Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Halaçoğlu, devlette yanlış yapılmaz ve ağızdan çıkan söz yaydan çıkan ok gibidir

Yusuf Halaçoğlu

MHP milletvekili Tarihçi Prof Dr. Halaçoğlu, yavrunun büyümüş sayılması için ekonomik bağımsızlığına kavuşması, kendi kendini koruyacak duruma gelmesi gerektiğini ifade ederken, bu tür polemiklere girilmesini doğru bulmadığını açıkladı

Avrupa Ajansı (AVA) Yurdagül Beyoğlu ATUN-MHP milletvekili tarihçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, yavrunun büyümüş sayılması için ekonomik bağımsızlığına kavuşması, kendi kendini koruyacak duruma gelmesi gerektiğini ifade ederek, “Yavru büyüdüm diyorsa, kendini koruyabilmeli ve ekonomik bağımsızlığına kavuşmalıdır. Bu mümkün mü; Hayır! O zaman hangi konuda bir büyümeden söz edilebilir” dedi. İki ülke yöneticileri arasındaki söz düellosunu doğru bulmadığını belirten Halaçoğlu, Ben ağız dalaşına girilmesini doğru bulmuyorum. Hayırlı olsuna gelirsiniz veya görüştüğünüzde ne söyleyecekseniz söylersiniz. Basın önünde bu tür polemiklere girmek doğru değil. Daha olgun bir siyaset adamlığı sıfatını göstermeleri gerekir. Ana-çocuk ilişkisi içindeysek çocuğa küsülmez…” şeklinde konuştu.

 

*** “Yarın birbirinin yüzüne bakacak olan kişiler böyle davranmamalı… Devlet içinde yanlış yapılmaz. Ağızdan çıkan söz, yaydan çıkan ok gibidir”

*** “Yavru büyüdüm diyorsa, kendini koruyabilmeli ve ekonomik bağımsızlığına kavuşmalıdır”

Türk Tarih Kurumu eski başkanı Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen ana-yavru polemiğini  Yurdagül Beyoğlu ATUN’a değerlendirdi.

“Sen kendini koruyabiliyor musun?

Yavrunun büyümüş sayılması için ekonomik bağımsızlığına kavuşması, kendi kendini koruyacak duruma gelmesi gerektiğini ifade eden Halaçoğlu, “Yavru büyüdüm diyorsa, kendini koruyabilmeli ve ekonomik bağımsızlığına kavuşmalıdır. Bu mümkün mü; Hayır! O zaman hangi konuda bir büyümeden söz edilebilir” dedi. 

“Yeni Cumhurbaşkanı olan kişiler devletin gizli politikalarını öğrenmeliler”

Yeni Cumhurbaşkanı olan kişilerin önce devletin gizli/açık politikalarını öğrenerek, ona göre davranması gerektiğine dikkat çeken Halaçoğlu, devletteki teamülleri bilmenin önemli olduğunu ifade etti. “Akıncı kendini göstermeye çalışmış ama bunun için çok erken” diyen Halaçoğlu, politikasını zaman içinde gösterebileceğini söyledi.

“Ağız dalaşı doğru değil”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ağız dalaşına girmesini doğru bulmadığını kaydeden Prof. Dr. Halaçoğlu, şunları kaydetti: “KKTC Cumhurbaşkanının tavrı ne kadar yanlışsa, TC Cumhurbaşkanının tavrı da yanlış. Ben ağız dalaşına girilmesini doğru bulmuyorum. Hayırlı olsuna gelirsiniz veya görüştüğünüzde ne söyleyecekseniz söylersiniz. Basın önünde bu tür polemiklere girmek doğru değil. Daha olgun bir siyaset adamlığı sıfatını göstermeleri gerekir. Ana-çocuk ilişkisi içindeysek çocuğa küsülmez…

“Ağızdan çıkan kelime yaydan çıkan ok gibidir”

Yarın birbirinin yüzüne bakacak olan kişiler böyle davranmamalı… Devlet içinde yanlış yapılmaz. Ağızdan çıkan söz, yaydan çıkan ok gibidir. Onu durduramazsınız. Her iki ülkenin yöneticileri de daha sakin, daha olgun hareket etmeli…”

***

“Kıbrıs bu şartlarda ayakta duramaz”

Yusuf Halaçoğlu, KKTC’nin bugünkü şartlarla tek başına ayakta durmasının mümkün olmadığını, Rumlar ve Kıbrıs Türklerinin bir arada yaşamasının ise düşünülmemesi gerektiğini söyledi. “Dün orada soykırım yapıldığı unutulmamalı… Rumların eski alışkanlıklarından vazgeçeceği düşünülmesin çünkü tarih şimdiye kadar böyle bir olaya şahit olmamıştır. Maraş’ın verilmesi konusunda da istekli olduklarına dair duyumlar alıyoruz. Bir kere Maraş vakıf malıdır dolayısıyla mazbut vakıfları ne hibe edebilirsiniz, ne satabilirsiniz, ne de hediye edebilirsiniz. İngilizler 1913 yılında Rumlara vermişlerdir. Tapular ortadadır. Bunları göz önüne aldıktan ve devlet adamlığını iyice öğrendikten sonra konuşun bu konuları…” diyen Halaçoğlu, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda, adadaki gerçeklikler doğrultusunda hareket edilmesi gerektiği sözlerine ekledi.

 

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu