Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

Milletvekili Lütfü Türkkan, Gebze Bilişim Vadisi Rant Vadisi Oldu dedi

lutfu_turkkan

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Yaklaşık 12 yıl evvel GYTE Çayırova'daki eski yerine dönmüş ve 50 Milyon Dolar harcanan Yerleşke kendi haline terk edilmişti. GYTE’nin adı GTU Gebze Teknik Üniversitesi olarak değiştirildi. Ancak daha önce yapılan binalar daha kullanılmadan yok ediliyor. diyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkkan şunları söyledi.

Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkkan şunları söyledi: "İnşaat Emsali 10 Kat Yükseltildi, Kimliksiz Binalar Tasarlandı. 30 Milyon Dolar Harcanan Ödüllü Yapılar Kullanılmadan Yıkılıyor. Burası 2012 Yılında Avrupa'nın En İyi Kamu Hizmet Tesisi Seçilmişti. Genel Yerleşim Planı ve 5 binası tasarlanan, 2 binası inşa edilerek hizmete verilen, 3 binasının yapımına başlanan TC Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Muallimköy Yerleşkesi Bilişim Vadisi'ne dönüştürülüyor. Yaklaşık 12 yıl evvel GYTE Çayırova'daki eski yerine dönmüş ve 50 Milyon Dolar harcanan Yerleşke kendi haline terk edilmişti. GYTE’nin adı GTU Gebze Teknik Üniversitesi olarak değiştirildi. Ancak daha önce yapılan binalar daha kullanılmadan yok ediliyor.İzmit Körfezi'nden TEM’e yükselen 3,800.000 m2’lik Yerleşke arsasının hemen doğusunda İzmit Körfez Köprüsü ve İzmir Otoyolu Kavşağı yer alıyor. Böylece bu kesim İstanbul-Ankara-İzmir akslarında Türkiye'nin kavşağı haline geliyor. Yerleşkenin batısında TÜBİTAK, Marmara Araştırma Merkezi ve TEV'in İleri Zekalılar Okulu bulunuyor.Bu binalara daha önce yaklaşık 30 milyon Dolar harcandı."

 

 

 

"Proje birçok ödül ve övgü aldı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan buranın, San Fransisco’nun güneyindeki Silikon Vadisinden esinlenilerek Türkiye'nin Bilişim Vadisi yapılmasını emretti. Yeni hazırlanan projelerde yoğunluk 10 kat artırıldı ve kimliksiz bir beton mimarisi ortaya kondu. Proje bu şekilde sürdürülürse 30 milyon dolar harcanan mimari yapıtlar daha kullanılamadan yıkılacak. Bu projeye 10 yıl emek ve çok para harcandı. Mevcut yapılar yeni proje ile entegre edilebilirdi.  Aslında alan çok büyük, 3 Milyon m2 lik sahada gelip mevcut 3 binanın üstüne çökmek tam bir mimari soykırımdır.  Kamu yararının tam tersine hareket edilmektedir. Orijinal Master Plan yok sayılarak hazırlanan ve TC Bilişim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onanan yeni imar planı çağdaş şehircilik ilke ve prensipleri dikkate alınmamış, kamu yararı gözetilmemiştir. "

 

 

Başbakan Yıldırım'dan İzmir'de önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca düzenlenen esnaf buluşmasında referandum öncesi önemli açıklamalarda bulundu

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hapis cezasına çaptırıldı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı

İnsanlar referandum oylamasının parti meselesi olmadığını anlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda referanduma dair yeni açıklamalarda bulundu