Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ardahan'da halka seslendi

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel seçimler öncesinde Ardahan'da halka seslendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Ardahan'da düzenlenen mitinginde vatandaşlara hitap etti. Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de dürüst siyaset eksik cebini düşünen siyaset var" dedi.CHP lideri konuşmasında özetle şunları söyledi:- Kimseyi yaşam tarzından dolayı kimliğinden dolayı ötekileştirmeyeceğim. 13 yıldır iktidardalar Allah aşkına ne yaptılar? Onların çocuğu işsiz değil niye sizinkiler işsiz? Sözüm söz işsizlhik sorununu çözeceğiz her evde tencere kaynayacak.

'ET VE SÜT KURUMU'NU YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ'
- 3 milyon 750 bin hanede 17 milyon yoksulumuz var. 2 milyon Suriyeli Türkiye'de bu insanlar için harcadıkları para 5.5 milyar dolar. Sözüm söz Et ve Süt Kurumu'nu yeniden inşa edeceğiz, yeniden besicinin dostu olacak o kurum.

'BENİM İÇİN YANDAŞ YOK VATANDAŞ VAR'
- Türkiye'de dürüst siyaset eksik, cebini düşünen siyaset var bu ülkede. CHP iktidarında ilk 100 günde siyasi ahlak yasasını çıkaracağız. Siyaset ülkede çocuklar yatağa aç girmesin diye yapılır, onlar yandaşı düşünüyor. Benim için yandaş yok vatandaş var.

- 11 milyon emeklinin 8 milyonunun aylık geliri bin liranın altında. Emekliye Ramazan ve Kurban'da birer maaş ikramiye vereceğim. Senin kaçak sarayına Suriyeliye var emekliye gelince kaynak yokmuş. Ben kaynağı vatandaş için kullanacağım.

'EMEKLİ İKRAMİYEYİ ALINCA İSVİÇRE BANKASI'NA MI YATIRACAK'
- Emekli 2 maaş ikramiye alınca ne yapacak... Onların aklına şu geliyor: İki maaşı alınca götürüp İsviçre bankasına yatıracak. Bakkaldan alışveriş yapacak hem esnaf hem toptancı kazanacak, bu işin zarar edeni yok. Kim zarar edecek hortumcular... Sözüm söz, kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim.

'TAVANDAKİ REFAHI TABANA YAYACAĞIZ'
- Eksik olan temiz siyaset. Eksik olan vatandaşı değil cebini düşenen siyaset. Refahı tavanda topladılar biz tabana yayacağız.

'BEN SİZDEN BİRİSİYİM, ÇOCUKLARIMIN ADINI BİLMEZSİNİZ...'
- Ben sizden birisiyim, Anadolu çocuğuyum. 7 kardeşiz içlerinden üniversiteye giden sadece benim. Kardeşlerimin, çocuklarımın adını bilmezsiniz hiçbiri köşeyi dönmedi ama hepsi alın teriyle geçiniyor. Benim çocuklarımın gemileri yok. Siz nasıl ülkenin geleceğinden endişe duyuyorsanız onlar da duyuyor. O yüzden diyorum ben sizden birisiyim.

'HER AİLEDE PARA, KADININ HESABINA YATACAK'
- Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Her ailenin güvencesi olacak. Her ailede para kadının banka hesabına yatacak.

'ÜÇ ÖĞÜN ÇAY SİMİT 900 LİRA'
- 5 kişilik bir aile düşünün... Günde sadece her öğün bir çay ve bir simit yesinler. İki lira... Bir ögün 10 lira, üç öğün 30 lira, bir ayda 900 lira... Asgari ücret 949 lira, geriye kalıyor 49 lira. Bu parayla bu aile elektrik parası mı versin, okul masrafını mı karşılasın. Asgari ücreti 1.500 lira yapacağım.

'KİMSE TRAFİK LAMBASINDA DİLENCİLİK YAPMAYACAK'
- Bu ülkenin insanına hizmet edeceğim. 3 milyon 750 bin haneye huzur getireceğiz. Kimse büyükşehirlerde trafik lambalarının bulunduğu yerde dilencilik yapmayacak. 13 yılda yapamadılar, 4 yılda bu coğrafyada yoksulluğu tarihe gömeceğim.
- Taşeron işçilik var biliyorsunuz... Devlet işçi çalıştırıyor ama sbaşlarında taşeron var. İşçinin güvencesi yok sadece taşeronun iki dudağı arasında. Taşeronu kaldıracağız dedim vay efendim nasıl kaldırırsın. Sen parayı doğrudan işçiye öde köle tüccarını, taşeronu kaldırıyoruz.
- Mazotu 1.5 TL yapacağım dedim, koro halinde bağırıyorlar. Rafineri çıkış fiyatı 1 lira 25 kuruş olan mazotu 1.5 liraya satacağız. Çıkıp 'Rafineri çıkış fiyatı 1.25 değil' desinler, alınlarına o parayı yapıştıracağım söz veriyorum.

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu