Ana Sayfa | SİYASET Dünya

Londra Belediye Başkanlığına Müslüman vekil aday oldu

Londra

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin gelecek yıl Mayıs ayında yapılacak Londra Belediye Başkanlığı için yarışacak adayı belli oldu

İşçi Partisi'nden yapılan açıklamada, 5 Mayıs 2016'da düzenlenecek Londra Belediye Başkanlığı seçimi için yarışacak adayların belirlenmesi kapsamında parti üyeleri arasında yapılan oylamada, oyların yüzde 59'unu alan ismin 44 yaşındaki Sadık Han olduğu açıklandı.Oylama sonucunun açıklanmasının ardından bir değerlendirmede bulunan Londra'nın güneyindeki Tooting bölgesinin Müslüman Milletvekili Han, aday seçilmesinden dolayı şaşırdığını ve çok gururlandığını dile getirdi. Han, "Londralıların yaşamlarında gerçek bir değişiklik yapmaya kararlı olduğunu" söyledi. Han, belediye başkanlığına seçilmesi durumunda milletvekilliğinden de ayrılacağını bildirdi.Pakistanlı göçmen bir otobüs şoförünün sekiz çocuğundan biri olan Han, 2005'ten bu yana Tooting'i İngiliz Parlamentosunda temsil ediyor. Kuzey Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Han, milletvekili seçilmeden önce insan hakları alanında avukatlık yapıyordu.Dönemin İngiltere Başbakanı Gordon Brown tarafından 2008 yılında Toplumlardan Sorumlu Devlet Bakanı olarak atanan Han, daha sonra Ulaşım Bakanlığı görevine getirildi. Han, geçen Mayıs ayında yapılan genel seçimde gölge kabinedeki, "Londra'dan Sorumlu Gölge Bakan" görevinden istifa etti.Evli ve iki kız babası Han, 2013'te eşcinsel evlilik yasa tasarısına destek vermesinin ardından ölüm tehditleri almıştı.Khan'ın yanı sıra Londra Belediye Başkanlığı için yarışan diğer Müslüman aday adayı ise iktidardaki Muhafazakar Parti'nin Avrupa Parlamentosu milletvekilli Syed Kamall. Muhafazakar Parti'den başkanlık için aday adaylığını koyan diğer isimler arasında ise Andrew Boff, Zac Goldsmith ve Stephen Greenhalgh bulunuyor. Muhafazakar Parti'nin seçimde yarışacak adayının kim olacağının bu ayın sonunda duyurulması bekleniyor.Londra Belediye Başkanlığı koltuğunda 2008 ve 2012 olmak üzere son iki dönemdeki seçimleri kazanan, ülke siyasetinin renkli isimlerinden Muhafazakar Partili Boris Johnson oturuyor.
Johnson'ın 5 Mayıs 2016'da yapılacak seçimlerde adaylığını koyması beklenmiyor. Türk kökeniyle bilinen Johnson, geçen Mayıs'ta yapılan genel seçimde Muhafazakar Parti'nin Uxbridge bölgesi milletvekili seçildi. Johnson, milletvekilliği ile belediye başkanlığı görevini birlikte yürütüyor.Başkent Londra'nın 8,6 milyonluk nüfusunun yüzde 12'sini Müslüman toplum oluşturuyor.


Antalya Irak Türkmen Birliği'nden Irak Kerkük Valisinin genelgesine protesto

Türkmen diyarı Kerkük’ün Kürt Valisi Necmeddin Kerim, önceki gün yayınladığı Kürtçe bir genelge ile, kentteki kamu kurumlarında Kürtçe'yi zorunlu dil yaptı. Vali ayrıca, kentteki tüm kamu kurum binalarına Kürt bayrağı çekilmesini de istedi.

Sosyalist Enternasyonel başkan yardımcısı CHP'li Umut Oran'a büyük takdir

CHP'nin Sosyalist Enternasyonel'e adaylık başvurusu yapmasının 40.yılını geçen Kasım ayında kutlayan CHP, Umut Oran'ın öncülüğünde yeni bir başarıya daha imza attı. 153 ülke ve partinin üyesi bulunduğu Sosyalist Enternasyonal'in Kolombiya'da düzenlediği 25.Kongre'de Umut Oran, Başkan Yardımcılığı'na yeniden seçildi.

DEAŞ tehdidi Türkiye sınırından uzaklaştı mı Fırat Kalkanı Harekatında son durum

TSK destekli ÖSO, Bab ilçe merkezini ele geçirdi. Terör örgütü PYD/PKK'nın da sınır boyunca kesintisiz hakimiyet kurması engellendi. Halep'in kuzeydoğusunda, Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıktaki Bab ilçesi, Ocak 2014'ten beri terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeydi. Rakka'ya girilecek mi ? İşte son durum