Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP lideri Kılıçdaroğlu Giresun'da önemli açıklamalarda bulundu

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum ve Kastamonu mitinglerinin ardından Giresun'da halka seslendi

Patinaj yapan bir ekonomiyi devralmaktan korkmadıklarını da söyleyen Kılıçdaroğlu, “Patinaj yapan ekonomiyi dirilteceğiz; çünkü en önemli tanıklarımız üç başbakan yardımcısı birden” dedi.Kılıçdaroğlu, Erzurum ve Kastamonu mitingleri dönüşünde ve Giresun mitinginde şöyle konuştu:  

ÇOCUKÇA TARTIŞMA
Cumhurbaşkanı’nın Mursi’ye verilen ceza üzerinden idam tartışması açması çocukça. Bana güvensin, hiç meraklanmasın, kimse onu asamaz. Hem siyaseten idama karşıyız hem de zaten böyle bir şey yok, idam kalktı. Olmayan bir şeyi varmış gibi göstererek mağdur edebiyatı yapıyor. Yeter artık; köşeyi döndün, başbakan oldun, cumhurbaşkanı oldun, millete gına geldi. Mursi’nin idamını önlemek istiyorsa Türkiye’de meydan meydan konuşmasın. Suudi Arabistan Kralı dostu ya, ‘ona bir çağrı yap, niye yapmıyorsun’ diye soruyorum. Türkiye’de konuşması sonuç doğurmaz, çünkü Erdoğan da AKP hükümeti de Mısır’da sevilmiyor. Aksine burada yapılan her konuşma, orada tam tersi sonuç doğruyor. Gerçekleşmeyecek bir idam gerçekleşebilir. Mursi’yi seviyorsa, idamını gerçekten istemiyorsa konuşmasın. Suudi Arabistan Kralı ile telefonla konuşup rica etsin. Bunu da kalkıp kamuoyu ile paylaşmasın. O bile Mursi’ye zarar verir.Ankara’daki beylerin çocukları sınavsız işe alınıyor. Yabancıların çalıştırılması hakkında kanun teklifi var şu anda. Sanki Türkiye’de işsizlik yok, dışarıdan işçi getirecekler. Altında Başbakan ve bütün bakanların imzası var. Hani bir atasözümüz var ya; ayranı yok içmeye diye başlar. 6 milyon işsizimiz var, hala dışarıdan işçi getirecekler.

BEN AÇLIĞI VE YOKSULLUĞU BİLİRİM
Ben sizden, halktan birisiyim. Aristokrat ve eğitimli bir aileden gelmiyorum. Rahmetli annem okuma yazma bilmezdi. Ablam da okuma yazma bilmezdi. 7 kardeştik, üniversiteye giden sadece benim. İlk pardösüm üniversiteye gittiğim yıl oldu. Dolayısıyla açlığı, yoksulluğu bilirim. Geçimin ne kadar zor olduğunu bilirim. Vatandaşın derdini ben bilirim. Ben sizden birisiyim. Sizin için, bu ülkenin huzuru ve barışı için çalışacağım.

Dileği: Halkı zengin Türkiye
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun'da Uluslararası Aksu Festivali'nin açılışına katıldı. Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte daha sonra 4 bin yıllık geleneği gerçekleştirdi ve dilek tutarak üç kez sac ayağından geçti. Kılıçdaroğlu, tuttuğu dileği açıklarken, "Halkın zenginleştiği bir Türkiye diliyorum" dedi. Selvi Kılıçdaroğlu ise dileğini söylemekten kaçındı. Kılıçdaroğlu çifti daha sonra geleneklere uygun olarak Aksu Deresi'ni sırtlarını dönerek 7 çift bir tek taş attı ve yine dilek tuttu.

 


CHP’li Levent Gök’ten MHP’ye 'başkanlık sistemi' eleştirisi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, başkanlık sistemi hakkında yaptığı açıklamada MHP'ye gönderme yaptı

CHP'de OHAL ile ilgili alınan karara tepkiler sürüyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, OHAL uygulamasının uzatılmasıyla ilgili verilen karara tepki gösterdi

ARSLAN, LOZAN’I DEĞİL, SEVR’İ YUTTURMAYA KALKIYOR DEDİ

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Sınırötesi harekatlar için gündem değiştirmeye çabalayan, kendi milletinin tarihini ve değerlerini ucuz gündemlere malzeme etmeye kalkanlar devleti yönettiğini sanıyor, üzülüyorum. Şimdiye kadar geçmişini inkar eden ve yok sayan bir yönetici görmediğimi belirtmek isterim.