Ana Sayfa | SİYASET Dünya

İngiltere'de AB kapışması Thames Nehri'ne sıçradı

farage

İngiltere'de AB referandumunda karşıt cepheler balıkçı tekneleriyle Thames Nehri'nde kampanya yaptı.

AB karşıtı sağcı parti UKİP'in lideri Nigel Farage parlamentonun İngiliz sularını yeniden kontrol altına alması çağrısı yapmak için küçük bir filo balıkçı teknesiyle Thames Nehri'nde kampanya başlattı.

 

İngiltere'nin AB üyesi olarak kalması için çalışmalar yapan pop müzik yıldızı Bob Geldof ise Thames Nehri'nde "AB'yi terk et" kampanyası yapan Farage ve ekibinin karşısına kendi cephesinin tekneleriyle çıktı.

Geldof Farage'ın "balıkçıların dostu olmadığını" söylerken Farage ise Geldof'u "yoksul balıkçılarla alay etmekle" suçladı.

 

UKİP liderinin filosu Kent bölgesinin Ramsgate limanından cuma günü yola çıkmıştı. Filo Başbakan David Cameron'un parlamentoda yapacağı bugünkü konuşması için Westminister'a ulaştı.

İngiltere'nin AB referandumu kimi, nasıl etkileyecek?

İngiltere ve AB: Gençler kalmak istiyor, yaşlılar ayrılmak

Geldof'un da bulunduğu bir grup sandal ve deniz taşıtı, "AB'yi terk et" filosunu Londra'daki Kule Köprüsü'nü geçtikten sonra yolunu kesti. Geldof hopörlerden tepki olarak "The In Crowd" adlı şarkıyı çaldı.

Gelen haberlere göre taraflar arasında hortumla su sıkılması gibi hafif çekişmeler yaşanınca polis, tekneleri Cameron'un konuşma yaptığı parlamento binası önünde ayırmaya çalıştı.

 

Geldof UKİP lideri Farage'ı "sahtekar" olarak niteledi ve sonra şöyle konuştu:

"Balıkçılıkla ilgili gerçekler şöyle: Bir, İngiltere Avrupa'da balıkçılıktan en çok para kazanan ülke. İki, İngiltere Danimarka'dan sonra balıkçılık alanında en büyük kotaya sahip. Üç, İngiltere en büyük üçüncü sahalara sahip. Dört, sen balıkçıların dostu değilsin".

 

Geldof ayrıca Farage'ın Avrupa Parlamentosu Balıkçılık Komitesi'nde görev yaptığını ancak 43 toplantının sadece birine katıldığını da ekledi.

Farage Geldof'un protestolarını "iğrenç ve utanç verici bulduğunu" söyledi ve İngiltere'nin kendi balıkları üstünde hak sahibi olması gerektiğini belirtti.

Farage ise "Balıkçılar yıkıma uğramış durumda. Bu topluluğu yıllarca kimse dinlemedi. Multi-milyonerlerin onlarla alay ettiğini görmek oldukça utanç verici" dedi.

"AB'yi terk et" cephesine ait 30 tekne Southend ve Gravesend limanlarından yolcu aldıktan sonra Londra'ya girmişti.

 

Bu teknelerden yalnızca 12'sine parlamentonun önüne kadar gitme izni verildi.

Farage kampanyasının bir reklam hüneri olduğu iddialarını reddediyor ve bunu İngiltere'nin balıkçılık endüstrinin yok edilmesine karşı bir protesto olarak niteliyor.

 

Gölge Çevre Bakanı Keryy McCarthy AB içinde olmanın İngiliz balıkçıları için iyi olduğunu çünkü bu sayede balıkçılara Avrupa'nın tüm sularında giriş hakkı verildiği ve avladıkları ürünleri herhangi bir AB ülkesinde satabildiklerini söyledi.

İngiltere'nin AB'den çıkıp çıkmaması 23 Haziran'da halk oylamasına sunulacak.

(BBC TÜRKÇE)

ADDP 'YSK seçim yasasını çiğnemiş ve kanuna aykırı hareket etmiştir'

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ADDP tarafından gönderilen basın açıklamasında, 'DEMOKRATİK OLMAYAN KOŞULLARDA GERÇEKLEŞEN HALK OYLAMASININ SONUCU DA HUKUK DIŞI OLMUŞTUR' denildi. İşte o açıklama

Türk Dünyası University College of London’da Nevruz'u kutladı

Türk Dünyası University College of London’da düzenlenen Bahar Festivali’nde biraraya gelerek baharı kutladı. Tataritan’dan, Kazakistan’a, Irak Türkmenlerinden, Kırım Tatarlarına kadar Türk dünyası toplulukları Londra’da bayramda buluştu.

Kerkük’ün 1974 Kıbrıs’ından farkı yok TÜGİAD başkanı uyardı

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen Kerkük valisinin Arapça’nın yanında Kürtçe kullanılması kararının ardından Irak bayrağının yanına Bölgesel Kürt Yönetimi Kürt bayrağının çekilmesine tepki gösterdi.