Ana Sayfa | SİYASET Dünya

Kanada Başbakanı Justin Trudeau göreve başladı, ilk ziyaret Türkiye'ye

Başbakan Justin Trudeau

Kanada'nın yeni Başbakanı Justin Trudeau yemin etti ve görevine başladı.

Ottawa'da Genel Vali David Johnston tarafından kabul edilen Liberal  Parti lideri Justin Trudeau, Kanada'nın 23. Başbakanı olarak Rideau Hall'da  kabinesiyle yemin etti ve görevine başladı. Yemin töreni nedeniyle Rideau Hall ilk kez halka açıldı. Böylece ilk  kez bir hükümet ant içme törenine Kanada halkı da katılmış oldu. Rideau Hall ve  çevresini dolduran binlerce Kanadalı için, içerideki tören dev ekranlarla  dışarıya da yansıtıldı. Başbakan Trudeau'nun yemin etmesinin ardından adeta  sevince boğulan kalabalık, saatlerce sevgi gösterisi yaptı.
 
ÜLKE TARİHİNDE İLK MÜSLÜMAN BAKAN
Başbakan Trudeau, seçimlerde verdiği söz gereğince kabinesinde 15  erkek ve 15 de kadın bakana yer verdi. Trudeau hükümetinde Demokratik Kurumlardan  Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilen Meryem Monsef, Kanada'nın ilk  Müslüman Bakanı unvanını da aldı. Kanada'ya göçmen olarak gelen Afgan bir ailenin  Afganistan doğumlu kızı Meryem Monsef, federal parlamentoya Toronto Milletvekili  olarak girmişti. Bu arada kabinede Başbakan'dan sonraki en önemli bakanlık olarak  görülen Dışişleri Bakanlığına ise Liberal Parti'nin bir dönem başkanlığını yapan  Stephen Dion getirildi. Yemin töreninden sonra kalabalığa hitabeden Kanada Başbakanı Justin  Trudeau, "Kanadalılar ülkenin her bir köşesinden olağanüstü Kanadalılar seçti ve  ben bugün burada benimle olan birkaçının altını çizerek gösterebilme şansını  yakaladım" dedi. Başbakan Trudeau, aralık ayında başında Meclis'i açacaklarını ve ilk  yasama döneminde önceliği orta gelirli ailelere uygulanan vergileri düşürmeye ve  yüksek gelir sahiplerinin vergilerini artırmaya vereceklerini belirtti. Başbakan Trudeau, Kanadalıların yararına olacak çözümler bulacaklarına  ve hükümetin hiçbir zaman karanlıkta kalmayacağına işaret etti. Açıklık ve  şeffaflıktan taviz vermeyeceklerini kaydeden Kanada Başbakanı, ''Birlikte  Kanadalıların hükümete ve demokrasiye olan güvenlerini geri getireceğiz. Kamu  harcamalarını en dikkatli şekilde yapacak ve bunu en yüksek etik standartlara  bağlı bir şekilde halkın bilgisine sunacağız'' diye konuştu.
 
İLK YURTDIŞI ZİYARET TÜRKİYE'YE
Öte yandan Başbakan Justin Trudeau'nun, ilk yurtdışı ziyareti de  Türkiye'ye gerçekleşecek. 15 Kasım'da Türkiye'de gerçekleşecek G20 Liderler  Zirvesi'ne, Kanada'yı temsilen Başbakan Justin Trudeau katılacak. Justin Trudeau,  daha önce Stephen Joseph Harper'ın katılacağı açıklanan zirvenin dışında,  Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısı için Filipinler'e ve BM İklim  Değişikliği Konferansı için de Paris'e gidecek. Trudeau'nun, Türkiye'de bulunduğu süre içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu  ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşmesi bekleniyor. Kanada  Başbakanı'na, ülkenin yeni Dışişleri Bakanı Stephen Dion da eşlik edecek.
 
HARPER DÖNEMİ RESMEN SONA ERDİ
 Öte yandan, 19 Ekim'de yapılan Kanada Federal Seçimlerinden ikinci  parti olarak çıkan eski Başbakan ve Muhafazakar Parti lideri Stephen Joseph  Harper, parti liderliğinden de ayrıldı. Seçimler sırasında, ''İkinci parti olarak  çıkması halinde, partisinin başında olmayacağını'' açıklayan Harper, siyasete  artık sadece Calgary Milletvekili olarak devam edeceğini duyurdu. Harper'ın  yerine ise şu ana kadar partisinden 5 milletvekili aday oldu.
 


Antalya Irak Türkmen Birliği'nden Irak Kerkük Valisinin genelgesine protesto

Türkmen diyarı Kerkük’ün Kürt Valisi Necmeddin Kerim, önceki gün yayınladığı Kürtçe bir genelge ile, kentteki kamu kurumlarında Kürtçe'yi zorunlu dil yaptı. Vali ayrıca, kentteki tüm kamu kurum binalarına Kürt bayrağı çekilmesini de istedi.

Sosyalist Enternasyonel başkan yardımcısı CHP'li Umut Oran'a büyük takdir

CHP'nin Sosyalist Enternasyonel'e adaylık başvurusu yapmasının 40.yılını geçen Kasım ayında kutlayan CHP, Umut Oran'ın öncülüğünde yeni bir başarıya daha imza attı. 153 ülke ve partinin üyesi bulunduğu Sosyalist Enternasyonal'in Kolombiya'da düzenlediği 25.Kongre'de Umut Oran, Başkan Yardımcılığı'na yeniden seçildi.

DEAŞ tehdidi Türkiye sınırından uzaklaştı mı Fırat Kalkanı Harekatında son durum

TSK destekli ÖSO, Bab ilçe merkezini ele geçirdi. Terör örgütü PYD/PKK'nın da sınır boyunca kesintisiz hakimiyet kurması engellendi. Halep'in kuzeydoğusunda, Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıktaki Bab ilçesi, Ocak 2014'ten beri terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeydi. Rakka'ya girilecek mi ? İşte son durum