Ana Sayfa | SİYASET

2014 Yerel seçim anketi MHP, CHP, BDP AKP, Ak parti oy oranları

2014 Yerel seçim anketi

AKP oranı, CHP oy oranı, MHP oy oranı, BDP oy oranı ne kadar son seçim anket sonuçları ve detayları.

Gezici Araştırma, 30 büyükşehirde, vatandaşın siyasi parti tercihlerini tespit etmek için anket yaptı. Anket, 28 Aralık 2013- 5 Ocak 2014 tarihleri arasında farklı sosyo- demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve eğitim kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilerek 30 Büyükşehir örneklemi olarak toplam 43.988 denek ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Yapılan araştırmada 0,95 güven sınırları içinde, hata payı +/-%1,6 olarak hesaplandı. 2014 ise seçmenlerin %12'si sandığa gitmeyecek. Bunların; %60'ı CHP'li, %20'u MHP'li, %10'u AK Partili, %10'u da BDP'li. Ankete göre bugün yerel seçim olsa Adana’da MHP yüzde 35.5 ile birinci sırada yer alırken onu yüzde 31.4 ile Ak Parti izliyor. CHP’nin oy oranının yüzde 25.2, BDP’nin ise yüzde 7.9 olduğu görülüyor. Kafeterya işleten esnaf, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçim öncesi müşterilerine yönelik anket amaçlı iş yerine seçim sandığı kurdu. Esnaf Hamit Gümüş, anket fikrinin müşteriler tarafından ilgiyle karşılandığını, oy kullanılan sandığı yerel seçimlerden bir gün önce açarak, sonuçları kamuoyuna duyuracağını söyledi. Gümüş, sandıklı anket çalışması için partilerin amblemi bulunan oy pusulası fotokopisi, sandık ve üzerinde "evet" yazılı kaşe hazırlattığını belirterek, ankete katılmak isteyen müşterilerin kimlik numarasını yazıp, imzasını atarak oy kullandığını kaydetti. Dün başlayan anket çalışmasının ilgi gördüğünü aktaran Gümüş, Osmaniyelileri oy kullanmaya davet etti. Son günlerde müşteriler arasında en çok konuşulan konunun yaklaşan yerel seçimler olduğunu fark ederek iş yerine seçim sandığı koymaya karar verdiğini belirten Gümüş, şöyle konuştu: "Anket için sandık, kaşe, siyasi partilerinin logosu bulunan seçim pusulası fotokopisi ve zarf temin ettim. Anket, müşterilerimiz tarafından ilgi görüyor ve beğeniliyor. Ankete katılmak isteyenler adını, soyadını yazdıktan sonra oyunu kullanıyor. Bu uygulama bizim için bir farklılık oldu. Anketin sonucunu biz de merak etmeye başladık. Anketimiz tabi ki resmi değil, kentimizin ve müşterilerimizin resmi olmasa da nabzını tutmuş olacağız. Seçimlerden bir gün önce basın mensuplarının önünde sandığımızı açacağız ve sonucu müşterilerimizle paylaşacağız." Ankete katılan müşterilerden Şükrü Tozluklu, daha önce böyle bir uygulamayla karşılaşmadıklarını belirterek, sandıklı anket çalışmasını ilginç bulduğunu söyledi. Çalışmayı "sıra dışı" olarak değerlendiren Tozluklu, "Kendimi seçimde oy kullanıyor gibi hissettim. Seçimde hangi işlemler yapılıyorsa burada da onları görebiliyoruz. Kimlik numaramızı, adımızı, soyadımızı yazıyor, imzamızı atıyoruz. Bazen seçim anketleri yapan firmalar karşımıza çıkıyor. Bugün anketin ötesinde bir seçim sandığı karşımızda ve oyumuzu kullanmış olduk. Osmaniye için de hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
AK Parti yönetimi yerel seçim çalışmalarını sürdürürken kritik il İstanbul için kamuoyunun nabzını tutuyor.
Bu kapsamda Başbakan Erdoğan'a 7-8 Aralık tarihlerinde yapılan kapsamlı bir araştırma sunuldu. İstanbul'da AK Parti'nin mevcut Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın oy oranı yüzde 52.5 olarak gerçekleşti.
Sabah gazetesinde yer alan habere göre, KONDA araştırma şirketi "Barometre" adını verdiği ve her ay düzenli olarak yaptığı ankette, Aralık ayında İstanbul seçmeninin nabzını tuttu. Dershane tartışmalarından sonra, 17 Aralık operasyonundan kısa bir süre önce, 7-8 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen "İstanbul Yerel Seçimleri, İstanbul'da Yaşamak, İstanbul'u Yaşamak Gündem Barometresi" anketi sonuçlarında çarpıcı detaylar yer aldı. Genel seçimler, yerel seçimler ve adaylar üzerinden İstanbul'daki seçmenin nabzını ölçen ankette Kadir Topbaş yüzde 52.5'lik oy oranını korudu.
Anketlerde Topbaş'ın en yakın rakibi CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül'ün oy oranı yüzde 34.7 olurken, onu yüzde 8 oy oranı ile HDP'nin adayı Sırrı Süreyya Önder takip etti. Ankette partilerin genel oy oranları da yer aldı. Buna göre AK Parti'nin İstanbul'daki oy oranı yüzde 52.8, CHP'nin yüzde 27, MHP'nin yüzde 9.6 BDP'nin 4.9 olarak gerçekleşti.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, doğal afetler, orman yangınları ve yüksek bina yangınlarında kullanılacak 'Alev Kartalı' helikopterini basın mensuplarına tanıttı. Haliç Kongre Merkezi otoparkında düzenlenen tanıtımda, tatbikat da yapıldı. Gece uçuşu yapabilen helikopter, 2 saat 15 dakika havada kalabilme ve her yere konuşlanma özelliğine sahip. 192 km hıza ulaşabilen helikopterin 10 ton su hacimli deposu bulunuyor ve tüm depoyu 40 saniyede suyla doldurabiliyor. 30 kişi kurtarma kapasitesi bulunan helikopter 11 ton ağırlık taşıyabiliyor.

HÜDA PAR Genel Başkanı MHP olmasaydı Evet oyu daha fazla olurdu dedi

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu referandumun ardından MHP'nin söylemlerini eleştirerek iddialarda bulundu

YSK CHP'nin yaptığı başvuruyu reddetti

YSK, referandumda mühürsüz oyların geçerli saymasının ardından CHP'nin yaptığı tüm başvuruları reddediyor

Obama koltuğunu devrettikten sonra ilk kez kamuoyu ile buluştu

Chicago Üniversitesindeki Logan Sanat Merkezi'nde öğrencilerle buluşan eski ABD Başkanı Obama, başkanlık sonrası yapmak istediği projelerden bahsetti