Ana Sayfa | SİYASET Dünya

Kosova ile AB arasında 'üyelik' anlaşması

Kosova

Kosova ile Avrupa Birliği arasında arasında imzalanan anlaşma Kosova'nın AB üyeliğini güçlendirdi

Bu gelişme Kosova’nın üyeliği yolundaki ilk adım olarak görülüyor.Kosova Başbakanı İsa Musa, anlaşmayla “Kosova’nın AB’ye üyelik yolunun mühürlendiğini” söyledi.Sırp güçleri ve Kosovalı Arnavut isyancılar arasındaki çatışmaların ardından Kosova 2008’de Sırbistan’dan ayrılmıştı.Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan Sırbistan, Ağustos’ta bu ülkeyle ilişkilerini normalleştirmeye yönelik bir anlaşma imzalamıştı.AB, Sırbistan’ın birliğe üyeliği için Kosova’yla böyle bir anlaşma imzalamasını şart koşmuştu.
Avrupa Birliği’nin Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kosova’yla imzalanan İstikrar ve Ortaklık anlaşmasının hem Kosova’nın hem de bölgenin istikrar ve refahına önemli bir katkıda bulunacağını söyledi.İstikrar ve Ortaklık Anlaşması, birlik üyeliği yolundaki ilk ana adım olarak görülüyor.Bu anlaşmayla söz konusu ülkelerin insan hakları ve yargı gibi yönetişim ve sivil toplum normlarının AB standartlarına getirilmesi amaçlanıyor.Anlaşma ayrıca, ticari ilişkilerin güçlendirilmesini ve aday ülkelerin AB yardımı karşılığında pazarlarını birliğe açmalarını öngörüyor.

Merkel, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını yenileri izlemez

Merkel, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden AB ayrılma kararını yenilerinin izlemesini beklemediğini söyledi.

Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine son verilmesi konuşuluyor

Merkel, Alman Passauer Neue Presse gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'de 16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliğinin 'demokrasi için geri adım' anlamına geldiğini söyleyen raporu ciddiye aldığını vurguladı.

Antalya Irak Türkmen Birliği'nden Irak Kerkük Valisinin genelgesine protesto

Türkmen diyarı Kerkük’ün Kürt Valisi Necmeddin Kerim, önceki gün yayınladığı Kürtçe bir genelge ile, kentteki kamu kurumlarında Kürtçe'yi zorunlu dil yaptı. Vali ayrıca, kentteki tüm kamu kurum binalarına Kürt bayrağı çekilmesini de istedi.