Ana Sayfa | SİYASET Türkiye

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'Balık baştan kokar, önce orayı koklayın'

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin-Ankara yolculuğu sırasında önemli açıklamalarda bulundu

''Eğer bir cumhurbaşkanı vatandaşları aleyhinde çok sayıda dava açıyorsa, bu davaları açmadan önce oturup bir düşünmeli, ‘insanlar neden bana tepkili’ demeli. Olgun bir insan en azından tepkinin haklı mı haksız mı olduğunu ölçmek ister. Çünkü Cumhurbaşkanlığı makamı sıradan bir makam değil, kin ve öfke ile hareket etmez, o makamdaki kişiler. Aksine Cumhurbaşkanı tüm halkı kucaklamak, hoşgörülü olmak zorunda. Ancak üzülerek söyleyeyim ki bu niteliklerin hiçbiri Erdoğan’da yok.

KURDUĞU PARTİYE ZARAR
Kibir ve öfkeyi yönetim tarzı seçmiş biri toplumu kucaklayamaz. Erdoğan zaten tüm halkın değil, sadece kendi yandaşlarının Cumhurbaşkanı olduğunu gösterip duruyor. Bu yaptıkları ile de en büyük zararı kurucusu olduğu partiye veriyor.

YARGI BAĞIMSIZ DEĞİL
Yargı, Türkiye’de bağımsız değil. Siyasi iktidarın arzularına uygun davalar açıyor, yine siyasi iktidarın beklentilerine göre de karar veriyor. Yargı, öncelikle oturup Cumhurbaşkanı’nın davranışlarını değerlendirmeli, bunun kararını vermeli. Anayasa’yı her gün ihlal eden bir Cumhurbaşkanı’na halkın tepki vermesinden daha doğal ne var? Yargının, bu davalar sürecine bakması gereken ilk nokta budur. Yani yargı, önce Cumhurbaşkanı’nın Anayasa çerçevesinde davranıp davranmadığına karar vermeli. Davranıyorsa tamam, davayı sürdürsün; ama değilse, Anayasa’yı açıkça çiğniyorsa sorgulanması gereken Cumhurbaşkanı’dır. Yargıçlar bunu düşünmeliler.

ANAYASA’YI İHLAL
Bu ülkenin her yargı insanı da bilir ki güzel bir söz var, ‘Balık baştan kokar’ diye. Yargı insanları önce balığın başına bakacak, orayı koklayacak ki kokunun nereden geldiğini bulabilsin. İşte o zaman eminim çıkıp, ‘Sayın Cumhurbaşkanı siz tarafsız değilsiniz, Anayasa’yı ihlal ediyorsunuz. Bu durumda vatandaşa nasıl dava açarsınız’ diye soracaklar, sormalılar. Anayasa’ya uygun davranıyorsa işte o zaman kimsenin itirazı da olmaz, yargı da ‘Gel şimdi bu davalarına bakayım’ der, demeli. Ancak herkes de görüyor ki Erdoğan’ın bizzat kendisi her gün, ‘tarafsız değilim’ deyip duruyor.”

Halasının elini öptü, dua istedi
Partisinin 125’inci mitingi için dün memleketi Tunceli’ye gelen Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile platforma çıktı.  Mitingi Kılıçdaroğlu’nun amcası İbrahim Karabulut, halası Nimet Karabulut ve dayısı Hasan Gündüz de en ön sıradan izledi. Kılıçdaroğlu halasının elini öptü, duasını istedi. Konuşmasında ise “İnşallah Dersimli Kemal başbakan olacak. Bir Tuncelilinin başbakan olması barışın güvencesidir” diyen CHP lideri daha sonra Elazığ ve Malatya’ya geçti.


Kurtulmuş açıkladı Hollanda'ya ekonomik yaptırımlar uygulanabilir

CNN Türk canlı yayınına katılan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Hollanda'ya karşı ekonomik yaptırımların da yapılabileceğini açıkladı

Demirtaş'ın Ahmet Davutoğlu'na hakaretten hapsi isteniyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıktı

CHP'li Levent Gök'ten kadınlara anlamlı jest

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle meclisteki kadınlara çiçek verdi