Ana Sayfa | SİYASET Dünya

Kılıçdaroğlu Brüksel’de Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerini konuştu

euro greece

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Brüksel’de Foundation for Progressive European Politics (FEPS) tarafından düzenlenen ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’nin de konuşmacı olarak bulunduğu toplantıya katılarak, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri üzerine bir konuşma yaptı ve soruları cevaplandırdı.

Avrupa Ajansı (AVA) londra-TÜSİAD AB Temsilciliği tarafından avrupa'ya gönderilen Haftalık Bülteni şöyle:  "Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Ma Kai, Pekin’de düzenlenen AB ile Çin arasındaki Yüksek Düzeyde Ekonomi ve Ticaret Diyaloğunda Çin'in “AB Yatırım Planı”na katkıda bulunmak istediğini açıkladı.Ticaretten sorumlu AB Komiseri Cecilia Malmström, ABD ve AB arasında devam etmekte olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinde bugüne kadar kaydedilen mesafenin bir değerlendirmesini yapmak üzere ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman ile Washington’da bir görüşme gerçekleştirdi."

AB Komisyonu otomobil üreticisi Volkswagen’in dizel motorların emisyon oranlarını manipüle ettiğinin ortaya çıkması üzerine otomobillerin havayı kirleten egzoz salımlarıyla ilgili uygulamaların AB kurallarına uygun olması gerektiğine ilişkin bir açıklama yaptı.

Avrupa Parlamentosu Çevre Komisyonu Çarşamba günü gerçekleştirilen oylamada otomobillerin nitrit oksit de dahil olmak üzere saldıkları zehirli gazlar için yeni sınırları belirleyen kuralları kabul etti.

Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Lüksemburg maliye bakanlarının katılımıyla gerçekleşen Avrupa Parlamentosu Vergi Düzenlemeleri Özel Komisyonu toplantısında vergi rekabetinin kaçınılmaz olmakla birlikte ayrıcalıklı vergi uygulamalarından yararlanan büyük ve çok uluslu şirketler karşısında küçük işletmelerin çektiği rekabet zorluklarına dikkat çekildi.

AB Komisyonu sınırlar arası e-ticarette Katma Değer Vergisi (KDV) uygulaması üzerine kamu danışma süreci başlattı.

AB Komisyonu “coğrafi engelleme” (geo-blocking) ve online ekonomide platformların rolü üzerine iki ayrı kamu danışma süreci başlattı.

AB Komisyonu Finlandiya’nın batı kıyısında yer alan Pori şehrinde küçük ölçekte bir likit doğal gaz (LNG) terminali kurulması için tasarladığı 23 milyon €’luk devlet yardımı planını onayladı.

Avrupa Birliği Ekim 2015’te başlayacak olan “Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması” görüşmeleri öncesinde Tunus’tan zeytinyağı ithalatını artırmaya karar verdi.

AB İstatistik Kurumu Eurostat verilerine göre tatillerini AB içerisinde geçiren ve AB vatandaşı olmayan turistlerin 3/1’i ABD ve Rusya vatandaşları.


DEAŞ tehdidi Türkiye sınırından uzaklaştı mı Fırat Kalkanı Harekatında son durum

TSK destekli ÖSO, Bab ilçe merkezini ele geçirdi. Terör örgütü PYD/PKK'nın da sınır boyunca kesintisiz hakimiyet kurması engellendi. Halep'in kuzeydoğusunda, Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıktaki Bab ilçesi, Ocak 2014'ten beri terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeydi. Rakka'ya girilecek mi ? İşte son durum

Londra Başkonsolosluğu'ndan Yurtdışı Seçmen Kütüğü güncellemesi

Yurtdışı seçmen kütüğünde yer almayan vatandaşlar için Londra Başkonsolosluğu'ndan güncelleme yapıldı. Olabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak, başvurularını son güne bırakmamaları ve belirtilen süre dahilinde bir an önce başvurularını yapmaları çağrısında bulunuldu. İşte o açıklama

Brexit tasarısı Avam kamarasından geçti Kraliçe'ye sunulacak

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması sürecinde müzakere yetkisinin hükümete devredilmesini öngören yasa tasarısı Avam Kamarası'nda oylandı.