Ana Sayfa | SİYASET

CHP'li Böke'den flaş açıklamalar Referandum oylaması hukuka aykırı

selin sayek böke

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, 16 Nisan Pazar günü yapılan referandum oylamasının hukuka aykırı olduğunu ve tanımayacaklarını açıkladı

CHP Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Böke, "Bu referandum tekrar edilecek. Biz olmayan yeni bir anayasa varmış gibi davranmayacağız, biz asla bu oyunun bir parçası olmayacağız. Bu doğrultuda bütün hukuki yolları ve her türlü meşru demokratik hakkı kullanacağımızdan da kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın" dedi.

Bir gazetecinin sine-i millete dönme olasılığının da gündemde olup olmadığına yönelik bir sorusu üzerine ise CHP Sözcüsü şu yanıtı verdi:

"Her türlü deyince bunun içerisine meclisten çekilmek de girer, mecliste çalışmaya devam etmek de. Biz kurumlarımızda bütün bunları değerlendirerek ama iradeye sahip çıkmamıza imkan verecek doğru adımı atarak Türkiye'de demokrasiyi mutlaka yaşatacağız."

Yüksek Seçim Kurulu (AKP), Pazar günkü referandumda Doğu illerinde oy sayımı sürerken, Batı'da ise sandıkların kapanmasına 10 dakika kala ilçe sandık kurulunun mührünü taşımayan pusula ve zarflarda kullanılan oyların geçerli sayılmasına karar verdi.

Kurul, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) temsilcisinin talebi üzerine oybirliğiyle alınan bu kararın, sandık kurulu üyelerinin hatası nedeniyle halkın yönetime katılma hakkının zarar görmemesi için yapıldığını savunuyor.

CHP ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise bu kararın yürürlükteki yasa ve genelgeleri ihlal ettiğini ve seçim sonucunu etkilediğini öne sürerek, referandumun iptalini talep ediyor.

Böke ayrıca bundan sonrasında atılabilecek adımları değerlendirmek üzere partinin yetkili kurumlarının önümüzdeki günlerde gerekli değerlendirmeleri yapacağını da sözlerine ekledi.

Referandumda 'her türlü hile ve sahtekarlığa' başvurulduğunu öne süren CHP Sözcüsü, "Bu referandum şaibeli, tartışmalı bile değildir. Bu referandum açıkça hukuka aykırıdır, açıkça gayri meşrudur ve açıkça geçersizdir... Çalınmış olan milletin iradesidir. İrademiz gasp edilmiştir" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Bakan İsmet Yılmaz sinyal verdi Üniversiteye geçiş sınavı değişecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda öğrencileri kabul ederek üniversiteye geçiş sınavıyla ilgili açıklamada bulundu

Hava Kuvvetleri Komutanı CHP liderinin karşılanmasında kasıt yok kusur var

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanmasıyla ilgili inceleme hakkında bilgi verdi

CHP Başkanvekili Namuslu hakimlere YSK üyeleri hesap verecek

Olağanüstü ve basına kapalı toplantı gerçekleştiren CHP Grubu referandum sonrası YSK'nın kararını değerlendirdi