Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Adıyaman'da halka seslendi

selahattin demirtaş

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş genel seçimler öncesi miting programı kapsamında Adıyaman'da konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert eleştiriler yönelterek, "7 Haziran'dan sonra seçimlere harcadığın her kuruşun hesabını soracağız. Bütçe Kanunu parlamentoya geldiğinde kuruş kuruş bunların hesabını vereceksin" dedi. Erdoğan'ın Mersin ve Adana'da partilerine yönelik bombalı saldırıyı kınamadığını hatırlatan Demirtaş, "Çünkü elbette onun arzuladığı şey buydu" ifadelerini kullandı.HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Adıyaman mitinginde konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldı. Herkese HDP'nin mesajını ileteceklerini ve oyunu desteğini alacaklarını söyleyen Demirtaş, "Elbette ki üzerimizdeki baskılar, HDP'yi engelleme çalışmaları, HDP'nin faaliyetlerine yönelik saldırılar, adil olmayan, eşitsiz seçim yarışına rağmen bizler barajı aşacağız. Bundan şüphem yok. Özellikle de Adıyaman gibi yerlerde, AKP'nin kale olarak gördüğü ama aslında AKP'nin önünde diz çökmeyi onursuzluk sayan her yerde AKP'yi yıkmak boynumuzun borcudur" dedi.

"7 Haziran'dan sonra hesabını soracağız"
"Seçim yarışı adil değil, eşitsiz yürüyor. Bir defa devletin olanaklarıyla yani milletin sizlerin parasıyla seçim kampanyası yürütmek anayasal bir suçtur, günahtır aynı zamanda da. En fazla da bunu yapan da tarafsız Cumhurbaşkanıdır" diyen Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert eleştiriler yöneltti. Demirtaş, şunları söyledi:"Kendisi öylesine tarafsız ki, bugüne kadar oy istediği partinin ismini açıklamıyor, o kadar hassas, o kadar tarafsızdır. Sadece beyefendinin 'gönlünde bir aslan yatıyormuş, onu kimseye söylemiyormuş'. Bak 7 Haziran'da senin o gönlündeki aslanı kediye çevirmezsek bize de HDP demesinler. Senin gönlündeki kediyi 7 Haziran'da göreceğiz. Sen meydan meydan dolaş. Doğru senin hakkın, meydanları dolaşabilirsin. 'Meydanlara çıkma' demiyoruz. Meydanlara çıkmazsan hatrımız kalır. Zavallı Ahmet Hoca yetişmez, yetiştiremez. Bütün yükü onun omuzlarına atsan ona haksızlık olur. Özellikle sen meydanlara çık ki, Türkiye yalancı görsün yalancı. Sen meydanlarda konuştukça yalanlarınız daha fazla teşhir oluyor, çirkinlikleriniz daha net görünüyor. 'Meydanlara çıkma' demiyoruz, kendi paranla çık. Zaten servetiniz devletin kasasından, hazinesinden daha fazla. Bizim paramızla bize hakaret mitingleri yapamazsın. Cumhurbaşkanı olabilirsin, sarayda da oturabilirsin ama bütün bunlar sana suç işleme özgürlüğünü vermez. Cumhurbaşkanı olman anayasayı tanımama yetkisi vermez sana. Suç işliyorsun, kul hakkı yiyorsun kul hakkı. Kul hakkı yemenin cezası nedir bizden daha iyi biliyor olman lazım. Eğer yediğin bu kul hakkının da eğer halk bize 7 Haziran'da yetki verirse hesabını sormak bize inşallah nasip olur. 7 Haziran'dan sonra seçimlere harcadığın her kuruşun hesabını soracağız. Bütçe Kanunu parlamentoya geldiğinde kuruş kuruş bunların hesabını vereceksin. Seçimler için devletin parasını harcamak neymiş, bunların hesabını senden soracağız."
"Seninkiler düştü orada sen de burada düşeceksin"
Konuşmasında, Erdoğan'ın "Kobani düştü düşecek" sözünü hatırlatan Demirtaş, "Ha bir de unutmadan gelmiştin ya şuralarda Antep'i, Urfa'yı dolaşırken bir lafın vardı; 'Kobani düştü düşecek' demiştin ya, bak Adıyaman'dan sesleniyorum, Kobani düşmedi ama AKP düştü, düşecek. Doğru mu? Paralarınızla, devletin imkanlarıyla, beslediğiniz o tecavüz ordusu, o IŞİD barbarı var ya, halklarımıza kan kusturan, hem insanlığa, hem dinimize, İslam'a o büyük zararı veren barbar ordusu var ya, Kobani'de perişan oldular. Seninkiler düştü orada, inşallah sen de burada düşeceksin" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanı hala kınamadı, geçmiş olsun demedi"
Sözü daha sonra HDP'nin Mersin ve Adana'daki il başkanlıklarına düzenlenen bombalı saldırılara getiren Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sert eleştirilerini şöyle sürdürdü:"Ellerindeki bütün baskı imkanlarını sonuna kadar kullanıyorlar. Bak dün Adana, Mersin'de parti teşkilatlarımız bombalanndı. Allah korusun adaylarımız o saatte toplantıda olsaydı Allah korusun, çok sayıda Adana, Mersin milletvekili adayımız, yönetici arkadaşlarımız hayatını yitirebilirdi. Bu tarafsız Cumhurbaşkanı hala olayı kınamış, geçmiş olsun demiş değil. Bakın terör saldırısının üzerinden 24 saat geçti Cumhurbaşkanından daha bir geçmiş olsun duymadık, 'HDP'ye yönelik bombalı alçak saldırıları kınıyorum' diyememiş ülkenin Cumhurbaşkanı. Çünkü elbette onun arzuladığı şey buydu. Elbette onun kafasından geçen şey, HDP şiddet, HDP çatışma algısını yaratmaktadır. Her halde kendisi bundan memnuniyet duymuş olacak ki şu saate kadar kendisinden bir kınama, geçmiş olsun mesajı duymadık. Ama ısrarla söylemeye devam ediyorum. Sen bütün ülkede her ili dolaşıp 'Hepinizin, 77 milyonun cumhurbaşkanıyım' dedikçe insanlar senin bu ikiyüzlü tavırlarından utanır haline geliyorlar. HDP'liler bu ülkede yaşamıyor mu, HDP'liler bu 77 milyonun içinde değil mi? Sen hangi 77 milyonun, hangi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cumhurbaşkanısın? Demek ki sen HDP'nin Cumhurbaşkanı değilsin. Her gün HDP'liler katledilse bile demek ki senin umurunda değil. İşte biz böyle bir Cumhurbaşkanı istemiyoruz ve böyle bir Cumhurbaşkanını başkan olarak da görmek istemiyoruz. Bu nedenle başkan da yaptırmayacağız. Sen bu ülkede ne başkanlık görebilirsin ne de başkanlık sistemi kurabilirsin. Bütün bunları Türkiye halkları, ezilenleri, senin ezdiğin, yok saydığın bütün inançlar adına yapmayı boynumuzun borcumuz biliyoruz."HDP yeni ve özgürlükçü bir anayasayla, Kenan Evren'in darbe ve cunta anayasasından kurtulmayı öncelikli görev olarak önüne koymuştur. Gücümüz olur, halk destek verirse parlamentodaki ilk işimiz yeni bir anayasa yapmak olacak ve o anayasada hepiniz olacaksınız.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 1 Mayıs'ı kutladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Deniz Baykal'a ait binaya giren hırsız bakın neler çaldı

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 'a ait yapımı devam eden üç katlı iş merkezi kimliği belli olmayan kişiler tarafından soyuldu

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu