Ana Sayfa | SİYASET Dünya

Yunanistan referanduma gitme kararı aldı

Yunanistan

Kreditörlerle bir türlü anlaşmaya varamayan Yunanistan, 5 Temmuz günü kreditörlerin Yunanistan'a nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları halka sunacak

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, akşam saatlerinde başbakanlık  konutunda gerçekleştirilen ve yaklaşık 5 saat süren bakanlar kurulu toplantısının  ardından televizyonlardan halka seslendi. Çipras, Avrupalı kurumların anlaşma  karşılığında öne sürdüğü koşulların kabul edilip edilmemesini halk oylamasına  sunma kararı aldıklarını açıkladı. Halk oylamasının, 5 Temmuz'da gerçekleştirileceğini belirten Çipras,  bu konuda siyasi parti liderleri ve Avrupalı liderlerin de bilgilendirildiğini  söyledi. Çipras, Yunan halkının bu konuda baskı ve şantajlara maruz kalmadan  özgür iradesiyle karar vermesi için, Avrupalı kurumlardan 30 Haziran'da sona eren  Yunanistan'ın kalkınma programının bir süre daha uzatılmasını yazılı olarak talep  edeceğini belirtti. Kreditörlerin öne sürdüğü koşulların sonu gelmeyen kemer sıkma  politikalarını kabul etmek anlamına geldiğini ifade eden Çipras, buna rağmen halk  oylamasının sonucu ne şekilde olursa olsun buna uyacağını bildirdi. Bu arada, başbakanlık konutundan çıkışta gazetecilere açıklamalarda  bulunan Enerji, Çevre ve Üretim Yeniden Yapılandırma Bakanı Panayotis Lafazanis  ve İdari Reformlardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Yorgos Katruggalos, hükümetin halk  oylamasındaki tutumunun "hayır"dan yana olacağını kaydettiler. Başbakan Çipras, dün Yunanistan'daki mali krizin görüşüldüğü  Brüksel'de kreditörlerle uzlaşma sağlanamaması üzerine Atina'ya dönerek acilen  bakanlar kurulunu toplamıştı.
 


Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine son verilmesi konuşuluyor

Merkel, Alman Passauer Neue Presse gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'de 16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliğinin 'demokrasi için geri adım' anlamına geldiğini söyleyen raporu ciddiye aldığını vurguladı.

Antalya Irak Türkmen Birliği'nden Irak Kerkük Valisinin genelgesine protesto

Türkmen diyarı Kerkük’ün Kürt Valisi Necmeddin Kerim, önceki gün yayınladığı Kürtçe bir genelge ile, kentteki kamu kurumlarında Kürtçe'yi zorunlu dil yaptı. Vali ayrıca, kentteki tüm kamu kurum binalarına Kürt bayrağı çekilmesini de istedi.

Sosyalist Enternasyonel başkan yardımcısı CHP'li Umut Oran'a büyük takdir

CHP'nin Sosyalist Enternasyonel'e adaylık başvurusu yapmasının 40.yılını geçen Kasım ayında kutlayan CHP, Umut Oran'ın öncülüğünde yeni bir başarıya daha imza attı. 153 ülke ve partinin üyesi bulunduğu Sosyalist Enternasyonal'in Kolombiya'da düzenlediği 25.Kongre'de Umut Oran, Başkan Yardımcılığı'na yeniden seçildi.