Ana Sayfa | SİYASET

Almanya'nın İncirlik Üssü hamlesine Çavuşoğlundan jet yanıt

Mevlüt Çavuşoğlu

Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın İncirlik Askeri Hava Üssü'ne alternatiflere baktıklarını açıklamasına yanıt verdi

Çavuşoğlu, aynı zamanda ABD'nin IŞİD karşıtı koalisyon özel temsilcisi Brett McGurk'ün 'PKK ve YPG'ye destek verdiğini, bu yüzden görevden alınması gerektiğini' söyledi.

NTV kanalının canlı yayınında konuşan Çavuşoğlu, "Almanya bize karşı olumlu bir adım atarsa biz iki adım atarız. Almanya İncirlik'ten çıkmak isterse kendileri bilir, onlara yalvaracak değiliz. Gelmek istediler, yardımcı olduk. Ayrılmak isterlerse de güle güle deriz" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin İncirlik Askeri Hava Üssü'nü ziyaret etmek isteyen Alman vekillere izin vermemesine Almanya tepki göstermişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, kararı 'kabul edilemez' olarak niteleyerek "İncirlik Üssü'ne alternatifleri değerlendirmemiz lazım, Ürdün de bir olasılık" dedi.

McGurk PKK ve YPG'ye destek veriyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'de Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) silah yardımı yapılmasını onaylamasıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, IŞİD ile mücadelede 'doğru gruplar ve doğru stratejilerle hareket etmek' gerektiğini ABD tarafında ilettiklerini söyledi:

"Rakka operasyonu için, içerisinde YPG'lilerin olduğu bir yerde biz olamayız. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu çok net aktardı. YPG'ye karşı mücadele edeceğimizi, angajman kurallarını uygulayacağımızı ve vurabileceğimizi çok net ve sade bir şekilde ABD Başkanı ve heyetine aktardı. Yanıt olarak herhangi olumsuz bir şey söylemediler. Bunu anlayışla karşıladılar."

Çavuşoğlu ayrıca, "ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk kesinlikle PKK ve YPG'ye net bir şekilde destek vermektedir. Bu kişinin değişmesinde de fayda vardır" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Amerikalı mevkidaşı Rex Tillerson'a 'dostane uyarıları' yaptıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray'da yaptıkları görüşme sonrası yapılan ortak basın toplantısında "YPG'nin muhatap alınması uygun değildir" demişti.

Donald Trump ise YPG'nin ismini kullanmadığı açıklamasında "IŞİD ve PKK gibi terör örgütleri ile mücadelede Türkiye'ye destek veriyoruz" ifadesini sarf etti.

Bakan Soylu'dan tutuklanan eğitimciler hakkında flaş açıklamalar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tutuklanan eğitimciler Gülmen ve Özakça için flaş açıklamalarda bulundu

SP Genel Başkanından Manchester'daki patlamaya ilişkin açıklama

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İngiltere'nin Manchester kentinde meydana gelen ve 22 kişinin can verdiği terör saldırısını kınadı

CHP liderinden Yeni Şafak'a başsağlığı telefonu

Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarlarından Akif Emre bugün hayatını kaybetti. Kılıçdaroğlu Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül’e taziyelerini iletti