Ana Sayfa | SİYASET Dünya

İngiltere başbakanlığına ve İngiltere İşçi Parti liderliğine aday

Yvette_Cooper

Birleşik Krallık İngiltere Genel Seçimleri’nden sonra lider Ed Miliband’ın çekildiği İngiltere ana muhalefetindeki İşçi Partisi liderliği için yarışanlardan birisi de Yvette Cooper. 46 yaşındaki Cooper, parlamentoda Gölge İçişleri Bakanlığı görevinde bulunuyor.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-İngiltere Genel Seçimleri’ndeki başarısızlığından sonra Ed Miliband’ın çekildiği İngiltere ana muhalefetindeki İşçi Partisi liderliği için yarışanlardan birisi de Yvette Cooper. 46 yaşındaki Cooper, parlamentoda Gölge İçişleri Bakanlığı görevinde bulunuyor. Parti liderliği için favori gösterilen ve gelecekte başbakan olması beklenen Cooper, destekçileriyle ve potansiyel seçmenleriyle durmaksızın bir araya geliyor. 6 Temmuz Pazartesi akşamı, Türkiye Çalışmaları Merkezi’nden (Centre for Turkey Studies/CEFTUS) İbrahim Doğuş’un organize ettiği bir etkinlik, Cooper’ı parti üyeleri ve destekçileriyle bir araya getirdi.

 

İşçi Partisi’nin İlk Kadın Lideri

Davetin açılış konuşmasını yapan İşçi Partisi milletvekillerinden Seema Malhotra’nın deyimiyle Yvette Cooper tarih yazmak üzere. İşçi Partisi’nin ilk kadın lideri olacağı öngörülen Cooper’ın, aynı zamanda ilk İşçi Partili kadın başbakan olması da bekleniyor. Malhotra’nın dediği gibi, Cooper bu tarihi tek başına yazmayacak. Partinin ve İngiltere’nin geleceğine damga vurmak için desteğe ihtiyacı var. Bu yüzden de Malhotra herkesi beraber tarih yazmaya davet etti.

 

 

Cooper’a Destek Gecesi 

Oldukça kalabalık olan etkinlikte insanlar bir yandan yemeklerini yerken bir yandan da heyecanla Yvette Cooper’ı bekliyordu. Cooper içeriye girer girmez herkes onu büyük bir sevinçle karşıladı. Konuşmasına başlamadan önce tüm masalara uğrayan Cooper, kalabalığa rağmen herkesle ilgilenmeye çalıştı. Çok mütevazi ve samimi olan Cooper, bu geceye katılan tüm destekçilerine çok teşekkür etti. Bu etkinlik aynı zamanda Cooper’ın kampanyasına bağış toplamak amacıyla düzenlendi. Cooper, kendisine hem maddi hem manevi desteği arkasında hissettiren bu güzel gece için İbrahim Doğuş’a çok müteşekkirdi.

 

“David Cameron’un Kadınlarla Problemi Var”

Yvette Cooper konuşmasında hükümetin kesintilerinden gençlerin sorunlarına kadar birçok meseleye değindi. Fakat söylediği öyle bir cümle vardı ki geceye damgasını vurdu: “Hepimiz biliyoruz ki David Cameron’un kadınlarla problemi var. Haydi ona daha büyük bir problem verelim”. İşçi Partisi’nin ve gelecekteki İngiltere başbakanının kadın olacak olması herkesi fazlasıyla heyecanlandırırken, Cooper’ın önceliklerinden biri de kesinlikle cinsiyet eşitsizliği olacak. 

 

“Türkler Partimizin de Toplumumuzun da Önemli Bir Parçası”

Yvette Cooper ile İngiltere’deki Türk toplumu üzerine de sohbette bulunduk. Cooper, herkese ulaşan ve herkesi kucaklayan bir lider adayı olarak, İngiltereli Türkler hakkında da önemli değerlendirmelerde bulundu. Cooper’a göre İngiltere tarihi boyunca çeşitliliğe sahip bir ülke olmuştur ve bu çeşitliliğin korunması gerekir. Çünkü İngiltere’nin gücü bu çeşitlilikten gelmektedir. İçerdiği tüm topluluklar İngiltere’nin önemli bir parçasıdır ve gurur kaynağıdır. Türkler ise yalnızca İngiltere için değil İşçi Partisi için de çok önemlidir, bu da partideki milletvekillerinden ve diğer parti üyelerinden anlaşılabilir. Dil ve eğitim başta olmak üzere Türk kimliğinin korunması politikaları da Cooper’ın önemsediği konulardan birisi. Cooper’ın Türklere vaati; onların her zaman İngiltere’nin önemli bir parçası olarak kalmaları için çalışacak olması.

 

 

 

 


Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine son verilmesi konuşuluyor

Merkel, Alman Passauer Neue Presse gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'de 16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliğinin 'demokrasi için geri adım' anlamına geldiğini söyleyen raporu ciddiye aldığını vurguladı.

Antalya Irak Türkmen Birliği'nden Irak Kerkük Valisinin genelgesine protesto

Türkmen diyarı Kerkük’ün Kürt Valisi Necmeddin Kerim, önceki gün yayınladığı Kürtçe bir genelge ile, kentteki kamu kurumlarında Kürtçe'yi zorunlu dil yaptı. Vali ayrıca, kentteki tüm kamu kurum binalarına Kürt bayrağı çekilmesini de istedi.

Sosyalist Enternasyonel başkan yardımcısı CHP'li Umut Oran'a büyük takdir

CHP'nin Sosyalist Enternasyonel'e adaylık başvurusu yapmasının 40.yılını geçen Kasım ayında kutlayan CHP, Umut Oran'ın öncülüğünde yeni bir başarıya daha imza attı. 153 ülke ve partinin üyesi bulunduğu Sosyalist Enternasyonal'in Kolombiya'da düzenlediği 25.Kongre'de Umut Oran, Başkan Yardımcılığı'na yeniden seçildi.