Ana Sayfa | SİYASET Dünya

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suriye'nin durumu hakkında ne söyledi

hasan ruhani

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suriye hakkında 'Suriye'de atılması gereken ilk adım, kan dökülmesinin önüne geçilmesi, nispeten güvenliğin sağlanması ve buradan göç eden insanların tekrar evlerine dönmelerini sağlamak olmalıdır' cümlelerini belirtti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Suriye'de atılması gereken ilk adım, kan dökülmesinin önüne geçilmesi, nispeten güvenliğin sağlanması ve buradan göç eden insanların tekrar evlerine dönmelerini sağlamak olmalıdır" dedi. Ruhani, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer'i Sadabat Sarayı'nda kabul etti. İki liderin basına kapalı toplantısının ardından iki ülke heyetleri arasında ekonomi ve çevre konularında 4 mutabakat zabtı törenle imzalandı. 

Törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Herkes Suriye'deki güvenliğin sağlanması için Suriye halkına yardım etmelidir" dedi.

Sözlerine Avusturya'nın nükleer müzakerelerde ev sahipliği yapması nedeniyle bu ülkeye teşekkürle başlayan Ruhani, yaptırımlar nedeniyle azalan iki ülke ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi.

Ruhani, görüşmede terörizm ve bölge sorunlarını, özellikle Suriye meselesini ele aldıklarını dile getirdi.

"İlk adım ne olmalı?"

Ruhani sözlerine şöyle devam etti:

"Suriye, devleti, muhalifleri ve içerisinde terörist grupları olan bir ülke. Bu durum karşısında biz ne yapmalıyız, öncelik hangisindedir? Bugün biz önceliği Suriye'de demokrasi konusuna mı ayıralım? Bu konuyu mu ele alalım? Veya muhalif ve muvafık gruplar konusunu mu yoksa anayasada değişiklik yapılmasını mı konuşalım? Yoksa şu anda halk Suriye'de öldürülüyor. Halk göç ediyor. Milyonlarca insan göç etti. Yüz binlerce kişi öldürüldü. Ülke tamamen güvenlikten yoksun ve istikrarsızlık hakim.

Halkın petrolleri teröristler tarafından çıkarılıyor. Halkın refahı için kullanılması gereken petrol geliri, halkın öldürülmesi için kullanılıyor. Mesele önceliğin belirlenmesidir. İlk hangi adım atılmalıdır? Eğer ilk adımda yanlışlık yaparsak maksadımıza hiçbir zaman ulaşamayız. Suriye'de atılması gereken ilk adım, kan dökülmesinin önüne geçilmesi, nispetenli güvenliğin sağlanması ve buradan göç eden insanların tekrar evlerine dönmelerini sağlamak olmalıdır. Daha sonra Suriye'nin geleceği, muhalifleri-muvafıkları, demokrasi, oy ve buna benzer konularda konuşalım."   (AA)


Merkel, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını yenileri izlemez

Merkel, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden AB ayrılma kararını yenilerinin izlemesini beklemediğini söyledi.

Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine son verilmesi konuşuluyor

Merkel, Alman Passauer Neue Presse gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'de 16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliğinin 'demokrasi için geri adım' anlamına geldiğini söyleyen raporu ciddiye aldığını vurguladı.

Antalya Irak Türkmen Birliği'nden Irak Kerkük Valisinin genelgesine protesto

Türkmen diyarı Kerkük’ün Kürt Valisi Necmeddin Kerim, önceki gün yayınladığı Kürtçe bir genelge ile, kentteki kamu kurumlarında Kürtçe'yi zorunlu dil yaptı. Vali ayrıca, kentteki tüm kamu kurum binalarına Kürt bayrağı çekilmesini de istedi.