Ana Sayfa | SİYASET Dünya

Kılıçdaroğlu Brüksel’de Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerini konuştu

euro greece

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Brüksel’de Foundation for Progressive European Politics (FEPS) tarafından düzenlenen ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’nin de konuşmacı olarak bulunduğu toplantıya katılarak, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri üzerine bir konuşma yaptı ve soruları cevaplandırdı.

Avrupa Ajansı (AVA) londra-TÜSİAD AB Temsilciliği tarafından avrupa'ya gönderilen Haftalık Bülteni şöyle:  "Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Ma Kai, Pekin’de düzenlenen AB ile Çin arasındaki Yüksek Düzeyde Ekonomi ve Ticaret Diyaloğunda Çin'in “AB Yatırım Planı”na katkıda bulunmak istediğini açıkladı.Ticaretten sorumlu AB Komiseri Cecilia Malmström, ABD ve AB arasında devam etmekte olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinde bugüne kadar kaydedilen mesafenin bir değerlendirmesini yapmak üzere ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman ile Washington’da bir görüşme gerçekleştirdi."

AB Komisyonu otomobil üreticisi Volkswagen’in dizel motorların emisyon oranlarını manipüle ettiğinin ortaya çıkması üzerine otomobillerin havayı kirleten egzoz salımlarıyla ilgili uygulamaların AB kurallarına uygun olması gerektiğine ilişkin bir açıklama yaptı.

Avrupa Parlamentosu Çevre Komisyonu Çarşamba günü gerçekleştirilen oylamada otomobillerin nitrit oksit de dahil olmak üzere saldıkları zehirli gazlar için yeni sınırları belirleyen kuralları kabul etti.

Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Lüksemburg maliye bakanlarının katılımıyla gerçekleşen Avrupa Parlamentosu Vergi Düzenlemeleri Özel Komisyonu toplantısında vergi rekabetinin kaçınılmaz olmakla birlikte ayrıcalıklı vergi uygulamalarından yararlanan büyük ve çok uluslu şirketler karşısında küçük işletmelerin çektiği rekabet zorluklarına dikkat çekildi.

AB Komisyonu sınırlar arası e-ticarette Katma Değer Vergisi (KDV) uygulaması üzerine kamu danışma süreci başlattı.

AB Komisyonu “coğrafi engelleme” (geo-blocking) ve online ekonomide platformların rolü üzerine iki ayrı kamu danışma süreci başlattı.

AB Komisyonu Finlandiya’nın batı kıyısında yer alan Pori şehrinde küçük ölçekte bir likit doğal gaz (LNG) terminali kurulması için tasarladığı 23 milyon €’luk devlet yardımı planını onayladı.

Avrupa Birliği Ekim 2015’te başlayacak olan “Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması” görüşmeleri öncesinde Tunus’tan zeytinyağı ithalatını artırmaya karar verdi.

AB İstatistik Kurumu Eurostat verilerine göre tatillerini AB içerisinde geçiren ve AB vatandaşı olmayan turistlerin 3/1’i ABD ve Rusya vatandaşları.


Kırgızistan'da hükümetin istifası kabul edildi

Kırgızistan'da Sosyal Demokrat Partisi'nin koalisyondan ayrılma kararının ardından Sooronbay Ceenbekov'un başbakanlığındaki koalisyon hükümeti istifasını sundu

Avrupa ülkeleri sığınmacıları yerleştiremedi

Avrupa ülkeleri verdikleri taahhütleri yerine getirmekten çok uzak kaldı.

Karataş, Özgün Kuruluş İlkelerimiz ışığında hep birlikte cesaretle çalışacağız

CHP İngiltere Birliği 2015-2016 döneminde geçtiğimiz Nisan ayına kadar Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Davut Karataş, 16 Ekim 2016 tarihinde düzenlenecek Genel Kurul’daki seçimlerde başkanlık görevine aday olduğunu ve yeni dönem için vaatlerini pazar günü yaptığı kahvaltılı toplantıda açıkladı. Altı ok ruhunun temsilcisiyiz