özgürlükler konusunda ağır bedeller ödemiş bir devlettir. Bu anayasa geçerse Türkiye Cumhuriyeti bir parti devletine dönüşecek. Burası Patagonya mı?9 maddede ohal’dan sonrası15 Temmuz kontrollü darbe girişiminden sonra, 20 Temmuz’da gerçek darbe yapıldı. 20 Temmuz’u kimsenin unutmaması lazım. Parlamento’dan OHAL yetkisinin alındığı tarihtir. 20 Temmuz darbesinden sonra ne oldu, 9 madde halinde bilgilerinize sunuyorum:

1- TBMM, parlamentonun vermediği yetkilerle OHAL kararnameleriyle düzenlenmiş ve düzenlenmeye de devam edilmektedir.

2- Kollektif suç yaratılmış, evrensel hukuk kuralları çiğnenmiş, Türkiye’nin itibarı ile oynanmıştır. 

3- Muhalif medya susturulmak istenmiş, hapishanelerinde 150’ye yakın gazeteci ile Türkiye, dünyadaki kara listeye girmiştir.

4- Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez hükümet BM’ye başvurarak adil yargılamayı rafa kaldırdığını, tutuklananlara insanca davranmayacağını, dünyaya ilan etmiştir.

5- Darbe girişiminde bulunanlarla mücadele hukuk zemininden çıkartılmıştır.

6- Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliği yoktur.

7- KHK’larla bilim üretim alanı olan üniversiteler susturulmuştur. 

8- Yaratılan atmosfer nedeniyle suçlu suçsuz demeden, araştırmadan hâkim, her önüne geleni tutuklamıştır

9- Türkiye, bir hukuk devleti olmaktan çıkmış, güçler ayrılığı ilkesi fiilen rafa kaldırılmıştır. Türkiye totaliter bir istihbarat devletine dönüşmüştür.

ANAYASAL ZEMİNE ÇEKİYORLAR

20 Temmuz darbecileri, fiili durumu anayasal zemine çekmek istiyor, bunun için anayasa değişikliğini bir teklifle Parlamento’nun önüne getirdiler. Demokratik parlamenter rejimi totaliter bir rejime dönüştürmek istiyorlar. Anayasada tanımlanan yetkileri kullanma hakkına sahip bir cumhurbaşkanı, milletten aldığı yetkiyi anayasayı ihlal etmek için kullanamaz. Parlamenter demokratik sistemde TBMM, Cumhurbaşkanı’nın arka bahçesi değildir, olamaz da. Türkiye’yi bir totaliter zihniyete asla teslim etmeyeceğiz.” 

15 ÜYENİN 12'SİNİ ATAYACAKLAR

Anayasa değişikliği aynen geçerse, bir partinin genel başkanı, 15 Anayasa Mahkemesi üyesinin 12’sini, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun üyesinin de çoğunu atayacak. Vatandaşlarımız diyebilir ki ‘Olur mu öyle şey atamayı Cumhurbaşkanı yapacak.’ Ama bu anayasa değişikliği Parlamento’dan geçerse, bugünün Cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanı olacak. Bu, yargıya duyulan güveni dinamitlemek demektir.

METE HAN'DAN BU YANA GELEN EMİR-KOMUTA BOZULDU

YENİKAPI ruhuna ihanet etmeyen tek lider benim. Diğerleri çıktılar hamaset yaptılar ve ilk yaptıkları iş bu topluma ihanet etmek oldu. Kendi partilerinin mutfağında dayatmacı anlayışla anayasa taslağı hazırladılar. Oysa biz toplumsal uzlaşmadan, birlik, beraberlikten söz ettik. Orada söyledik, ‘Camiye, kışlaya, adliyeye siyaseti sokmayın’ dedik. Adliyeye, camiye siyaseti soktular ve kışlayı siyasetin emrine verdiler dün (önceki gün) yayınlanan KHK’larla. Mete Han’dan bu yana gelen emir - komuta zinciri altüst edildi. Mete Han’dan bu yana gelen emir komuta zinciri bir KHK ile altüst ediliyorsa ben onların milliyetçiliğini sorgularım.

Başbakan Yıldırım MHP lideri Bahçeli'yi kabul edecek

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli yarın Çankaya Köşkünde bir araya gelecek

Bülent Arınç'ın eski ortağı FETÖ'den gözaltında

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın eski ortağının FETÖ'ye yönelik düzenlenen operasyon sonucunda Manisa'da gözaltına alındığı öğrenildi

Başbakan AKPM'nin kararı Türkiye'nin gerçekleriyle örtüşmüyor dedi

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin Türkiye ile ilgili verdiği karar hakkında açıklama yaptı