Ana Sayfa | SİYASET Dünya

İngiltere genel seçimlerinde son durum ne

genel seçimler

İngiltere'de dün oylar verildi ve bugün sayımına devam ediyor. Ülkede son durum ise 450 bölgede oy sayımı tamamlanırken, Muhafazakar Parti, İşçi Partisi'nin önüne geçti

Genel seçimde 650 bölgeden 450'sinin sonuçları belli oldu. Sandık çıkış anketinde ilk sırada yer alan Muhafazakar Parti, 185 bölgeden milletvekili çıkardı. İşçi Partisi 183, İskoç Ulusal Partisi (SNP) 54, Liberal Demokrat Parti 6, Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) 1 ve diğer partiler ise 21 milletvekili parlamentoya gönderdi. Muhafazakar Parti lideri David Cameron aday olduğu Witney bölgesinden yeniden seçildi. Cameron, bölgesindeki oyların 35 bin 201'ini aldı. Seçilmesinin ardından kısa bir konuşma yapan Cameron, "Bu akşam Muhafazakarlar için çok güçlü bir akşam olmuştur. Başlattığımız şeye devam etmek istiyoruz. Ülkemizi bir araya getirmek istiyoruz. Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağım" diye konuştu. Kuzey İrlanda'da 18 bölgede yapılan genel seçim sonucu, 8 Demokratik Birlik Partisi (DUP), 4 Sinn Fein, 3 Sosyal Demokratik İşçi Partisi, 2 Ulster Birlik Partisi ve bir bağımsız milletvekili seçilirken, Galler'de ise 40 bölgede 25 İşçi Partisi, 11 Muhafazakar Parti, 3 Plaid Cymru ve bir Liberal Demorat Parti milletvekili parlamentoya girdi.

İskoç Ulusal Partisi 6'dan 55 milletvekiline yükseldi
İskoçya'da ise bir bölge dışında oy sayımı tamamlandı. Buna göre, İskoç Ulusal Partisi (SNP) 55 milletvekili çıkarırken, Muhafazakar, İşçi ve Liberal Demokrat Partileri birer bölgede rakiplerini geride bıraktı. Seçim sonuçlarında özellikle İskoçya'da, İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti'nin koltuklarını SNP'ye kaptırması dikkati çekti. İşçi Partisi'nin önde gelen isimlerinden gölge Dışişleri Bakanı Douglas Alexander, İskoçya'nın Paisley bölgesinde milletvekili koltuğunu 20 yaşındaki Glasgow Üniversitesi öğrencisi SNP milletvekili adayı Mhairi Black'e kaptırdı. Mhairi Black, İngiliz siyasetinde son 400 yıldır parlamentoya seçilen en genç milletvekili oldu. Birleşik Krallık'ın İskoç asıllı eski Başbakanı Gordon Brown'un eski seçim bölgesi Kirkcaldy'e de SNP adayı seçildi. Brown, genel seçimde aday olmayacağını geçen yıl açıklamıştı. SNP, 2010 genel seçiminde İskoçya'daki 59 bölgeden Avam Kamarası'na 6 milletvekili göndermişti.

Filistin destekçisi Bradford seçilemedi
Bu arada Filistin'e verdiği destekle bilinen Respect Partisi Batı Bradford milletvekili adayı George Galloway, bölgesinden seçilemedi. 8 bin 557 oy alan Galloway, İşçi Partisi adayına sandalyesini kaptırdı.

Türk adaylar parlamentoya giremedi
Genel seçimde Muhafazakar Parti, İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti'den aday olan 4 Türk ve Kuzey Kıbrıs kökenli aday parlamentoya giremedi.Muhafazakar Parti'nin başkent Londra'nın Edmonton bölgesinden milletvekili adayı olan Kuzey Kıbrıslı Gönül Daniels, 9 bin 969 oyla ikinci sırada kaldı. Bu bölgede 25 bin 388 oy alan İşçi Partili Kate Osamor milletvekili seçildi.David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti'den diğer milletvekili adayı Isabel Sigmac, Birmingham kenti Ladywood bölgesinde 4 bin 576 oyla İşçi Partili Shabana Mahmood'un gerisinde kaldı. Mahmood, 26 bin 444 oyla parlamentoya girdi. Liberal Demokrat Parti'nin başkent Londra'nın kuzeyindeki Tottenham bölgesinden milletvekili adayı Turhan Özen, bin 756 oyla seçim yarışını dördüncü sırada tamamladı. Özen'in bölgesinde İşçi Partisi'nden David Lammy, 28 bin 654 oyla yeniden Avam Kamarası'na seçildi.İşçi Partisi'nden Londra'nın güneydoğusundaki Old Bexley ve Sidcup bölgesi milletvekili adayı İbrahim Mehmet 8 bin 879 oyla Muhafazakar Partili rakibinin gerisinde kaldı. Bu bölgede 24 bin 682 oy alan James Brokenshire parlamentoya girdi.


Merkel, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını yenileri izlemez

Merkel, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden AB ayrılma kararını yenilerinin izlemesini beklemediğini söyledi.

Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine son verilmesi konuşuluyor

Merkel, Alman Passauer Neue Presse gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'de 16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliğinin 'demokrasi için geri adım' anlamına geldiğini söyleyen raporu ciddiye aldığını vurguladı.

Antalya Irak Türkmen Birliği'nden Irak Kerkük Valisinin genelgesine protesto

Türkmen diyarı Kerkük’ün Kürt Valisi Necmeddin Kerim, önceki gün yayınladığı Kürtçe bir genelge ile, kentteki kamu kurumlarında Kürtçe'yi zorunlu dil yaptı. Vali ayrıca, kentteki tüm kamu kurum binalarına Kürt bayrağı çekilmesini de istedi.