Ana Sayfa | SİYASET Dünya

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suriye'nin durumu hakkında ne söyledi

hasan ruhani

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suriye hakkında 'Suriye'de atılması gereken ilk adım, kan dökülmesinin önüne geçilmesi, nispeten güvenliğin sağlanması ve buradan göç eden insanların tekrar evlerine dönmelerini sağlamak olmalıdır' cümlelerini belirtti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Suriye'de atılması gereken ilk adım, kan dökülmesinin önüne geçilmesi, nispeten güvenliğin sağlanması ve buradan göç eden insanların tekrar evlerine dönmelerini sağlamak olmalıdır" dedi. Ruhani, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer'i Sadabat Sarayı'nda kabul etti. İki liderin basına kapalı toplantısının ardından iki ülke heyetleri arasında ekonomi ve çevre konularında 4 mutabakat zabtı törenle imzalandı. 

Törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Herkes Suriye'deki güvenliğin sağlanması için Suriye halkına yardım etmelidir" dedi.

Sözlerine Avusturya'nın nükleer müzakerelerde ev sahipliği yapması nedeniyle bu ülkeye teşekkürle başlayan Ruhani, yaptırımlar nedeniyle azalan iki ülke ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi.

Ruhani, görüşmede terörizm ve bölge sorunlarını, özellikle Suriye meselesini ele aldıklarını dile getirdi.

"İlk adım ne olmalı?"

Ruhani sözlerine şöyle devam etti:

"Suriye, devleti, muhalifleri ve içerisinde terörist grupları olan bir ülke. Bu durum karşısında biz ne yapmalıyız, öncelik hangisindedir? Bugün biz önceliği Suriye'de demokrasi konusuna mı ayıralım? Bu konuyu mu ele alalım? Veya muhalif ve muvafık gruplar konusunu mu yoksa anayasada değişiklik yapılmasını mı konuşalım? Yoksa şu anda halk Suriye'de öldürülüyor. Halk göç ediyor. Milyonlarca insan göç etti. Yüz binlerce kişi öldürüldü. Ülke tamamen güvenlikten yoksun ve istikrarsızlık hakim.

Halkın petrolleri teröristler tarafından çıkarılıyor. Halkın refahı için kullanılması gereken petrol geliri, halkın öldürülmesi için kullanılıyor. Mesele önceliğin belirlenmesidir. İlk hangi adım atılmalıdır? Eğer ilk adımda yanlışlık yaparsak maksadımıza hiçbir zaman ulaşamayız. Suriye'de atılması gereken ilk adım, kan dökülmesinin önüne geçilmesi, nispetenli güvenliğin sağlanması ve buradan göç eden insanların tekrar evlerine dönmelerini sağlamak olmalıdır. Daha sonra Suriye'nin geleceği, muhalifleri-muvafıkları, demokrasi, oy ve buna benzer konularda konuşalım."   (AA)

ADDP 'YSK seçim yasasını çiğnemiş ve kanuna aykırı hareket etmiştir'

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ADDP tarafından gönderilen basın açıklamasında, 'DEMOKRATİK OLMAYAN KOŞULLARDA GERÇEKLEŞEN HALK OYLAMASININ SONUCU DA HUKUK DIŞI OLMUŞTUR' denildi. İşte o açıklama

Türk Dünyası University College of London’da Nevruz'u kutladı

Türk Dünyası University College of London’da düzenlenen Bahar Festivali’nde biraraya gelerek baharı kutladı. Tataritan’dan, Kazakistan’a, Irak Türkmenlerinden, Kırım Tatarlarına kadar Türk dünyası toplulukları Londra’da bayramda buluştu.

Kerkük’ün 1974 Kıbrıs’ından farkı yok TÜGİAD başkanı uyardı

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen Kerkük valisinin Arapça’nın yanında Kürtçe kullanılması kararının ardından Irak bayrağının yanına Bölgesel Kürt Yönetimi Kürt bayrağının çekilmesine tepki gösterdi.