Ana Sayfa | SİYASET Dünya

Londra Belediye başkan adayı müslüman Sadiq Khan oldu

Londra Belediyesi İşçi Partisi başkan adayı müslüman Sadiq Khan oldu

İngiltere ana muhalefet siyasi partilerinden İşçi Parti’li Müslüman milletvekili Sadiq Khan 2016 yılında yapılacak olan seçimlerde partisinin Londra Belediye Başkan adayı oldu. Genç politikacı, partinin etkili isimlerinden rakipleri Tessa Jowell, Diane Abbott, David Lammy, Christian Wolmar ve Gareth Thomas’ı geride bırakarak aday olmaya hak kazandı.

Pakistan’lı göçmen bir aileye mensup olan Sadiq Khan yaptığı teşekkür konuşmasında, bu göreve seçilmeten büyük onur duyduğunu vurguladı.Seçim kampanyası boyunca ‘Londra’yı Boris Johnson’dan kurtarmaya ve daha yaşanılır bir kent haline getirmeye talibim’ mesajı veren Sadıq Khan, İngiliz Parlamentosu’na ilk kez 2005 yılında, henüz 34 yaşındayken girme başarısı gösteremişti. İşçi Partisi’nin önde gelen isimlerinden birisi olan ve partisinin Gölge Adalet Bakanı ünvanını taşıyan 44 yaşındaki genç politikacı, adaylık kampanyasında sendikalardan eski Belediye Başkanı Ken Livingstone’a kadar geniş bir kesimin desteğini almıştı. Otobüs şoförü bir babanın sekiz çocuğundan birisi olarak büyüyen  ve insan hakları alanında tanınmış bir avukat olan Khan, seçilmesi halinde en büyük önceliğinin Londra’nın konut sıkıntısını çözmek olduğunu belirtiyor.Mayıs ayında yapılan genel üçüncü kez, Güney Londra belediyelerinden Tooting bölgesini temsilen mecliste yer alan Sadiq Khan, 2008-2010 yılları arasında bakanlık görevlerini üstlenmiş ve Britanya’nın ikinci Müslüman kökenli kabine üyesi ünvanını da taşıyor.

 

DOĞUŞ : ‘KHAN’IN ADAYLIĞI LONDRALILAR İÇİN BİR FIRSAT’

 

Sadiq Khan’ın adaylık kampanyasına başından bu yana aktif destek veren İşçi Parti’li aktivist İbrahim Doğuş, Khan’ın adaylığını memnuniyetle karşıladı. İşçi Partisi’nin, nüfusunun yarısından fazlası etnik toplumlardan oluşan Londra’ya yakışan bir aday seçtiğini ifade eden Doğuş, Khan’ın adaylığını çok kültürlülük ve hoşgörünün sergilenmesi açısından önemli bir mesaj verdiğini kaydetti. CEFTUS Direktörü İbrahim Doğuş, uzun yıllardır tanıştığı ve ortak etkinliklere imza attıkları Sadik Khan’ın başarısı ve kariyeri ile özellikle göçmenler için iyi bir rol model oluşturduğuna da işaret etti. Doğuş değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Sadiq Khan,diğer etnik toplumlar için olduğu kadar Türk ve Kürt toplumları için de önemli bir şans. Kendisi de göçmen bir aileye mensup olan Khan, toplumlarımızın hayati önceliklerini anlayabilecek ve sorunlarına çözüm üretebilecek bir politikacı. Gençliği, parlak kariyeri, geldiği kültürel yapısı ve dünya görüşü ile örnek bir profil sergilemektedir. Sadiq Khan’in Belediye Başkanı olması, toplumlarımızın dünyanın en önemli metropellerinden birisi olan Londra’nın yönetiminde daha etkili ve söz sahibi olmalarının da önünü açacaktır.” 

ADDP 'YSK seçim yasasını çiğnemiş ve kanuna aykırı hareket etmiştir'

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ADDP tarafından gönderilen basın açıklamasında, 'DEMOKRATİK OLMAYAN KOŞULLARDA GERÇEKLEŞEN HALK OYLAMASININ SONUCU DA HUKUK DIŞI OLMUŞTUR' denildi. İşte o açıklama

Türk Dünyası University College of London’da Nevruz'u kutladı

Türk Dünyası University College of London’da düzenlenen Bahar Festivali’nde biraraya gelerek baharı kutladı. Tataritan’dan, Kazakistan’a, Irak Türkmenlerinden, Kırım Tatarlarına kadar Türk dünyası toplulukları Londra’da bayramda buluştu.

Kerkük’ün 1974 Kıbrıs’ından farkı yok TÜGİAD başkanı uyardı

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen Kerkük valisinin Arapça’nın yanında Kürtçe kullanılması kararının ardından Irak bayrağının yanına Bölgesel Kürt Yönetimi Kürt bayrağının çekilmesine tepki gösterdi.