Ana Sayfa | SİYASET Dünya

Londra Belediye Başkanlığına Müslüman vekil aday oldu

Londra

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin gelecek yıl Mayıs ayında yapılacak Londra Belediye Başkanlığı için yarışacak adayı belli oldu

İşçi Partisi'nden yapılan açıklamada, 5 Mayıs 2016'da düzenlenecek Londra Belediye Başkanlığı seçimi için yarışacak adayların belirlenmesi kapsamında parti üyeleri arasında yapılan oylamada, oyların yüzde 59'unu alan ismin 44 yaşındaki Sadık Han olduğu açıklandı.Oylama sonucunun açıklanmasının ardından bir değerlendirmede bulunan Londra'nın güneyindeki Tooting bölgesinin Müslüman Milletvekili Han, aday seçilmesinden dolayı şaşırdığını ve çok gururlandığını dile getirdi. Han, "Londralıların yaşamlarında gerçek bir değişiklik yapmaya kararlı olduğunu" söyledi. Han, belediye başkanlığına seçilmesi durumunda milletvekilliğinden de ayrılacağını bildirdi.Pakistanlı göçmen bir otobüs şoförünün sekiz çocuğundan biri olan Han, 2005'ten bu yana Tooting'i İngiliz Parlamentosunda temsil ediyor. Kuzey Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Han, milletvekili seçilmeden önce insan hakları alanında avukatlık yapıyordu.Dönemin İngiltere Başbakanı Gordon Brown tarafından 2008 yılında Toplumlardan Sorumlu Devlet Bakanı olarak atanan Han, daha sonra Ulaşım Bakanlığı görevine getirildi. Han, geçen Mayıs ayında yapılan genel seçimde gölge kabinedeki, "Londra'dan Sorumlu Gölge Bakan" görevinden istifa etti.Evli ve iki kız babası Han, 2013'te eşcinsel evlilik yasa tasarısına destek vermesinin ardından ölüm tehditleri almıştı.Khan'ın yanı sıra Londra Belediye Başkanlığı için yarışan diğer Müslüman aday adayı ise iktidardaki Muhafazakar Parti'nin Avrupa Parlamentosu milletvekilli Syed Kamall. Muhafazakar Parti'den başkanlık için aday adaylığını koyan diğer isimler arasında ise Andrew Boff, Zac Goldsmith ve Stephen Greenhalgh bulunuyor. Muhafazakar Parti'nin seçimde yarışacak adayının kim olacağının bu ayın sonunda duyurulması bekleniyor.Londra Belediye Başkanlığı koltuğunda 2008 ve 2012 olmak üzere son iki dönemdeki seçimleri kazanan, ülke siyasetinin renkli isimlerinden Muhafazakar Partili Boris Johnson oturuyor.
Johnson'ın 5 Mayıs 2016'da yapılacak seçimlerde adaylığını koyması beklenmiyor. Türk kökeniyle bilinen Johnson, geçen Mayıs'ta yapılan genel seçimde Muhafazakar Parti'nin Uxbridge bölgesi milletvekili seçildi. Johnson, milletvekilliği ile belediye başkanlığı görevini birlikte yürütüyor.Başkent Londra'nın 8,6 milyonluk nüfusunun yüzde 12'sini Müslüman toplum oluşturuyor.

Popülist sağın sandık oyunları Metin Şenergüç yazdı

İngiltere'de genel seçimler 2020 yılında olmasına rağmen Başbakan Theresa May, geçen hafta ani bir kararla 8 Haziran'da erken seçim yapılacağını açıkladı.

ADDP 'YSK seçim yasasını çiğnemiş ve kanuna aykırı hareket etmiştir'

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ADDP tarafından gönderilen basın açıklamasında, 'DEMOKRATİK OLMAYAN KOŞULLARDA GERÇEKLEŞEN HALK OYLAMASININ SONUCU DA HUKUK DIŞI OLMUŞTUR' denildi. İşte o açıklama

Türk Dünyası University College of London’da Nevruz'u kutladı

Türk Dünyası University College of London’da düzenlenen Bahar Festivali’nde biraraya gelerek baharı kutladı. Tataritan’dan, Kazakistan’a, Irak Türkmenlerinden, Kırım Tatarlarına kadar Türk dünyası toplulukları Londra’da bayramda buluştu.