Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP'de Atila Sertel'in adaylığı düştü, aday listesi değişti

Atila Sertel

CHP'den aday olan Gazeteci Atila Sertel'in adaylığı düştü, CHP'nin aday listesindeki boşluk hemen kapandı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili geçici aday listesinde İzmir 2. bölgeden CHP 6. sıra adayı olarak yer alan Atila Sertel'in adaylığını, 'Basın İlan Kurumu'ndaki görevinden süresi içinde istifa etmediği' gerekçesiyle yapılan itiraz sonucu düşürdü. YSK, CHP'nin 2. bölge aday adayları arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir milletvekili Mustafa Balbay'ın ardından en çok oyu alan 3. isim olan Atilla Sertel'in, milletvekilliği adaylığına yapılan itirazı karara bağladı. 'Basın İlan Kurumu'ndaki görevinden süresi içinde istifa etmediği' gerekçesiyle yapılan itirazı haklı bulan YSK, Sertel'in adaylığını iptal etti.

"Nasıl devlet memuru oldum anlamadım"
Sertel, yaptığı açıklamada, CHP üyesi iki kişinin itirazı sonucu adaylığının YSK tarafından iptal edildiğini belirtti. İtiraz üzerine alınan kararı anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Sertel, şunları söyledi: "Benim Basın İlan Kurumu Yönetim ve Denetim kurullarında üyeliğim söz konusu değil, sadece İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni temsilen genel kurulda yer alıyordum. Sadece üç ayda bir toplanan genel kurula İzmir Gazeteciler cemiyeti'ni temsilen katılıyorum ve orada medyanın, yerel basının sorunları gündeme geliyor, ona ilişkin kararlara oy veriyorsunuz. Sadece İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni temsilen genel kurul üyesiyken nasıl devlet memuru oldum, anlamadım."

"Bireysel başvuru hakkını kullanacağım"
YSK'ya mevcut yasalar çerçevesinde itiraz hakkının bulunmadığına dikkati çeken Sertel, 'Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanacağım" dedi.Sertel, CHP Genel Merkezi'nin kendisini şikayet edenlerle ilgili bir şey yapıp yapmayacağı konusunda bilgisinin olmadığını sözlerine ekledi.

Listedeki sıralar değişti ve yeni bir isim girdi
Sertel'in adaylığının düşmesinin ardından İzmir 2. bölgede CHP aday listesi de değişti.
CHP İzmir 2. bölge aday listesi şöyle:
1- Selin Sayek Böke 

2- Kemal Kılıçdaroğlu

3- Zekeriya Temizel

4- Mustafa Ali Balbay

5- Aytun Çıray

6- Kamil Okyay Sındır

7- Ali Engin

8- Hüseyin Sezer

9- Ülkümen Rodoplu

10- Ali Kemal Elitaş

11- Taha Okan

12- Nurgül Uçar Aktuğ

13- Nevzat Kavalar


CHP’li Levent Gök’ten MHP’ye 'başkanlık sistemi' eleştirisi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, başkanlık sistemi hakkında yaptığı açıklamada MHP'ye gönderme yaptı

CHP'de OHAL ile ilgili alınan karara tepkiler sürüyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, OHAL uygulamasının uzatılmasıyla ilgili verilen karara tepki gösterdi

ARSLAN, LOZAN’I DEĞİL, SEVR’İ YUTTURMAYA KALKIYOR DEDİ

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Sınırötesi harekatlar için gündem değiştirmeye çabalayan, kendi milletinin tarihini ve değerlerini ucuz gündemlere malzeme etmeye kalkanlar devleti yönettiğini sanıyor, üzülüyorum. Şimdiye kadar geçmişini inkar eden ve yok sayan bir yönetici görmediğimi belirtmek isterim.