Ana Sayfa | SİYASET Dünya

Küçükcan, Türkiye’nin güvenlik kaygıları AB'den çok daha yüksek

bitaf_ingiltere_akparti

Küçükcan, Londra merkezli sivil toplum kuruluşları, British Institute of Turkish Affairs (BITAF) ve Centre on Religion and Geopolitics tarafından düzenlenen, "Türkiye, AB ve Göç Sorunu" başlıklı panelde, sığınmacıların, Türkiye ve Avrupa’nın ortak sorunu olduğunu, çözümün de ortak olması gerektiğini söyledi.

AVRUPA-İNGİLİZ PARLAMENTOSUNDA "TÜRKİYE, AB VE GÖÇ SORUNU" PANELİAvrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı (AKPM) ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, "Türkiye, PKK ve DAEŞ gibi örgütlerin ürettiği gerçek bir terörle sarılı. Türkiye’nin güvenlik kaygıları AB'ninkinden çok daha yüksek.” dedi. Küçükcan, Londra merkezli sivil toplum kuruluşları, British Institute of Turkish Affairs (BITAF) ve Centre on Religion and Geopolitics tarafından düzenlenen, "Türkiye, AB ve Göç Sorunu" başlıklı panelde, sığınmacıların, Türkiye ve Avrupa’nın ortak sorunu olduğunu, çözümün de ortak olması gerektiğini söyledi.

 

 

Türkiye ile AB arasında sığınmacılara ilişkin yapılan anlaşmanın olumlu sonuçlar vermeye başladığını anlatan Küçükcan, "Ege ve Akdeniz’de bugüne kadar 5 bin civarında sığınmacı hayatını kaybetti. AB ile Türkiye arasındaki anlaşmanın uygulanmaya başlamasından bu yana ölen yok. Nisan ayında Ege Denizi'ni geçmeye çalışan sığınmacı sayısı 100’ün altına düştü." diye konuştu. AB’nin Türkiye’ye sağlayacağı vize serbestisi ile ilgili kriterlerin de Türkiye tarafından karşılandığını anlatan Küçükcan, birliğin Türkiye’den terör tanımını daraltmasına yönelik talebinin ise net olmadığını bildirdi. AB'nin Paris ve Brüksel saldırılarını takiben terörü başlıca kaygıları arasına aldığını dile getiren Küçükcan, "Bu konuda ortak bir politika olmalı. Türkiye PKK ve DAEŞ gibi örgütlerin ürettiği gerçek bir terörle sarılı. Türkiye’nin güvenlik kaygıları AB'ninkinden çok daha yüksek.” şeklinde konuştu. AB’nin Kürtler ile terör örgütü PKK arasındaki farkı görmesi gerektiğini vurgulayan Küçükcan, "Eğer PKK’nın yaptıklarına suskun kalırsanız, bu dolaylı olarak bu eylemleri yücelttiğiniz anlamına gelir." dedi. Küçükcan, İngiliz BBC’nin PKK ile ilgili haberlerindeki yaklaşımla ilgili yorumunun sorulması üzerine, "Sadece iki soru sormak istiyorum. BBC IRA’ya da aynı şekilde yaklaşabilir miydi? Bugün DAEŞ’i de PKK’yı haberleştirdiği gibi haberleştirebilir mi? Burada açık bir sınır var. Şiddetin söz konusu olduğu yerden ifade özgürlüğünden söz edemezsiniz." yanıtını verdi. İngiltere’nin İrlanda Cumhuriyet Ordusuna (IRA) karşı aldığı önlemleri bu ülkede yaşadığı yıllarda yakından takip ettiğini anlatan Küçükcan, "İngiliz medyasında IRA bayrağının renklerine yer verilmesi bile yasaktı." dedi. İngiliz İşçi Partisi milletvekili John Woodcock’ın ev sahipliğinde, İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında gerçekleştirilen paneli İşçi Partisi milletvekili Madeleine Moon ile Muhafazakar Parti milletvekili Edward Garnier de izledi. Panelde Küçükcan'ın yanı sıra gazeteci Ceren Kenar da konuşmacı olarak yer aldı.

 

 


Avrupa ülkeleri sığınmacıları yerleştiremedi

Avrupa ülkeleri verdikleri taahhütleri yerine getirmekten çok uzak kaldı.

Karataş, Özgün Kuruluş İlkelerimiz ışığında hep birlikte cesaretle çalışacağız

CHP İngiltere Birliği 2015-2016 döneminde geçtiğimiz Nisan ayına kadar Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Davut Karataş, 16 Ekim 2016 tarihinde düzenlenecek Genel Kurul’daki seçimlerde başkanlık görevine aday olduğunu ve yeni dönem için vaatlerini pazar günü yaptığı kahvaltılı toplantıda açıkladı. Altı ok ruhunun temsilcisiyiz

Birlik ve Demokrasi ile Altı Ok CHP İngiltere için yarışacak

Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere'nin başkenti Londra’nın Dalston bölgesinde bulunan Epic Dalston’da 16 Ekim’de yapılacak olan CHP İngiltere Birliği genel kurulunda Demokrasi ve Birlik Grubu’nun başkan adayı Hasan Dikme ve diğer aday olan CHP İngiltere Birliği yeni dönem Başkan Adayı Davut Karataş, Altı Ok Grubu adına açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar: