Ana Sayfa | SİYASET Dünya

Yunanistan referanduma gitme kararı aldı

Yunanistan

Kreditörlerle bir türlü anlaşmaya varamayan Yunanistan, 5 Temmuz günü kreditörlerin Yunanistan'a nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları halka sunacak

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, akşam saatlerinde başbakanlık  konutunda gerçekleştirilen ve yaklaşık 5 saat süren bakanlar kurulu toplantısının  ardından televizyonlardan halka seslendi. Çipras, Avrupalı kurumların anlaşma  karşılığında öne sürdüğü koşulların kabul edilip edilmemesini halk oylamasına  sunma kararı aldıklarını açıkladı. Halk oylamasının, 5 Temmuz'da gerçekleştirileceğini belirten Çipras,  bu konuda siyasi parti liderleri ve Avrupalı liderlerin de bilgilendirildiğini  söyledi. Çipras, Yunan halkının bu konuda baskı ve şantajlara maruz kalmadan  özgür iradesiyle karar vermesi için, Avrupalı kurumlardan 30 Haziran'da sona eren  Yunanistan'ın kalkınma programının bir süre daha uzatılmasını yazılı olarak talep  edeceğini belirtti. Kreditörlerin öne sürdüğü koşulların sonu gelmeyen kemer sıkma  politikalarını kabul etmek anlamına geldiğini ifade eden Çipras, buna rağmen halk  oylamasının sonucu ne şekilde olursa olsun buna uyacağını bildirdi. Bu arada, başbakanlık konutundan çıkışta gazetecilere açıklamalarda  bulunan Enerji, Çevre ve Üretim Yeniden Yapılandırma Bakanı Panayotis Lafazanis  ve İdari Reformlardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Yorgos Katruggalos, hükümetin halk  oylamasındaki tutumunun "hayır"dan yana olacağını kaydettiler. Başbakan Çipras, dün Yunanistan'daki mali krizin görüşüldüğü  Brüksel'de kreditörlerle uzlaşma sağlanamaması üzerine Atina'ya dönerek acilen  bakanlar kurulunu toplamıştı.
 

ADDP 'YSK seçim yasasını çiğnemiş ve kanuna aykırı hareket etmiştir'

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ADDP tarafından gönderilen basın açıklamasında, 'DEMOKRATİK OLMAYAN KOŞULLARDA GERÇEKLEŞEN HALK OYLAMASININ SONUCU DA HUKUK DIŞI OLMUŞTUR' denildi. İşte o açıklama

Türk Dünyası University College of London’da Nevruz'u kutladı

Türk Dünyası University College of London’da düzenlenen Bahar Festivali’nde biraraya gelerek baharı kutladı. Tataritan’dan, Kazakistan’a, Irak Türkmenlerinden, Kırım Tatarlarına kadar Türk dünyası toplulukları Londra’da bayramda buluştu.

Kerkük’ün 1974 Kıbrıs’ından farkı yok TÜGİAD başkanı uyardı

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen Kerkük valisinin Arapça’nın yanında Kürtçe kullanılması kararının ardından Irak bayrağının yanına Bölgesel Kürt Yönetimi Kürt bayrağının çekilmesine tepki gösterdi.